Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

MŁODZIEŻ, DOROŚLI

WARSZTATY PLENEROWE


W lipcowe czwartki zapraszamy młodzież i dorosłych na cykl warsztatów twórczych na Dziedzińcu Lorentza. Podczas spotkań zrekonstruujemy surrealistyczne techniki i zanurzymy się w fantastyczny świat artystycznych eksperymentów.


Termin: czwartek / godz. 17.00
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW: Hol Główny
Dla kogo: młodzież i dorośli
Zasady udziału: bilety w cenie 30 zł dostępne w kasach i online od wtorku od godziny 10.00 poprzedzającego wydarzenie
Dodatkowe informacje: warsztaty odbywają się na Dziedzińcu Lorentza oraz na wystawie czasowej


4 lipca / Dyfuzje w cieczy i inne eksperymenty Fortunaty Obrąpalskiej / Zuzanna Szor

Fortunata Obrąpalska to niezwykła postać polskiej fotografiki. Ukończyła studia chemiczne w Wilnie, interesowała się przyrodą, pasjonowała ją fotografia artystyczna i eksperymentalna. Jej pionierskie fotografie przedstawiające reakcje chemiczne lub makro-zbliżenia różnych powierzchni, wywołujące prawdziwie surrealistyczne skojarzenia, są jednymi z najbardziej poetyckich zdjęć w polskiej fotografii XX wieku. W czasie warsztatów przeprowadzimy eksperymenty inspirowane pracą Obrąpalskiej i wykonamy fotografie, podążając śladami jej surrealistycznych odkryć. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały, a osoby chętne zapraszamy także do przyniesienia własnych aparatów fotograficznych.

 

11 lipca / Strumień podświadomości. Automatyczne praktyki twórcze / Julia Ruszkowska
W pierwszym Manifeście surrealizmu André Breton zdefiniował surrealizm jako „czysty automatyzm psychiczny, który ma służyć wyrażaniu słowami, pismem bądź innym sposobem rzeczywistego funkcjonowania myśli. Dyktando myśli wolne od kontroli umysłu i niepodlegające żadnym względom estetycznym i moralnym”. Surrealiści chętnie praktykowali więc automatyczny rysunek i pisanie, eksperymentowali z technikami, które pozwalały im odkryć nieuświadomione myśli i najoryginalniejsze skojarzenia. Podczas warsztatów przyjrzymy się dziełom automatycznym udostępnionym na wystawie czasowej „Surrealizm. Inne mity” oraz wykonamy własne dekalkomanie i rysunki automatyczne. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały.

 

18 lipca / Zdjęcie bez aparatu: surrealistyczne fotogramy / Zuzanna Szor
Fotogram to obraz fotograficzny wykonany bezpośrednio na materiale światłoczułym poprzez układanie na nim przedmiotów, a następnie naświetlanie. Cały proces odbywa się bez użycia aparatu czy kamery. Już w XIX wieku fotogramy przedstawiające różne odmiany morskich alg tworzyła Anna Atkins, posługując się techniką cyjanotypii. Wiele lat później metodę tworzenia bezkamerowych zdjęć na nowo odkryli dadaiści i surrealiści – pozwoliła im na osiąganie zaskakujących, a często nawet przypadkowych efektów, co było przejawem ich fascynacji automatyzmem. Zapraszamy na warsztaty, podczas których obejrzymy surrealistyczne eksperymenty fotograficzne pokazane na wystawie czasowej „Surrealizm. Inne mity”, a także wykonamy własne fotogramy. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały.

 

25 lipca / Wycinki w termosie – warsztaty kolażu słownego / Małgorzata Konieczna

„Na początku było Słowo”. I choć to biblijne stwierdzenie, śmiało można odnieść je także do wywrotowego surrealizmu, który swój początek miał w literaturze. Surrealistyczne utwory cechowała oryginalność połączeń, mnogość skojarzeń i prowokacja. Na warsztatach kolażu z wycinków prasowych, w spontanicznym i nieskrępowanym regułami sztuki procesie twórczym stworzymy niestworzone historie, wywrotowe aforyzmy i wiersze z wierszy. W ruch pójdą nożyczki i ostre jak brzytwa zestawienia słów. Wszystkie semantyczne chwyty dozwolone!


 

 

SPACERY MIEJSKIE


Termin:  czwartek / godz. 18.00
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW: Hol Główny
Dla kogo: młodzież i dorośli
Zasady udziału: bilety w cenie 30 zł dostępne w kasach i online od wtorku od godziny 10.00 poprzedzającego wydarzenie
Dodatkowe informacje: spacer odbywa się w bliskim sąsiedztwie Muzeum


1 i 22 sierpnia / Poszukiwanie chropowatości. Spacer połączony z ćwiczeniem techniki frotażu / Marcin Matuszewski
Otaczająca nas rzeczywistość od zawsze składała się z różnorodnych faktur, które zachęcają lub zniechęcają do jej dotykowego eksplorowania. Dziś bardzo popularną praktyką jest multisensoryczne, w tym haptyczne, doświadczanie świata. Podczas spaceru w bliskim sąsiedztwie Muzeum porozmawiamy o tym, co chropowate, śliskie, gładkie, grudkowate, wypukłe, wklęsłe, kolczaste… Wykorzystując technikę frotażu, stworzymy mikro archiwa zmysłowych doświadczeń w centrum stołecznego miasta.


8 i 29 sierpnia / Zamykanie świata w okienku. Spacer połączony z praktyką kadrowania rzeczywistości / Marcin Matuszewski
Wiele naszych doświadczeń opiera się na obserwacji. W dużej mierze to właśnie wzrokowo poznajemy otaczający nas świat. Przebodźcowanie wynikające z natłoku wizualnych sygnałów jest czymś, z czym mierzymy się na co dzień. Podczas spaceru spróbujemy zatrzymać się i w spokoju powyjmować z otoczenia interesujące nas elementy. Przy użyciu bardzo prostych narzędzi do kadrowania spróbujemy zastanowić się, jak perspektywa odbioru świata zmienia się w zależności od tego, w jakiej formie na niego patrzymy. Postaramy się wspólnie poszukać surrealności w naszych ćwiczeniach.