Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Pokaz specjalny w Cyfrowym MNW w pięćdziesiątą rocznicę śmierci Bohdana Pniewskiego

04-09-2015
Bohdan Pniewski,...

W sobotę, 5 września 2015 roku przypada pięćdziesiąta rocznica śmierci jednego z najbardziej znanych i najważniejszych architektów polskich XX wieku, Bohdana Pniewskiego.  Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało specjalny pokaz internetowy „Dzielnica Marszałka Józefa Piłsudskiego i kościół pod wezwaniem Opatrzności Bożej w projektach Bohdana Pniewskiego, w pięćdziesiątą rocznicę śmierci architekta” przypominający dorobek twórcy. Prezentacja jest dostępna w Cyfrowym MNW.

 

Bohdan Pniewski był głównym autorem wielu ważnych dla stolicy gmachów, jak – między innymi – budynki sądów przy Alei Solidarności, przebudowa Pałacu Brühla dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy dom własny przy Alei Na Skarpie. Po II wojnie światowej zaprojektował gmachy Narodowego Banku Polskiego, nowe budynki sejmowe, siedzibę Centralnego Archiwum Państwowego (obecnie Archiwum Akt Nowych). Jego autorstwa jest także Dom Chłopa (powstały we współpracy z Małgorzatą Handzelewicz-Wacławkową) oraz nowa bryła i wnętrza odbudowanego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (wraz z zespołem), otwartego dla publiczności już po śmierci architekta. Największym, budzącym do dziś wiele emocji projektem była niezrealizowana koncepcja monumentalnej Dzielnicy imienia Marszałka Piłsudskiego z 1938 roku na warszawskim Polu Mokotowskim, gdzie stanąć miał także kościół Opatrzności Bożej. Znanym budynkiem jego autorstwa Poza Warszawą jest luksusowy przedwojenny Pensjonat „Patria” w Krynicy-Zdroju.

 

Bohdan Pniewski był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Z jego pracowni wyszło wielu znanych architektów. W roku 1964 twórca podarował swój dorobek Muzeum Narodowemu w Warszawie, dzięki czemu muzealne zbiory rysunków architektonicznych wzbogaciły się o pokaźny (liczący kilka tysięcy sztuk) zespół projektów i towarzyszących im materiałów archiwalnych.

 

Po śmierci spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim. W 1967 roku Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało wystawę prac Pniewskiego i wydało towarzyszący jej katalog w opracowaniu Andrzeja Rottermunda, a w 2008 opublikowana została obszerna monografia autorstwa Marka Czapelskiego.

 

Pokaz specjalny w Cyfrowym MNW, przygotowany w związku z przypadającą 5 września 2015 roku pięćdziesiątą rocznicą śmierci Bohdana Pniewskiego (1897–1965), obejmuje wybrane projekty dotyczące kościoła Opatrzności Bożej i Dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego na warszawskim Polu Mokotowskim. Bohdan Pniewski, autor zwycięskiej koncepcji gmachu kościoła Opatrzności w konkursach w 1930 i 1931 roku, został w 1937 architektem opracowanej przez Biuro Planu Dzielnicy Marszałka Piłsudskiego koncepcji urbanistycznej o charakterze komemoratywnym. Rysunki te trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie (wraz z pozostałym dorobkiem pracowni) jako dar architekta w 1964 roku, a część z nich była prezentowana na monograficznej wystawie poświęconej twórczości Pniewskiego w 1967 roku. 

 

Zachęcamy także do obejrzenia prezentacji Tadeusza Baruckiego poświęconej Bohdanowi Pniewskiemu, dostępnej na stronie internetowej Stowarzyszenia Architektów Polskich.