Wyniki konkursu projektowego School of Form i MNW
Muzeum Narodowe w Warszawie oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny nawiązały współpracę, w ramach której studenci School of Form zaprojektowali meble mające służyć za wyposażenie księgarni ART BOOKSTORE mieszczącej się w Muzeum.
Do konkursu zgłoszono 6 prac.
Jury konkursowe oceniające projekty nie wyłoniło żadnej koncepcji nowej księgarni gotowej do realizacji. Wyróżniono natomiast dwa projekty ex aequo:
Praca „Futura” Zhyldys Kozhairovej i Anastasii Guriny została doceniona, jako projekt elastycznego systemu pozwalającego dopasować zestawienia elementów do bardzo różnych przestrzeni, i choć konfiguracja zaproponowana dla podestu przed Galerią Sztuki XX i XXI Wieku jury nie przekonała, „Futura” pokazała duży potencjał do dalszego opracowania. Atutem pracy są zwłaszcza skalowalność w kontekście ilości towaru, oraz język formalny, który w zaskakujący i atrakcyjny sposób odnosi się do monumentalnego charakteru architektury Muzeum Narodowego w Warszawie. Surowość środków daje prosty i szlachetny efekt mocno osadzony we współczesnych trendach projektowania wnętrz publicznych, zwłaszcza poprzez zastosowanie siatek stalowych i prętów lakierowanych na czarny półmat.
Praca „MNW” Agaty Starmach i Aleksandry Stachowskiej została doceniona jako radykalny i bezkompromisowy koncept projektowy, zdecydowanie najbardziej odważny spośród zaproponowanych rozwiązań. Kompaktowa forma będąca odwzorowaniem przestrzennym logotypu Muzeum Narodowego w Warszawie zawiera wiele interesujących rozwiązań formalnych i funkcjonalnych, jednakże narzuca też wiele ograniczeń, które wynikają wprost z formy znaku. Kąty, które zostały narzucone przez znak blokują ruch i możliwość dostępu do półek. Praca spełnia też ważne kryterium, podkreślenia duktów komunikacyjnych prowadzących do Galerii Sztuki XX i XXI Wieku znajdującej się za księgarnią. Atutem pracy jest jej kompleksowość, dopracowanie detalu i świetna, komunikatywna i estetyczna prezentacja.
Makiety wszystkich projektów konkursowych można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie w dniach 6–29 lipca 2018.