Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

"City break" ze sztuką 2022

 

W wakacje często planujemy dłuższe i krótsze wypady zagraniczne lub krajowe. Często kierunkiem takiej podróży staje się jedno z miast do którego podróż jest zdecydowanie łatwiejsza. Zwłaszcza gdy pod uwagę bierzemy sprzyjające połączenia lotnicze czy kolejowe, a także krótki czas zwiedzania.
W tym sezonie Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło przyjść z pomocą wszystkim podróżnikom. Organizowany kurs ma na celu zapoznanie Państwa ze sztuką czekającą na odkrycie w 10 wybranych lokacjach. Wykłady przygotowane przez naszych prelegentów pozwolą Państwu zapoznać się z atrakcjami jakie mają do zaoferowania proponowane miasta. Z pewnością ułatwi to wybór punktów do odhaczenia w czasie podróży, a może pomoże w wyborze samej destynacji.

 

Czas trwania kursu: 27 czerwca - 5 września 2022

 

Termin: poniedziałki, godz. 18.00

Czas trwania: około 75-90 minut

Miejsce: wydarzenie online, platforma ClickMeeting

Zasady udziału: imienny karnet na cały cykl zajęć (60 zł) lub jednorazowe bilety wykładowe (7 zł) dostępne on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

 

 

 

HARMONOGRAM

 

27 czerwca

Rzym, antyczny / Maciej Marciniak

Rzym jest jedną z najchętniej odwiedzanych stolic europejskich. Jest też jednym z tych miast, których nie da się zwiedzić w jeden weekend. Z tego względu dokonamy pewnego wyboru. "Wieczne miasto" kojarzy się z wieloma atrakcjami, wiele z nich ma starożytną genezę. Koloseum, Forum Romanum, Termy Karakalli czy Panteon to tylko wybrane obowiązkowe punkty do odwiedzenia. W kilka dni nie zwiedzimy całego Rzymu... ale z pewnością dobrze poznamy jego antyczne oblicze.

 

Maciej Marciniak - archeolog zajmujący się historią i sztuką Imperium Rzymskiego. Adiunkt w Dziale Edukacji MNW.

 

 

4 lipca
Pafos / Przemysław Kordos

Jedno z głównych miast na Cyprze. Chociaż niewielkie, oferuje zadziwiająco dużo atrakcji, nie tylko starożytnych. Od dziesięcioleci na jego terenie pracuje polska misja archeologiczna. Pafos jest bramą do poznania historycznej i religijnej mozaiki Cypru, a także jednym z podstawowych miejsc kultu Afrodyty. Można zatem śmiało powiedzieć, że Pafos jest Cyprem w pigułce.

 

dr hab. Przemysław Kordos - nowogrecysta, miłośnik współczesnej Grecji i Cypru. Zajmuje się nowogrecką literaturą i kulturą, w tym ludową. Napisał monografie "Dwudziestowieczna Grecja oczami polskich podróżników" (2009) oraz "Beyond Greekness. Studies in contemporary Modern Greek prose" (2019). Przetłumaczył z nowogreckiego książki Nikosa Dimu, Petrosa Markarisa oraz Antonisa Georgiou.

 

 

7 lipca

Lizbona / Maciej Czapski

Bez wątpienia jedno z piękniejszych miast Europy, stolica Portugalii, miasto położone na północnym brzegu rzeki Tag, blisko jej ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Lizbona umieszczana zawsze wysoko na liście najatrakcyjniejszych destynacji turystycznych Europy, jest odwiedzana rocznie przez ponad 3,5 miliona turystów z całego świata. Miasto rozrastało się i rozbudowywało dzięki dochodom z intratnego handlu zamorskiego w czasach, gry Portugalia była potęgą morską. Imponująca liczba zabytków architektury od czasów rzymskich po współczesność to bez wątpienia kluczowe atrakcje. Niepowtarzalny wielokulturowy klimat oraz świetna portugalska kuchnia uzupełniają wyjątkowy wizerunek miasta.

 

mgr Maciej Czapski – archeolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą pogranicza Imperium Rzymskiego w Maroku. Pilot wycieczek z osiemnastoletnim doświadczeniem w oprowadzaniu po takich krajach jak Jordania, Izrael, Liban, Portugalia, Maroko, Algieria, Tunezja.

