Rodzinne niedziele w MNW / 5–12 lat
Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Zapraszamy na wspólne odkrywanie Muzeum w każdą niedzielę! Te dni to czas dla rodziny, a Muzeum to świetne miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas z najbliższymi: podziwiać dzieła sztuki, zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, a nawet trochę się pobawić.
Termin: niedziela, I grupa: 10.15; II grupa: 12.15
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
Zasady udziału: bilet wstępu dla dziecka 20 zł, bilet dla kolejnego dziecka 5 zł, bilet wstępu dla opiekuna 20 zł; bilety dostępne w kasie i online od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający warsztaty
Dodatkowe informacje
- Udział w zajęciach jest równoznaczny z akceptacją regulaminu. Prosimy o zapoznanie się z nim przed zakupem biletów.
- Obecność opiekuna jest obowiązkowa.
- Warsztaty odbywają się w galeriach stałych, na wystawach czasowych, w sali edukacyjnej.
- Brak barier architektonicznych, słuchawki wygłuszające, pętla indukcyjna w sali edukacyjnej.
HARMONOGRAM
6 października / Dlaczego w sztuce roi się od golasów? / Romualda Radwańska
Ludzkie ciało od zawsze inspirowało artystów. Podczas warsztatów zastanowimy się, dlaczego niektóre postaci na obrazach są nagie, przyjrzymy się też, jak w różnych epokach przedstawiano ludzkie ciało.
bilety dostępne od 1 października
13 października / Co w chaszczy piszczy / Julia Pest
Co może przydać się podczas wyprawy przyrodniczej? Wygodne buty, plecak i termos z herbatą? A może kompas i atlas zwierząt? Podczas zajęć na wystawie Józefa Chełmońskiego odszukamy ukrytych na obrazach ptasich mieszkańców pól, łąk, nadrzecznych szuwarów i niedostępnych puszcz. Zastanowimy się, gdzie można dziś spotkać kuropatwy i dropie, po czym rozpoznać sójkę, jak rozróżnić klangor żurawi od tokowania głuszca.
bilety dostępne od 8 października
20 października / Zwyczaje i obrzędy – jesienne opowiastki / Karolina Kierzkowska
Zapraszamy w podróż do czasów, w których żyli nasi przodkowie. Czy jesteście ciekawi, jak wyglądało kiedyś życie na wsi? W jaki sposób spędzano długie jesienne wieczory? Jakie wierzenia i zwyczaje związane są z dniami św. Marcina i św. Andrzeja?
bilety dostępne od 15 października
27 października / Nie takie obrazy straszne, jak je malują! / Lena Lewandowska
Mumie, potwory, zjawy… w salach Muzeum Narodowego zamieszkały postacie rodem z horroru – czy odważymy się wspólnie stawić im czoło?! Podczas halloweenowej odsłony Rodzinnych Niedziel porozmawiamy o tym, co sprawia, że niektóre obrazy wydają nam się przerażające, i zastanowimy się nad tym, czy uczucie grozy to zawsze negatywna emocja. W trakcie warsztatów zmierzymy się z własnymi lękami, stając oko w oko z mumiami, klaunami i szkieletami, by przekonać się, że potwory nie zawsze są takie straszne… jak je malują!
bilety dostępne od 22 października
3 listopada / Nocne opowieści / Julia Pesta
Ulice miast, parki czy rozległe lasy zmieniają się w nocy nie do poznania. Jakie historie skrywają? Zastanowimy się, dlaczego noc tak fascynowała artystów i kogo uwieczniali na swoich pracach. Zapraszamy na tajemniczą wędrówkę po galeriach!
bilety dostępne od 29 października
10 listopada / Fryzjerskie podróże w czasie / Zuzanna Wcisło
Peruka czy misterna stylizacja? Czy patrząc na dawne portrety, zastanawialiście się skąd te niezwykłe fryzury? Na warsztatach odkryjemy, jak zmieniały się uczesania na przestrzeni wieków i co symbolizowały. Poznamy tajemnice słynnej fryzury gniazdo oz oraz dowiemy się kim był polski fryzjer nazywany królem fryzjerów – fryzjerem królów.
bilety dostępne od 5 listopada
17 listopada / Pędzel w dłoń i na koń! – warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Józef Chełmoński”
Czy łatwo jest namalować galopującego konia? Na pewno nie, ale Józef Chełmoński robił to po mistrzowsku. Podczas zajęć poznamy tajniki warsztatu artysty, przyglądając się nie tylko obrazom, ale również rysunkom. Zastanowimy się, dlaczego na niektórych szkicach artysty konie mają po pięć, sześć, a nawet więcej nóg. Odpowiemy też na pytanie, gdzie Chełmoński wykonywał swoje dzieła – w plenerze czy w zaciszu pracowni.
bilety dostępne od 12 listopada
24 listopada / Uwaga! Szkło! / Julia Pest
Sekrety produkcji i zdobienia szkła poznamy dzięki zabytkom prezentowanym w Galerii Sztuki Dawnej oraz Galerii Wzornictwa Polskiego. Odpowiemy na pytania, jak wygląda produkcja szkła i jak przebiega proces jego zdobienia.
bilety dostępne od 19 listopada
Koordynacja: / Dział Edukacji