Aktualności
Rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki wsparciu MKiDN
11-02-2022
Muzeum Narodowe w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło konkurs na rozbudowę siedziby MNW. Inwestycja na Książęcem będzie realizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwsza od dziesięcioleci szansa na powiększenie powierzchni Muzeum.
W związku z przypadającym w 2022 roku jubileuszem 160-lecia swojego powstania, Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczyna wyczekiwany przez dziesięciolecia proces rozbudowy. W bezpośrednim sąsiedztwie Gmachu Głównego, od strony Parku na Książęcem, powstanie Nowy Pawilon MNW – Centrum Konserwatorsko-Magazynowe. Ma to być pierwszy etap modernizacji całego kompleksu historycznej zabudowy Muzeum.
Monumentalny gmach Muzeum w Alejach Jerozolimskich 3 zaprojektowany został przez Tadeusza Tołwińskiego w 1926 roku. Jego budowa zajęła ponad dziesięć lat – budynek został otwarty w 1938 roku. Zbiory Muzeum obejmowały wówczas około 100 tysięcy dzieł sztuki. Od tego czasu kolekcja rozrosła się ośmiokrotnie i obecnie liczy ponad 830 tysięcy obiektów. Obejmuje malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Wraz z systematycznym rozwojem zbiorów zwiększyło się zapotrzebowanie nie tylko na przestrzeń ekspozycyjną, lecz także magazynową. Od dziesięcioleci kolejni dyrektorzy MNW zabiegali o rozbudowę siedziby. Udało się to tylko raz: w latach 1968–1972 dobudowano niewielki ryzalit. W zeszłym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wydał pozytywną opinię o rozbudowie Muzeum.
Wzniesienie nowego pawilonu na Książęcem pozwoli przede wszystkim na rozwiązanie najpilniejszych potrzeb Muzeum w zakresie bezpieczeństwa i przechowywania dzieł sztuki przede wszystkim szczególnie wrażliwych obiektów na podłożu papierowym oraz znacząco ułatwi prowadzenie badań nad nimi. Powierzchnia pawilonu będzie wynosić około sześć tysięcy metrów kwadratowych i zostanie przeznaczona m.in. na pracownie konserwatorskie i digitalizacyjne, magazyny dzieł sztuki, a także na salę wystawienniczą. Powstaną także pokoje do pracy studyjnej dla naukowców prowadzących badania nad zbiorami Muzeum. Budynek nowego Centrum Konserwatorsko-Magazynowego zostanie osadzony w historycznym kontekście. Zgodnie z założeniami ma harmonizować z dotychczasową zabudową i parkowym otoczeniem, a także zmierzać w stronę neutralności energetycznej i opierać się na nowoczesnych rozwiązaniach ekologicznych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
------
Na ilustracji: Projekt gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie autorstwa Tadeusza Tołwińskiego (1887–1951), 1926, ołówek, papier żeberkowy