Rodzinne niedziele w MNW / 5–12 lat
Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Zapraszamy na wspólne odkrywanie Muzeum w każdą niedzielę! Te dni to czas dla rodziny, a Muzeum to świetne miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas z najbliższymi: podziwiać dzieła sztuki, zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, a nawet trochę się pobawić.
Termin: niedziela, I grupa: 10.15; II grupa: 12.15
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
Zasady udziału: bilet wstępu dla dziecka 20 zł, bilet dla kolejnego dziecka 5 zł, bilet wstępu dla opiekuna 20 zł; bilety dostępne w kasie i online od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający warsztaty
Dodatkowe informacje
- Udział w zajęciach jest równoznaczny z akceptacją regulaminu. Prosimy o zapoznanie się z nim przed zakupem biletów.
- Obecność opiekuna jest obowiązkowa.
- Warsztaty odbywają się w galeriach stałych, na wystawach czasowych, w sali edukacyjnej.
- Brak barier architektonicznych, słuchawki wygłuszające, pętla indukcyjna w sali edukacyjnej.
HARMONOGRAM
12 stycznia 2025r. / Pędzel w dłoń i na koń! – warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Józef Chełmoński”
Czy łatwo jest namalować galopującego konia? Na pewno nie, ale Józef Chełmoński robił to po mistrzowsku. Podczas zajęć poznamy tajniki warsztatu artysty, przyglądając się nie tylko obrazom, ale również rysunkom. Zastanowimy się, dlaczego na niektórych szkicach artysty konie mają po pięć, sześć, a nawet więcej nóg. Odpowiemy też na pytanie, gdzie Chełmoński wykonywał swoje dzieła – w plenerze czy w zaciszu pracowni.
bilety dostępne od 7 stycznia
#FERIEWMNW 2 lutego / Zimowe zabawy / Zuzanna Wcisło
Marzycie o białej zimie? Macie ochotę na zabawy na białym puchu? Zastanawiacie się, których kolorów użyć do namalowania śniegu? Zapraszamy na zimowe zabawy wśród „zimnych pejzaży”! Podpowiemy też, co można robić w wolnym czasie.
bilety dostępne od 28 stycznia
#FERIEWMNW 9 lutego / Karnawałowe szaleństwo / Aleksandra Górecka
Karnawał to czas zabaw! Dowiemy się, skąd się wziął ten zwyczaj i jak się go obchodzi w różnych krajach. Porozmawiamy też o kostiumach karnawałowych i spróbujemy wymyślić własną balową kreację. Inspiracji poszukamy w modzie dawnych epok. A ty, za kogo chciałbyś się przebrać?
bilety dostępne od 4 lutego
#FERIEWMNW 16 lutego/ Uwaga! Miłość! / Julia Pest
Czy dzieła sztuki mogą przedstawiać piękne historie miłosne? Czy łatwo jest namalować uczucia? A rozmawiać o nich? Wyruszymy szlakiem przyjaźni, bliskości i miłości, odkrywając, jak artyści przedstawiali emocje w swoich dziełach. Przyjrzymy się malarskim opowieściom o relacjach między ludźmi, ale też o miłości do natury, sztuki czy życia. Warsztaty będą okazją do rozmowy o tym, jak różnorodna i piękna może być miłość, nie tylko ta romantyczna.
bilety dostępne od 11 lutego
2 marca / Stoliczku nakryj się / Beata Staniszewska
Bogactwo natury odwzorowane w starannie przygotowanych i przemyślnych kompozycjach: owoce, kwiaty, ryby, owady, ptaki… ale także przybory kuchenne, świece, karty, instrumenty muzyczne... Czy te dzieła powstawały tylko po to, by cieszyć oko doskonałością wykonania? Przekonamy się, czy martwe natury naprawdę są takie „martwe”.
bilety dostępne od 25 lutego
9 marca / Pomysły artystów / Marta Drozd
Czy wszyscy malarze tworzą takie same dzieła? Skąd czerpią pomysły? Jak możemy nazwać techniki, którymi się posługują? Po czym rozpoznać dzieła np. Józefa Pankiewicza, a po czym Witolda Wojtkiewicza? Niczym muzealni detektywi przyjrzyjmy się uważnie prezentowanym w galeriach dziełom sztuki i nauczymy się rozpoznawać osobliwy kunszt artystów.
bilety dostępne od 4 marca
16 marca / Z wizytą u Matejki / Kacper Piszczek
Na swoich obrazach Jan Matejko przedstawił najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Dowiemy się, skąd czerpał wiedzę historyczną i czym był jego „Skarbczyk”. Poznamy rodzinę mistrza Jana i ciekawostki z jego życia. Przyjrzymy się bliżej jego dziełom.
bilety dostępne od 11 marca
23 marca / O meblach przez wieki
Czy krzesło Muszelka rzeczywiście ma kształt muszli? Jakie są zadania osób projektujących wnętrza? Podczas zajęć przeniesiemy się w czasie i zobaczymy, jak zmieniał się wygląd oraz rola mebli na przestrzeni wieków. Sprawdzimy co pomieści muzealny kredens oraz spróbujemy stworzyć dywan-wycinankę.
bilety dostępne od 18 marca
30 marca / W średniowiecznym zamku / Lena Lewandowska
Dawno, dawno temu, kiedy w lasach żyły smoki i jednorożce, księżniczki śniły o rycerzach, a błazny przedrzeźniały władców, w warsztatach rzemieślników i artystów powstawały wspaniałe dzieła sztuki… Przyjrzyjmy się im wspólnie i poznajmy ich historie, podczas wizyty w Galerii Sztuki Średniowiecznej.
bilety dostępne od 25 marca
Koordynacja: / Dział Edukacji