Światowe Dni Młodzieży w Muzeum Narodowym w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało specjalny program dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy będą mieli okazję bezpłatnie zwiedzić galerie stałe MNW, a także wystawę włoskiego renesansu zorganizowaną z myślą o uczestnikach ŚDM.
20 lipca do stolicy Polski przyjadą pielgrzymi z całego świata, by uczestniczyć w wydarzeniach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Gospodarzami wydarzenia są Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko-Praska wspierane przez Miasto Stołeczne Warszawa.
W dniach 20 lipca – 1 sierpnia uczestnicy ŚDM będą mieli możliwość bezpłatnego wejścia do MNW za okazaniem identyfikatora.
Wszystkich zarejestrowanych w Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej uczestników pielgrzymki, Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do obejrzenia arcydzieł mistrzów cinquecenta na wystawie Brescia. Renesans na północy Włoch zorganizowanej w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Zachęcamy także do odwiedzenia galerii stałych, w szczególności uhonorowanej licznymi nagrodami Galerii Faras będącej jedyną w Europie ekspozycja wczesnochrześcijańskiego malarstwa nubijskiego oraz Galerii Sztuki Średniowiecznej, która jest najbogatszą w Polsce prezentacją dorobku artystycznego epoki.
Muzea, dla których organizatorem jest Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski woj. Mazowieckiego oraz Muzeum Wojska Polskiego i Muzea Diecezjalne zapewniają bezpłatny wstęp dla uczestników ŚDM w dniach 20–25 lipca. Ponadto w dniach 21–22 lipca, przewidzianych w programie jako Dni Kultury i Historii – zostały przygotowane bezpłatne wejścia do muzeów dla grup zorganizowanych. Grupy rejestrowane były przez Diecezjalne Centra Rejestracyjne w obu diecezjach na terenie Warszawy.
Więcej informacji nt. udogodnień i atrakcji przygotowanych przez organizatorów ŚDM na stronie internetowej Urzędu Miasta St. Warszawy.
Ponadto Muzeum zaprasza pielgrzymów przebywających w Krakowie od 25 lipca do Pawilonu Polskiego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Odwiedzając stoisko MNW będzie można wybrać się – przy użyciu smartfona i zapewnionych do tego celu gogli – w wirtualną podróż po najciekawszych salach Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Umożliwi to zrealizowana w technologii zdjęć sferycznych specjalna prezentacja Virtual Reality. Aplikację przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie i PKO Bank Polski, Mecenas Galerii.
-----
Na ilustracji: Lorenzo Lotto, Pokłon pasterzy, 1530, olej, płótno, Pinacoteca Tosio Martinengo, Brescia. Obraz można oglądać na wystawie Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto (w Muzeum Narodowym w Warszawie do 28 sierpnia).