Ostatnie tygodnie wystawy „Masoneria. Pro publico bono”
Trwająca od 11 września 2014 roku ekspozycja dobiega końca. Niezwykła wystawa ukazuje kształtowaną przez masonerię na przestrzeni wieków wizję świata: polityki, sztuki i społeczeństwa. Jeszcze do 11 stycznia 2015 roku na widzów czeka osiem muzealnych sal – zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży, a także zaskakujące rozwiązania scenograficzne i multimedialne prezentacje. To pierwsza w Polsce tak wszechstronnie ujęta wystawa poświęcona masonerii, zwanej też wolnomularstwem.
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na ostatnie spotkania wokół tej tematyki. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji posłuchać o wystawie – 11 stycznia odbędzie się niedzielny wykład wprowadzający. Również w niedzielę o 17.00 w Królikarni (ul. Puławska 113a) Jakub Woynarowski spróbuje połączyć Sztukę Królewską ze sztuką współczesną, a o 18.00 ponownie w Gmachu Głównym MNW spotkamy się z profesorem Tadeuszem Cegielskim, kuratorem wystawy.
PROGRAM FINISAŻU
11 stycznia 2015 / niedziela
WYKŁAD NIEDZIELNY / Ars Regia: rytuał i sztuka
/ godz 12.00
Wykład wprowadzający w tematykę wystawy „Masoneria. Pro publico bono”. Izba rozmyślań, Księga Świętego Prawa czy Wielkie Światło Zakonu, to dla profana terminy tajemnicze i niezrozumiałe. Prowadzący wykład Przemysław Głowacki oraz Urszula Król postarają się przybliżyć znaczenie rytuałów i symboli w lożach masońskich. Pokażą również, jaki związek miało wolnomularstwo ze sztuką, polityką czy życiem publicznym w dobie Oświecenia.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
SPOTKANIE Z JAKUBEM WOYNAROWSKIM w Królikarni / In Futurum
/ godz. 17.00
„Geometryczna liturgia”, odbywająca się w klasycystycznych wnętrzach Królikarni, stanowi próbę połączenia tradycji sztuki królewskiej z dorobkiem sztuki nowoczesnej. Rysunkowo-dźwiękowy performance odsyła zarówno do formuły ezoterycznego rytuału, jak i paranaukowego wykładu bez słów. W hermetyczną strukturę tych operacji wpisuje się apokryficzna narracja o korzeniach XX-wiecznej awangardy, sięgających średniowiecznych cechów wolnomularskich i nowożytnej masonerii spekulatywnej.
Królikarnia / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
MASONERIA / Spotkanie z kuratorem wystawy profesorem Tadeuszem Cegielskim
/ godz. 18.00
Czym jest wolnomularstwo? Czy tylko sposobem godnego i rozumnego, a tym samym szczęśliwego wypełnienia dojrzałej fazy życia, jak utrzymują sami masoni? Czy raczej przygodą intelektualną, wyzwaniem rzuconym rutynie myślenia i działania – jak chcą inni. Utopią czy marzeniem o świecie odrobinę rozumniej zorganizowanym od tego, w którym przyszło nam żyć? A może szerokim ruchem społecznej naprawy, solidarności i samopomocy lub przeciwnie – zasłoną dla wąskiego, elitarnego grona, sceptycznego wobec zasad demokracji? Czy systemem wtajemniczeń w dziwaczne, archaiczne obrzędy, budzące podejrzenia jednych i uśmiech drugich? Zapewne wolnomularstwo było i jest tym wszystkim, a interpretacja należy do nas.
Hol Główny / wstęp wolny / ok. 90 min
Tych, którym z przyczyn obiektywnych nie uda się do nas dotrzeć, zachęcamy do obejrzenia filmu z oprowadzaniem po wystawie z udziałem jej kuratora, prof. Tadeusza Cegielskiego.