Oko w oko ze sztuką
Program rodzinny karnetowy 2024–2025
Czy lubicie podróżować, odkrywać nieznane krainy? Raz w miesiącu wybierzemy się w podróż po Muzeum. Poznamy jego sekrety i twórczo spędzimy czas. Nie zabraknie ciekawych i angażujących zadań ani kolorowych prac plastycznych. A co najważniejsze – lepiej się poznamy, sprawdzimy, czy współpraca się opłaca i jak ożywić obrazy!
Termin: niedziela, godz. 11.00, osiem spotkań, raz w miesiącu, od października 2024 do maja 2025 / trzy grupy równolegle
Czas trwania: około 120 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, sala kinowa (poziom -1), galerie stałe
Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat wraz z opiekunami
Zasady udziału: karnet na cały cykl zajęć
SPRZEDAŻ KARNETÓW ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA
WARUNKI UDZIAŁU
- Wykupienie karnetu ONLINE na STRONIE MNW. Karnety będą dostępne od 20 września 2024 od godziny 10.00 do wyczerpania wolnych miejsc.
- Liczba miejsc w grupie jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność wykupienia karnetu.
- Uczestnicy zakwalifikowani do programu „Oko w oko ze sztuką” otrzymają przed 4 października powitalny e-mail ze szczegółowymi informacjami o terminach spotkań.
- Opłata za karnet to 350 złotych dla jednego opiekuna i jednego dziecka oraz 75 złotych za każde następne dziecko. Karnety należy okazać przed każdym spotkaniem.
- Karnety nie podlegają zwrotowi ani wymianie.
- Obecność opiekuna jest obowiązkowa.
- Przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w zajęciach edukacyjnych prosimy o zapoznanie się z regulaminem zajęć.
TERMINY SPOTKAŃ
grupa 1 ZIELONA – grupa wiekowa 6–7 lat
grupa 2 NIEBIESKA – grupa wiekowa 8–9 lat
grupa 3 CZERWONA – grupa wiekowa 9–12 lat
6 października, 17 listopada, 8 grudnia 2024; 12 stycznia, 2 lutego, 2 marca, 6 kwietnia, 11 maja 2025
TEMATY
Październik / Poznajmy się!
Pierwsze warsztaty to wspaniała okazja do lepszego poznania się, w końcu będziemy spotykać się na zajęciach raz w miesiącu! Porozmawiamy o tym, co lubimy w sztuce, co nas interesuje. Sprawdzimy także, jakie skarby skrywa Muzeum, co możemy w nim robić i jak możemy się przygotować do kolejnych spotkań ze sztuką.
Listopad / Paryż – Warszawa. Podróże artystyczne
Jak wyglądała edukacja na przełomie XIX i XX wieku? Gdzie kształcili się artyści i artystki? Czy zdobywanie wiedzy, poznawanie nowych przyjaciół, zwiedzanie Europy było łatwym zadaniem? Porozmawiamy o ścieżkach kariery artystycznej wybranych twórców.
Grudzień / Pory roku, czyli porozmawiajmy o zwyczajach
Zapraszamy w podróż do czasów, w których żyli nasi przodkowie. Czy jesteście ciekawi, jak wyglądało wtedy życie na wsi? W jaki sposób spędzano długie jesienne wieczory? Jakie wierzenia i zwyczaje związane są z dniami św. Marcina i św. Andrzeja? Jak obchodzono święta Bożego Narodzenia? Czy topienie kukły marzanny było jedynym symbolem zapowiedzi wiosny?
Styczeń / Rewolucje, wielkie zmiany, przewroty
Malarstwo, rzeźba, moda, sztuka użytkowa zmieniają się od wieków. Dlaczego tak się dzieje? Jakie czynniki mają na to wpływ? Kto o tym decyduje? Podczas zajęć porozmawiamy o tych największych zmianach w historii i ich konsekwencjach.
Luty / Jak zaprojektować swój dom?
Mieszczańskie wnętrza, dworskie sale, antyczne domy, góralskie chaty – to tylko niektóre style wnętrz, które można zobaczyć w Muzeum. Jak myślicie, w jakiej konwencji jeszcze można urządzić swój dom? Porozmawiamy o tym, co może sprawić, że nasze wnętrze będzie miłe, przytulne, komfortowe. Wizyta w Muzeum to świetna okazja do poszukania inspiracji, nowych stylów i trendów.
Marzec / Natura w to mi graj
Na zajęciach zastanowimy się, jakie znaczenie mają rośliny zarówno dla dobrego funkcjonowania naszej planety, jak i świata sztuki. Poznamy symbolikę roślin oraz ich praktyczne zastosowanie w malarstwie. Na koniec sami stworzymy swoje dzieło sztuki, wykorzystując ekologiczne materiały.
Kwiecień / Puk, puk, to ja!
Czy sztuka może opowiadać o nas samych? Jak najbardziej tak! Czy sztuka powie o nas wszystko? Niekoniecznie! Podczas zajęć poszukamy portretów, autoportretów, a także innych przedmiotów mówiących o ich twórcach i twórczyniach. Poznany ich i siebie samych lepiej.
Maj / Ładne czy brzydkie?
Artyści różnych epok odmiennie postrzegali piękno i brzydotę – na ich twórczość wpływały mody i konwencje obowiązujące w danym czasie. Podczas warsztatów dowiemy się, czy w sztuce zawsze chodzi o uchwycenie piękna, a także zastanowimy się, co wpływa na to, że dane dzieło sztuki nam się podoba. Będzie to także świetna okazja do podsumowania całego cyklu warsztatów.
Prowadzące: Karolina Kierzkowska (Goska), Julia Pest, Rita Twardziak
Koordynacja: / Dział Edukacji