Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Język polski. Motywy i symbole w sztuce

Maturalne SOS on-line 2021

Zapraszamy na cykl dwunastu spotkań on-line przedstawiający wybrane motywy obecne w najwybitniejszych dziełach sztuki polskiej i europejskiej (malarstwo, rzeźba, architektura, plakat). Będą to kolejno: śmierć, natura, kobieta, podróż, artysta, cierpienie, dom, dzieciństwo, miłość, miasto, rodzina, przemijanie. Wszystkie dotyczą tematów maturalnych z języka polskiego.

 

Ważne informacje:

– spotkania będą się odbywać w kwietniowe w poniedziałki, środy i piątki o godz. 16.00 na platformie zoom.us.,

– ilość miejsc ograniczona,
– bilety wykładowe w cenie 5 zł do kupienia on-line, sprzedaż od 23 marca,

– sprzedaż biletów kończy się w dniu spotkania o godz. 14.30,

– na adres mailowy wpisany przy zakupie biletu zostanie wysłany link do spotkania (30 minut przed rozpoczęciem), rejestracja na spotkanie będzie możliwa tylko za pomocą tego samego adresu mailowego,

– dodatkowe informacje:

– czas trwania ok. 75 minut.

 

 

Harmonogram spotkań
 

2 kwietnia / piątek / godz. 16.00
Śmierć / Monika Miżołębska
Śmierć w kulturze ma różne oblicza. Mitologiczny Thanatos, bóg śmierci, jest bliźniaczym bratem Hypnosa – boga snu, dlatego czasem kres ludzkiego istnienia może być łagodnym odejściem, ale czasem bywa przeciwnie.

Zagadnienia: symbole, obrzędy i rytuały związane ze śmiercią, śmierć heroiczna, bohaterska, śmierć jako wybawienie i ofiara, śmierć oczekiwana.

 

7 kwietnia / środa / godz. 16.00

Natura / Paweł Bień

Natura może być nieujarzmiona, groźna, kojąca i oczywiście zachwycająca. Jej artystyczne przedstawienia mówią o pięknie i potędze przyrody, ale często są metaforą wewnętrznych rozterek bohaterów. Biblijny Eden i mitologiczna Arkadia, pełne ukrytych symboli ogrody średniowiecza, romantyczne stepy i urwiska, a nawet przydomowe ogródki – tymi ścieżkami podąży nasza refleksja.
Zagadnienia: arkadia, raj, topos ogrodu, rola pejzażu.

 

9 kwietnia / piątek / godz. 16.00
Kobieta / Romualda Radwańska

Kobieta w sztuce jest ucieleśnieniem zmysłowego piękna, obrazem macierzyństwa, muzą i natchnieniem artystów. To również silna wojowniczka, walcząca z konwenansami artystka czy  jednostka wyrastająca ponad przeciętność. Wybrane dzieła sztuki zilustrują role kobiet od starożytności po czasy współczesne.

Zagadnienia: muza, heroina, matka, artystka, femme fatale.

 

12 kwietnia / poniedziałek / godz. 16.00

Podróż / Wioletta Cicha
Wybór drogi życia, wędrówka do celu, a czasem bez celu, poszukiwanie szczęścia, miłości i bogactwa – to popularne motywy dzieł sztuki z różnych epok. Podróż bywa przygodą, może być do drogą do wiedzy, do samopoznania, dróżką wiodącą do Boga. Obrazy będą naszymi przewodnikami wśród rozwidlających się ścieżek.

Zagadnienia: wędrówka, droga życia, podróż, poszukiwania.

 

14 kwietnia / środa / godz. 16.00
Artysta / Magda Kucza-Kuczyńska

Artysta w średniowieczu był rzemieślnikiem tworzącym według przyjętych zasad, wykształconym humanistą w renesansie, romantycznym indywidualistą i buntownikiem łamiącym przyjęte normy w XIX stuleciu. Czym te historyczne wizje różnią się od współczesnego postrzegania twórcy i jego miejsca w społeczeństwie?

Zagadnienia: artysta, sztuka, wybór drogi życiowej.

 

16 kwietnia / piątek / godz. 16.00

Cierpienie / Rita Twardziak

Ból duchowy i fizyczny, romantyczna udręka, Chrystusowa pasja – cierpienie od wieków jest obecne w sztuce. Czasem funkcjonuje w sferze tabu, ma charakter skandaliczny, a czasem domaga się uwznioślenia i upamiętnienia.

Zagadnienia: cierpienie, ból, rozpacz, odwaga, wiara, choroba.

 

19 kwietnia / poniedziałek / godz. 16.00

Dom / Agata Plater-Zyberk

Dom przez stulecia przybierał różne formy i kształty. W sensie symbolicznym jest azylem, metaforą dzieciństwa, przestrzenią ze snu, a czasem z koszmaru. Czy okna i drzwi domu stanowią granice różnych światów? Zastanowimy się, jak odczytywać znaczenie, jakie domowej przestrzeni nadawali artyści.

Zagadnienia: dom, rodzina, architektura, samotność, wspólnota.

 

21 kwietnia / środa / godz. 16.00

Dzieciństwo / Magda Kucza-Kuczyńska

Dzieciństwo na obrazach to najczęściej czas niewinności i radości. Szczególną rolę w sztuce odgrywają wizerunki Dzieciątka, pełne symboliki związanej z ludzką naturą Jezusa. Czasami postać dziecka związana jest z tematem przemijania, zawsze jednak chce nam opowiedzieć swoją historię.

Zagadnienia: dziecko, rodzina, etapy życia.

 

23 kwietnia / piątek / godz. 16.00

Miłość / Romualda Radwańska

Miłość w swych różnych odcieniach od wieków inspirowała artystów. Miłość kochanków, małżonków, umiłowanie Boga, ojczyzny, wiedzy, dóbr doczesnych czy duchowych – sposób jej ukazania wiele mówi nam o ludziach i epoce, w której powstało dzieło sztuki.

Zagadnienia: miłość, kobieta, mężczyzna, ojczyzna, Bóg, wiedza, miłość romantyczna.

 

26 kwietnia / poniedziałek / godz. 16.00

Miasto / Agata Plater-Zyberk

Miasto w sztuce bywa idealne czy utopijne jak w renesansie, z czasem staje się metropolią ze stali i szkła. Poszukamy widoków tętniących życiem europejskich stolic, ale i peryferyjnych miasteczek. Jak zmieniało się życie w mieście, jak wyglądali jego mieszkańcy? Czy wielkie, nowoczesne miasto to „ziemia obiecana” czy raczej przeklęta, z której należy uciekać?

Zagadnienia: miasto, przemysł, utopia, architektura, mieszczaństwo, bieda, bogactwo, nowoczesność.

 

28 kwietnia / środa / godz. 16.00

Rodzina / Aleksandra Lewandowska

Królewska lub chłopska, wielopokoleniowa lub składająca się tylko z rodziców i dzieci, patriarchalna lub pozostająca we władzy kobiet. Podczas zajęć wejdziemy do burżuazyjnych salonów i biednych chat, by podsłuchać, co dzieje się, gdy goście już wyjdą, a członkowie rodziny zostają we własnym gronie.

Zagadnienia: rodzina, pokolenia, dziecko, rodzice, dziadkowie, etapy życia, miłość, wspomnienia.

 

30 kwietnia / piątek / godz. 16.00

Przemijanie / Monika Miżołębska

Vanitas – marność i przemijanie – to jeden z wiodących motywów sztuki epoki baroku. Czy jednak istnieją wartości i idee, które potrafią oprzeć się władzy czasu? Być może nasza nieuchronna droga od narodzin ku śmierci może być także drogą przemiany, dojrzewania i szczęścia.

Zagadnienia: przemijanie, etapy życia, vanitas, czas, symbole.

 

 

Koordynacja: / MCES