Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Piknik Rycerski

06-07-2017

15 lipca 2017 (sobota), Dziedziniec Lorentza oraz Sala Matejkowska w Galerii Sztuki XIX Wieku

 

 

Z okazji kolejnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem zwołujemy wszystkich, małych i dużych, na Piknik Rycerski do Muzeum Narodowego w Warszawie. Na Dziedzińcu Lorentza będzie można spotkać rycerzy, poznać podstawy fechtunku oraz wziąć udział w grach i zabawach w atrakcyjny sposób przybliżających niezwykłe dzieje obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem.

 

 

 

 


PROGRAM WYDARZEŃ

Pierwsza część Pikniku na świeżym powietrzu:

12.00–15.00
GRY I ZABAWY Z BITWĄ POD GRUNWALDEM
Dziedziniec Lorentza, a w razie deszczu hol główny / animacje dla rodzin z dziećmi 5–12 lat / wstęp wolny

Dokąd podróżował obraz Bitwa pod Grunwaldem? Ile osób może go przenieść? I jak zapakować go do skrzyni? Odpowiedzi poszukajcie na Pikniku Rycerskim w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wszyscy chętni będą mogli własnoręcznie wykonać pas księcia Witolda oraz wziąć udział w wyścigu zręcznościowym i przynieść mistrzowi Matejce pędzel. Na pikniku rozbiją obóz rycerze z grupy Milites Alraunae, którzy będą opowiadać o życiu codziennym średniowiecznych wojowników oraz udzielą lekcji fechtunku.

13.00–14.00
POKAZ WALK RYCERSKICH
Dziedziniec Główny / wstęp wolny

Jak wyglądało rycerskie starcie? Jakie umiejętności powinien mieć rycerz, aby zwyciężać? Jak powinien się bronić, a jak atakować? O tym wszystkim dowiemy się podczas rycerskiego pokazu. W przerwach pomiędzy pojedynkami wystąpi bard, który śpiewem i muzyką wskrzesi stare historie rycerskie.

 

Prowadzenie – Grupa Fechtunku Historycznego Milites Alraunae

-------

12.00–15.00
ZOBACZ GRUNWALD MATEJKI
Sala Matejkowska

Galeria Sztuki XIX Wieku

Zapraszamy do odwiedzin sali Matejkowskiej i spotkania oko w oko z obrazem Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem. Przez cały czas trwania pikniku będzie tam czekał edukator, który  
z chęcią opowie o obrazie i jego historii, a także odpowie na wszystkie pytania.  

------

 


Druga część Pikniku w Gmachu Głównym MNW:

18.30–19.30
RYCERSKIE OPOWIEŚCI DLA DZIECI*
Sala Matejkowska

Usłyszymy baśnie i opowieści rycerskie z różnych krajów Europy. Nie zabraknie też rodzimych bajek o rycerzach, księżniczkach i skarbach z zamków krzyżackich. Gwarantujemy nie tylko zajmujące opowieści, ale także zaangażowanie wszystkich uczestników – wcielimy się w role bajkowych postaci, co na pewno dostarczy wielu wrażeń. Opowiada Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.

21.00–22.30
RYCERSKIE OPOWIEŚCI DLA DOROSŁYCH*
Sala Matejkowska

„Rycerz to postać ulotna i zmienna jak kameleon. Gdy tylko próbuje się go opisać, to pokazuje się w innej postaci”. Jednak my spróbujemy spotkać się z rycerzem w przestrzeni między historią a legendą. Legendarni Bohor z Ganu i Lancelot z Jeziora, a także bohater z krwi i kości – niepokonany Zawisza Czarny herbu Sulima.  
Na skrzydłach opowieści przeniesiemy się na pola bitew i areny rycerskich turniejów, zagramy w szachy i inne dworskie gry, których stawką będzie czasem utrata głowy, a czasem miłość (czy to zresztą nie jedno i to samo?). Wszystko po to, by w końcu zadać sobie pytanie: gdzie są wszyscy (o)błędni rycerze? Co zostało z ich rycerskiego etosu do dzisiaj? Opowiada Jarek Kaczmarek, Grupa Studnia O. Gra i śpiewa Jolanta Kossakowska: fidel, gęśle, lira korbowa, dulcymer, śpiew.

* Bezpłatne bilety online od 10 lipca rezerwacja przez stronę bilety.mnw.art.pl lub w kasie (Przyjaciele MNW – rezerwacja telefoniczna od 3 lipca 22 621 10 31, wew. 246)

 W przypadku deszczu piknik zostanie przeniesiony do Holu Głównego MNW

 

-----
 
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

 

 

15 lipca 2017 (sobota), Dziedziniec Lorentza oraz Sala Matejkowska w Galerii Sztuki XIX Wieku