Znów można oglądać w MNW obraz Jacka Malczewskiego Przy fortepianie
W 1997 roku obraz został zakupiony na aukcji w USA. W listopadzie 2019 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dziś Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu) otrzymało z MNW informację, że obraz został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Roseberys w Londynie. Po negocjacjach ministerstwa z właścicielem – Kevinem McCormackiem – zdecydował on o bezinteresownym zwrocie obrazu do Polski. Za ten gest, rzadko spotykany w praktyce restytucyjnej, ofiarodawca został uhonorowany dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obrazy Jacka Malczewskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Przy fortepianie to kolejna polska strata wojenna, która powróciła do MNW dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ale pierwszy obraz Jacka Malczewskiego, którego restytucja zakończyła się sukcesem.
Dorobek Malczewskiego, uznawanego za jednego z najważniejszych malarzy polskich przełomu XIX i XX w., prezentowany jest w stałej ekspozycji Galerii Sztuki XIX Wieku MNW, w sali symbolizmu oraz w przyległym doń gabinecie. Wśród znanych prac znajdują się przedstawienia związane z martyrologia sybirską, interpretacje wątków romantycznej poezji Słowackiego (Śmierć Ellenai), portrety, jak słynny Hamlet polski, obrazy śmierci i losu artysty oraz jego wizerunki własne. Węzłowymi, silnie zespolonymi tematami sztuki Malczewskiego są: ojczyzna, problem artystycznej kreacji, Thanatos.
Zachęcamy do wysłuchania podcastu poświęconego niezwykłym losom obrazu: