Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Wernisaż wystawy "Polska. Siła obrazu"

21-09-2020
Od 18 września 2020 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie można będzie obejrzeć wystawę Polska. Siła obrazu. To warszawska odsłona ekspozycji Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation (Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu), prezentowanej do stycznia 2020 w filii Luwru w Lens. MNW, we współpracy z z Musée du Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Instytutem Adama Mickiewicza, prezentuje arcydzieła malarstwa polskiego z najważniejszych muzeów całego kraju. Wernisaż odbył się 17 września.
 
W uroczystości otwarcia wystawy – obok Dyrekcji MNW oraz polskich i francuskich kuratorów ekspozycji – udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji kultury, środowisk artystycznych i naukowych, świata dyplomacji, mediów i biznesu. Mieliśmy zaszczyt gościć także przedstawicieli instytucji współpracujących przy tworzeniu wystawy. – Dzisiejsza wystawa w MNW wpisuje się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Opowiada o tym, czym jest kultura dla wspólnoty, jak bardzo jest ważna. Bez istniejącej nieprzerwanie polskiej kultury i sztuki Polska nie odzyskałaby niepodległości po 123 latach – powitał zgromadzonych gości Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.
 
Doniosłą rolę polskich artystów w czasach zaborów opisał w okolicznościowym liście także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, odczytanym przez Doradcę Prezydenta RP, prof. Andrzeja Waśko. – Bardzo rzadko zdarza się, że na jednej wystawie udaje się zebrać tyle dzieł, które razem najczęściej występują jedynie w katalogach i opracowaniach. To są obrazy, które my, Polacy, mamy zapisane w krwioobiegu. Zawsze pozostają z nami, nie da się ich wyprzeć ze świadomości. Dziś, dzięki ogromnemu wysiłkowi i dobrej woli wielu osób, można je zobaczyć na jednej wystawie. Jest ona przykładem doskonałej współpracy pomiędzy muzeami i instytucjami kultury różnych krajów – podkreślił p.o. Dyrektora MNW dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ. Podziękował też kuratorom, instytucjom współpracującym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w projekt.
 
Wystawa organizowana jest m.in. we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Dyrektor IAM, Barbara Schabowska przypomniała francuską odsłonę ekspozycji, która uświetniła jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, a także stulecie podpisania polsko-francuskiego porozumienia w sprawie migracji. – Bardzo się cieszę, że prezentowana za granicą ekspozycja, przy której pracował Instytut Adama Mickiewicza, może być wystawiona w Polsce, bo to nie jest regułą. To nie pierwszy międzynarodowy projekt realizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, które jest dla nas cennym partnerem. Mamy już plany kolejnych projektów, które będziemy mogli wspólnie pokazać za granicą – dodała.
 
Marie Lavandier, Dyrektor Musée du Louvre-Lens i kuratorka ekspozycjize strony francuskiej, opisała, jak publiczność we Francji odbierała polską sztukę. – Byliśmy niezwykle poruszeni polskim malarstwem XIX wieku. Opowiada ono o trudnej roli artystów w czasie, gdy Polska wymazana była z mapy świata. Wystawa w Lens odniosła ogromny sukces frekwencyjny i medialny.
 
Kuratorka ekspozycji, Agnieszka Rosales Rodriguez zaznaczyła: – Polska sztuka czasów zaborów, wbrew logice klęsk, przeżywała okres wielkiego wzlotu. Podziękowała również francuskim partnerom. Do tych podziękowań dołączyła kuratorka Iwona Danielewicz: – Praca z cudzoziemskimi partnerami była dla nas bardzo rozwijająca. Trzeba pamiętać, że polska sztuka jest jednocześnie wielką sztuką europejską.
 
Podczas wernisażu odbyła się także uroczystość wręczania odznaczeń. Odznakę Honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymała Marie Lavandier, Dyrektor Musée du Louvre-Lens i kuratorka wystawy. Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymali kustosze MNW Ryszard Bobrow, Justyna Guze i Małgorzata Kochanowska oraz kuratorka ekspozycji Iwona Danielewicz. Wydarzeniu towarzyszył recital fortepianowy Szymona Nehringa. Wernisaż zorganizowano przy zachowaniu wszystkich obowiązujących obostrzeń sanitarnych wynikających ze stanu epidemii.
 
Wystawa w MNW prezentuje dzieła najwybitniejszych polskich artystów. Opowiada o roli malarstwa w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków, o zadaniach artysty w XIX stuleciu, a także o znaczeniu ciągłości historycznej dla formowania się zbiorowej pamięci. Będzie dostępna dla zwiedzających do 20 grudnia. Ekspozycję można zwiedzić codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum dla zwiedzających (10.00–18.00).
 
Wstęp jest biletowany (bilet normalny 25 zł, ulgowy – 15 zł).
 
Fot. Bartosz...
prof. Piotr Gliński...
Szymon Nehring -...
Andrzej Waśko -...
Fot. Bartosz...
dr hab. Łukasz...
Fot. Bartosz...
Agnieszka Rosales...
Iwona Danielewicz -...
Marie Lavandier -...
Barbara Schabowska...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...