Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Relacja z konferencji „MUZEALNA eduAKCJA WARSZAWY”

30-09-2014

W środę 24 września 2014 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja „MUZEALNA eduAKCJA WARSZAWY”. Jej organizatorami byli: Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej Anna Michalak-Pawłowska, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Warszawy, Biuro Kultury m.st. Warszawy, Biuro Edukacji m.st. Warszawy oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Celem konferencji była prezentacja działań edukacyjnych warszawskich muzeów skierowanych do przedszkoli i szkół wszystkich poziomów nauczania, a także pokazanie pracownikom placówek oświatowych, że stołeczne muzea są przyjazne i przygotowane do współpracy z nauczycielami, a ich oferta edukacyjna jest spójna z obowiązującą podstawą programową.

 

O randze przedsięwzięcia świadczy fakt, że uroczystego otwarcia konferencji dokonał Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński i Anna Michalak- Pawłowska, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej. Gośćmi specjalnymi konferencji byli: Mirosław Sielatycki, Zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Tomasz Thun-Janowski, Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, Arkadiusz Walczak, Dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Społecznych i Szkoleń, Ewa Nekanda Trepka, Dyrektor Muzeum Warszawy, dr Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, i dr Piotr Rypson, Zastępca Dyrektora MNW. Na sali było również wielu przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m.st. Warszawy.

 

Podczas konferencji w sesjach głównych i posterowych działania edukacyjne zaprezentowało 17 muzeów i 2 galerie sztuki współczesnej. Były to: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja królów i Rzeczypospolitej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Letnia Rezydencja króla Stanisława Augusta, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Przemysłu i Techniki NOT, Muzeum Historyczne z Legionowa, Państwowe Muzeum Geologiczne PIG PIB, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 

Podczas wystąpień pracownicy muzeów prezentowali nowoczesne formy edukacji nastawionej na dialog, zabawę i wspólne odkrywanie wiedzy ukrytej w muzealnych eksponatach z przeszłości lub dziełach sztuki współczesnej. Prelegenci zapraszali do wizyt w ich placówkach argumentując, że wyjście z klasą do muzeum nie tylko wzbogaca metody nauczania, lecz także pomaga w realizacji podstawy programowej. Edukacja muzealna rozwija kreatywność uczniów, poszerza horyzonty poznawcze i uczy otwartości w działaniach interaktywnych i interdyscyplinarnych. Muzea dzisiaj to nowoczesne placówki, korzystające z nowych technologii, umieszczające wiadomości, scenariusze lekcji, druki i filmiki w Internecie, transmitujące lekcje muzealne i tworzące specjalne portale edukacyjne.

 

Szczegółowy opis przebiegu konferencji w reklacji na muzealnym Facebooku.