Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Nowe obiekty w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie!

23-11-2015

Nowa sztuka w MNW. Pokaz specjalny dzieł sztuki współczesnej zakupionych w ramach wsparcia finansowego z Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

24 listopada – 6 grudnia 2015

Zbiory Sztuki Nowoczesnej stołecznego Muzeum Narodowego wzbogaciły się o dzieła jednych z najważniejszych współczesnych polskich twórców. Pokaz specjalny prac zakupionych z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje – Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej” zostanie zainaugurowany 24 listopada 2015 roku. Dzieła będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 6 grudnia 2015 roku.

4 grudnia o godz. 17.00 w dawnej Galerii Sreber (II piętro) Muzeum Narodowego w Warszawie odbędzie się spotkanie z Przemysławem Mateckim, autorem dwunastu prezentowanych prac.

Kolekcja sztuki nowoczesnej i współczesnej MNW należy do największych zbiorów tego rodzaju w Polsce. To jedyna w Warszawie tak obszerna i różnorodna kolekcja sztuki, w której najwcześniejsze prace pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia, a najnowsze powstały w 2013 roku. Zawiera ona liczne dzieła i zespoły dzieł artystów wybitnych i ważnych dla polskiej kultury. Zbiory Malarstwa, Grafiki i Rysunku, Ośrodka Wzornictwa Przemysłowego i Nowych Mediów gromadzą przede wszystkim dzieła autorów polskich, co w ogromnych stopniu definiuje charakter kolekcji.  Zbiory te są regularnie uzupełniane. W tym roku z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje – Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej” zakupionych zostało dziewiętnaście eksponatów: obrazy, rysunki, praca wideo oraz unikatowy zespół wydawnictw. Dzięki temu programowi Muzeum Narodowe w Warszawie pozyskało między innymi obraz Łukasza Korolkiewicza Demony. Autor zaliczany jest do klasyków sztuki polskiej XX wieku. W ramach rozszerzenia Kolekcji Nowych Mediów do zbiorów dołączyła praca wideo Katarzyny Kozyry Pojawienie się, jako Lou Salome z 2005 roku. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku została powiększona również o obraz Wilhelma Sasnala Bez tytułu (Polak) oraz o 12 prac Przemysława Mateckiego. Są to dzieła wykonane na papierze i płótnie. Oprócz tego do zbiorów Muzeum trafiły wydawnictwa grupy Luxus.


Celem pokazu jest udostępnienie szerokiej publiczności obiektów zakupionych w 2015 roku, a także zaprezentowanie ważnych dla sztuki polskiej zjawisk z zakresu malarstwa, grafiki i prac wideo.

 

---

Przemysław Matecki (ur. 1972) w latach 1997–2002 studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, obronił dyplom w pracowni malarstwa Ryszarda Woźniaka. Matecki, włączając do swoich obrazów fragmenty fotografii, reprodukcje obrazów, fotograficzne pejzaże czy zdjęcia architektury, tworzy swoisty kolaż będący własną malarską interpretacją wybranego tematu. Na jego pracach pojawiają się rozpoznawalne postacie ze świata sztuki i popkultury.  

Łukasz Korolkiewicz (ur. 1948) studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego.  Tworzy portrety, pejzaże i sceny rodzajowe. Wychodząc od doświadczeń nowej figuracji i fotorealizmu, Korolkiewicz stworzył własny styl malarski określany jako neomodernizm.  W latach 70. XX wieku związany był z grupą artystyczną Śmietanka. Obraz Demony pochodzi z lat 80. XX wieku; w tym okresie artysta odwoływał się do wydarzeń politycznych w Polsce (na obrazie widoczne jest czarno-białe zdjęcie księdza Jerzego Popiełuszki – ofiary prześladowań w PRL-u).

Wilhelm Sasnal (ur. 1972) jest malarzem i filmowcem. Artysta uznawany jest przez wielu krytyków za czołowego malarza swojego pokolenia. Jego prace oparte są na przemyślanym, a zarazem emocjonalnym wyborze tematu.  Sasnal chętnie posługuje się syntetycznym skrótem, redukując malowane kształty do prostego, graficznego znaku. Jego malarstwo jest nowoczesne, eleganckie, pełne prostoty, wręcz estetyczne. Praca Bez tytułu (Polak) nawiązuje do polskiego malarstwa romantycznego Piotra  Michałowskiego.  

Katarzyna Kozyra (ur. 1963) – rzeźbiarka, autorka filmów oraz instalacji wideo. Artystka jest czołową reprezentantką nurtu sztuki krytycznej. Kozyra w swoich pracach dotyka tematów tabu, jakimi są śmierć, nagość czy choroba.  W pracy Pojawienie się jako Lou Salome artystka wciela się w postać Lou Salome tresującej dwóch aktorów przebranych za psy. Zwierzęta te według interpretacji Kozyry to postaci Nietzschego oraz Rilkego. Artystka na tle pałacu Schwanzenberg w Wiedniu gra rolę dominy panującej nad mężczyznami – psami.

Grupa artystyczna Luxus działała we Wrocławiu w latach 1983–1995. Jej twórczość jest oceniana przez wielu krytyków jako jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w Polsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.  Najbardziej aktywnymi członkami grupy byli Paweł Jarodzki (jej twórca), Ewa Ciepielewska i Bożena Grzyb-Jarodzka. Członkowie LUXUSU tworzyli z założenia sztukę popularną, prostą w wykonaniu i dostępną dla wszystkich. Tym samym odcinali się od konceptualizmu wszechobecnego w tym czasie na akademiach artystycznych.  Artyści wykonywali ręcznie własne pismo artystyczne. Do 1986 roku ukazało się 6 numerów. Stworzenie tego pisma było reakcją na emocjonalne, a także estetyczne potrzeby młodych odbiorców sztuki.

 

-----

 

Wydarzenie towarzyszy pokazowi „Nowa Sztuka w MNW. Pokaz specjalny dzieł sztuki współczesnej zakupionych w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, priorytet Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej”