Rodzinne niedziele w MNW / 5–12 lat
Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Zapraszamy na wspólne odkrywanie Muzeum w każdą niedzielę! Te dni to czas dla rodziny, a Muzeum to świetne miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas z najbliższymi: podziwiać dzieła sztuki, zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, a nawet trochę się pobawić.
Termin: niedziela, I grupa: 10.15; II grupa: 12.15
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
Zasady udziału: bilet wstępu dla dziecka 25 zł, bilet dla kolejnego dziecka 10 zł, bilet wstępu dla opiekuna 25 zł; bilety dostępne w kasie i online od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający warsztaty
Dodatkowe informacje
- Udział w zajęciach jest równoznaczny z akceptacją regulaminu. Prosimy o zapoznanie się z nim przed zakupem biletów.
- Obecność opiekuna jest obowiązkowa.
- Warsztaty odbywają się w galeriach stałych, na wystawach czasowych, w sali edukacyjnej.
- Brak barier architektonicznych, słuchawki wygłuszające, pętla indukcyjna w sali edukacyjnej.
HARMONOGRAM
30 marca / W średniowiecznym zamku / Lena Lewandowska
Dawno, dawno temu, kiedy w lasach żyły smoki i jednorożce, księżniczki śniły o rycerzach, a błazny przedrzeźniały władców, w warsztatach rzemieślników i artystów powstawały wspaniałe dzieła sztuki… Przyjrzyjmy się im wspólnie i poznajmy ich historie, podczas wizyty w Galerii Sztuki Średniowiecznej.
bilety dostępne od 25 marca
6 kwietnia / Jak stworzyć autoportret? – warsztaty towarzyszące wystawie „Autoportrety” / Julia Ruszkowska
Wydarzenie organizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie Autoportrety współorganizowanej wraz ze Stowarzyszaniem „Przyjaciele MNW”.
Autoportret to nie lada wyzwanie, z którym zmierzymy się podczas zajęć. Dowiemy się co sprawia, że portret jest autoportretem i zastanowimy się, jak można opowiedzieć o sobie przez dzieło sztuki. Sprawdzimy też jakie sposoby mają na to współcześni artyści i artystki, i stworzymy własne autoportrety.
bilety dostępne od 1 kwietnia
13 kwietnia / Obyczaje Wielkanocne / Zuzanna Wcisło
Czy jesteście ciekawi, jak wydarzenia Wielkiego Tygodnia były przedstawiane w sztuce? Albo co wspólnego ma Judasz z Marzanną, a pisanka ze Zmartwychwstaniem? I dlaczego Wielki Post kończył się pogrzebem żuru i śledzia? Zapraszamy na zajęcia, podczas których dzieła sztuki staną się ilustracją lub pretekstem do omówienia tradycji i obrzędów związanych ze świętami Wielkiej Nocy.
bilety dostępne od 8 kwietnia
27 kwietnia / Kierunek: Jerozolima – warsztaty towarzyszące wystawie czasowej / Lena Lewandowska
Wydarzenie organizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie „Drogi do Jerozolimy”
Podczas warsztatów towarzyszących wystawie „Drogi do Jerozolimy” wcielimy się w rolę dawnych podróżników – pielgrzymów, turystów czy handlarzy – i udamy do świętego miasta. Wspólnie zastanowimy się, jak w dawnych czasach wyglądały takie wyprawy. Zapoznamy się z obiektami, które rzadko znajdują miejsce w muzealnych salach – unikatowymi mapami.
Bilety dostępne od 22 kwietnia
Lena Lewandowska – edukatorka związana z Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Łazienki Królewskie. Obecnie studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 2019–2023 studiowała na Wydziale Malarstwa Społecznej Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się sztuką Niderlandów oraz średniowieczną kartografią.
4 maja / Kolorowe zabawy / Maja Żurawska
W Muzeum znajdziemy różne obrazy – jeden wzbudza uśmiech i radość, inny zadumę, a nawet smutek. Czy użyte przez artystów kolory wpływają na nasz odbiór i nastrój? Jak wiele barw i odcieni należy użyć, aby wyczarować prawdziwe dzieło sztuki? Sprawdzimy to podczas wspólnej zabawy.
Bilety dostępne od 29 kwietnia
11 maja / Selfie inaczej – twórczy autoportret / Lena Lewandowska
Wydarzenie organizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie Autoportrety współorganizowanej wraz ze Stowarzyszaniem „Przyjaciele MNW”.
Czy selfie to tylko zdjęcie naszej twarzy? A co, jeśli moglibyśmy pokazać siebie w zupełnie inny sposób? Oglądając wystawę, zobaczymy, jak współcześni artyści i artystki ukrywają się, przedstawiając się nam w nieoczywisty sposób. Autoportret może być ukryty w kształtach, przedmiotach, a nawet dźwiękach. Podczas warsztatów będziemy eksperymentować i stworzymy wyjątkowe prace, nasze osobiste „selfie” bez aparatu!
Bilety dostępne od 6 maja
25 maja / Legendy warszawskie / Marta Drozd
Jak dobrze znasz Warszawę? Zapraszamy na wspólny spacer po dawnej stolicy, śladem dzieł artystów, których prace możemy podziwiać w muzealnych galeriach. Poznamy Warszawę uwiecznioną na obrazach m.in. Canaletta, Aleksandra Gierymskiego. Dowiemy się, jak stolica zmieniała się przez wieki, czym zajmowali się jej mieszkańcy i jak wyglądały miejsca, w których dziś stoją wieżowce.
Bilety dostępne od 20 maja
15 czerwca
Miasto trzech religii / Kacper Piszczek
Wydarzenie organizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie „Drogi do Jerozolimy”
Zwiedzając wystawę „Drogi do Jerozolimy”, przyjrzymy się dziełom sztuki trzech wielkich kultur wyrosłych na gruncie religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Wspólnie poznamy najważniejsze miejsca i zabytki Jerozolimy oraz spróbujemy poczuć rytm wielokulturowego miasta. Poza wzrokiem uruchomimy także słuch, poczujemy zapachy bliskowschodnich przypraw czy woń kadzidła, a także charakterystyczne smaki – wszystkie te doznania przeniosą nas z Alej Jerozolimskich wprost do Jerozolimy! Naszą wyprawę zakończymy warsztatem, w trakcie którego wykonamy pracę plastyczną – pamiątkę naszej podróży.
Bilety dostępne od 10 czerwca
Koordynacja: / Dział Edukacji