With a Curious Eye. Mannerist Paintings from the Collection of the National Museum in Warsaw
21 października 2017 – 25 lutego 2018
wystawa w Muzeum Sztuki Kadriorg (Kadrioru kunstimuuseum), oddziale Estońskiego Muzeum Sztuki, przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa With a Curious Eye. Mannerist Paintings from the Collection of the National Museum in Warsaw [tłum. Osobliwe spojrzenia. Malarstwo manierystyczne z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie], przygotowana jako efekt współpracy między Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Sztuki Kadriorg, prezentuje niderlandzkie obrazy manierystyczne ze zbiorów MNW w kontekście kolekcji estońskiej.
Manieryzm narodził się we Włoszech w latach 20. XVI wieku, zaś w drugiej połowie stulecia rozpowszechnił się w całej Europie. Artyści podróżowali do Rzymu i Florencji, by studiować dzieła takich mistrzów jak Michał Anioł, Rafael i Tycjan. Studia te oraz chęć rywalizacji z wielkimi poprzednikami zrodziły międzynarodowy styl, obecny po połowę XVII wieku w tak różnych gatunkach jak malarstwo, ryciny, rzemiosło artystyczne czy architektura.
Naczelną zasadą sztuki manierystycznej jest koncepcja wirtuozerii. W malarstwie wiązało się to z wprowadzaniem rozwiązań zaskakujących widza – skomplikowanych kompozycji, nietypowych zestawień kolorystycznych czy zaburzonej perspektywy, które wzmacniały ekspresję dzieła. Nastąpiło odejście od wiernego naśladowania natury na rzecz budowania indywidualnej, wykreowanej przez artystę wizji świata.
W Niderlandach manieryzm dominował pomiędzy 1550 a 1620 rokiem. Wystawa prezentuje różnorodne jego przejawy w połączeniu z próbą opisu zjawiska. Ważnym dla nas aspektem było ukazanie wyjątkowej urody dzieł dawnych mistrzów, niosącej wizualną przyjemność także współczesnemu widzowi.
Muzeum Sztuki Kadriorg mieści się w pałacu, który wzniesiono w 1718 roku jako letnią rezydencję cara Piotra Wielkiego. Wystawa uświetnia 300-lecia istnienie pałacu, a także stulecie niepodległości Estonii.
Kurator wystawy: Greta Koppel (Muzeum Sztuki Kadriorg, Tallin)
Współkurator ze strony MNW: Aleksandra Janiszewska (Muzeum Narodowe w Warszawie)
-----
Przy wsparciu: Przedstawicielstwa Generalnego Rządu Flandrii w Polsce i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Tallinie