Wystawa Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich jest już dostępna dla publiczności!
Otwarcie przygotowanej przez MNW wystawy w Muzeum Sakıp Sabancı w Istambule zainicjowało program kulturalny w Turcji obejmujący 100 projektów.
Wystawa w Muzeum Sakıp Sabancı w Stambule
6 marca 2014 – 12 czerwca 2014
Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
i Prezydenta Republiki Tureckiej Abdullaha Güla
Otwarcie przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawy jubileuszowej uświetniło obchody 600lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Rocznica ta przypada w 2014 roku. Wystawa będzie pokazana w Muzeum Sakıp Sabancı w Stambule, jej otwarcie miało miejsce 6 marca 2014 r. z udziałem Prezydentów obu krajów – Bronisława Komorowskiego i Abdullaha Güla.
Ekspozycja ukazuje wielowiekowe relacje na płaszczyźnie dyplomatycznej, wojskowej, handlowej i kulturalnej, a także w sferze polsko-tureckich kontaktów międzyludzkich. Na przykładzie oryginalnych dokumentów tureckich, druków i rękopisów oraz dzieł sztuki wystawa unaoczni zwiedzajacym najważniejsze wydarzenia historyczne w ujęciu chronologicznym – czasy panowania Jagiellonów w Polsce charakteryzujące się intensywnymi kontaktami politycznymi i bogatą wymianą handlową i późniejsze czasy napięć i wojen, które kończy bitwa pod Wiedniem 1683 roku. Kolejnym ważnym wydarzeniem ukazanym na eskpozycji jest akt podpisania traktatu w Karłowicach w 1699 roku, rozpoczynający okres przyjaznych stosunków obustronnych, które w wieku XIX można nazwać przyjacielskimi i braterskimi. Ostatnia część wystawy poświęcona jest udziałowi Polaków w wielu dziedzinach życia Turcji na przykładzie takich wybitnych postaci jak Adam Mickiewicz, Józef Bem, Michał Czaykowski – Sadyk Pasza, Konstanty Borzęcki – Dżelaleddin Pasza.
Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sakıp Sabancı w Stambule. Zabytki wybrane na ekspozycję, w liczbie 392, pochodzą z 34 placówek z całej Polski, takich jak muzea państwowe, Fundacja Książąt Czartoryskich, muzea archdiecezjalne i diecezjalne, kościoły i klasztory, biblioteki i zbiory prywatne.
Prof. Tadeusz Majda
Wydarzenie realizowane w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku. turkiye.culture.pl