Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Wystawa dot. polsko-ukraińskiej misji archeologicznej w Olbii otwiera się w Odessie

13-07-2017
Olbia misja...

15 lipca 2017 roku o godz. 12.00 w Filii Fundacji Kultury Greckiej w Odessie zostanie otwarta wystawa planszowa dot. polsko-ukraińskiej misji archeologicznej w Olbii.

 

Na wystawie przedstawiono 18 plansz z tekstami, mapami i zdjęciami o polsko-ukraińskiej misji archeologicznej w Olbii.
Wykopaliska na Krymie w antycznej kolonii Tyritake (dziś Kercz), założonej przez Greków w VI w. przed Chr. MNW rozpoczęło w 2008 roku. Sześć lat wytężonej pracy przyniosło szereg bardzo ciekawych odkryć i znalezisk, prezentowanych na internetowej stronie projektu. W 2014 roku zajęcie Krymu przez Federację Rosyjską przerwało prace na czas nieokreślony. Po rocznej przerwie udało się, w ramach zmodyfikowanego projektu „Antyczne Zabytki Morza Czarnego”, kontynuować współpracę z ukraińską ekipą na nowym stanowisku – Olbia – w starożytności była to jedna z bogatszych i ważniejszych greckich kolonii w tej części Morza Czarnego.
W trakcie pierwszego sezonu prac wykopaliskowych (9 lipca –  20 sierpnia 2016) znaleziono ponad 340 zabytków, w tym ok. 40 cennych monet z okresu istnienia miasta i twierdzy. Fotografie wielu z nich można zobaczyć na wystawie.
W wernisażu weźmie udział opiekun polskiej części misji dr Alfred Twardecki z Muzeum Narodowego w Warszawie.

                                                        Wystawa czynna od 17 lipca do 19 sierpnia 2017 roku w dni powszednie w godz. 10–17. Wstęp wolny.

 

 

Współorganizatorzy: Instytut Polski w Kijowie / Muzeum Narodowe w Warszawie / Instytut Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy / Filia Fundacji Kultury Greckiej w Odessie / Konsulat Generalny RP w Odessie