 

 

11 lipca
Korfu / Przemysław Kordos

Korfu - główne miasto wyspy Korfu. Zadziwiająca mieszanka wpływów starożytnych, bizantyjskich, weneckich i kolonialnych (brytyjskich). Jako jedno z niewielu miejsc we współczesnej Grecji nigdy nie zdobyte przez Osmanów, przez co nie ma charakteru bałkańskiego. Z miastem związane są osobistości niekoniecznie kojarzone z Grecją, takie jak cesarzowa Sissy czy zoolog Gerry Durrell, ale też wielki kult św. Spirydona.

 

dr hab. Przemysław Kordos - nowogrecysta, miłośnik współczesnej Grecji i Cypru. Zajmuje się nowogrecką literaturą i kulturą, w tym ludową. Napisał monografie "Dwudziestowieczna Grecja oczami polskich podróżników" (2009) oraz "Beyond Greekness. Studies in contemporary Modern Greek prose" (2019). Przetłumaczył z nowogreckiego książki Nikosa Dimu, Petrosa Markarisa oraz Antonisa Georgiou.

 

 

18 lipca
Zakopane / Julita Dembowska           

„Wynika z tego jasno, że nie jest to miejsce dla mięczaków. Dlatego nasza teoria jest taka, że od dwustu lat z okładem ciągną tu ludzie lubiący czuć, że żyją.” /P. Młynarska, B. Sabała-Zielińska/ Zapraszamy na spotkanie, w trakcie którego będziemy spacerować po zakopiańskich muzeach, ale też patrzeć na niewielkie miasto u podnóża gór, jak na całkiem sporą galerię sztuki. Zajrzymy do nieoczywistych miejsc w poszukiwaniu witkacowskiej zakopianiny i solidnej porcji powojennego modernizmu. Towarzyszyć będą nam Witkiewiczowie, Malczewscy, Stryjeńscy, ale także m.in. Antoni Kenar, Władysław Hasior, Brzozowscy i Henryk Burzec.

 

Julita Dembowska – historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje w Dziale Sztuki Muzeum Tatrzańskiego, zajmuje się spuścizną Władysława Hasiora w Muzeum Tatrzańskim. Kuratorka i koordynatorka wystaw prezentujących sztukę Władysława Hasiora. Kuratorka programu rozbudowy kolekcji sztuki najnowszej w Muzeum Tatrzańskim.

 

 

25 lipca
Gdynia / Małgorzata Marszałł

Gdynia, nazywana „miastem z morza i marzeń”, powstała w błyskawicznym tempie – w ciągu niespełna dwóch dekad pomiędzy wojnami światowymi. Losy tej dawniej spokojnej i cichej miejscowości z zaciszną plażą odmieniła podjęta w 1920 r. decyzja o budowie tam portu morskiego. Dla ówczesnej Polski Gdynia stała się „bramą na świat”. Stamtąd wypływały w dalekie rejsy statki handlowe i pasażerskie, m.in. Piłsudski i Batory. Za dynamicznym rozwojem portu szedł też równie szybki rozwój miasta. Budowa przypadła na czasy, gdy w światowej architekturze zrywano ze stylami przeszłości by budować nowy świat racjonalności, higieny i technologii. Symbolem nowej architektury stała się gładka, przeszklona ściana pomalowana na biało i taką właśnie budowano Gdynię – białą i nowoczesną.

 

Małgorzata Marszałł - historyczka sztuki i edukatorka, miłośniczka nowoczesnej architektury. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach pracy magisterskiej brała udział w projekcie badawczym dotyczącym architektury modernistycznej polskich miejscowości nadmorskich. Instruktorka żeglarstwa i kapitan, w swój pierwszy rejs morski wypłynęła z Gdyni.


 

1 sierpnia
Neapol / Marek Płuciniczak

„Raj zamieszkały przez diabły” – to popularne, odnoszące do Neapolu sformułowanie bynajmniej nie zachęca do odwiedzin. Czy jednak słusznie? Neapol to miasto sprzeczności. Położony w idyllicznym krajobrazie Kampanii, zdominowany jest przez Wezuwiusza, który wielokrotnie już przynosił śmierć i zniszczenie, ostatni raz w 1944 roku. Podczas naszej wyprawy przyjrzymy się kulturze miasta rozwijającego się od kilku tysięcy lat. We współczesnym krajobrazie miasta poszukamy śladów starożytnych Greków i Rzymian, Bizantyjczyków, Normanów, czy przybyszy z półwyspu Iberyjskiego. Zastanowimy się co dawniej przyciągało podróżników i pierwszych turystów do miasta, a co dziś najlepiej zobaczyć zarówno w samym Neapoli jak i okolicy. 
 
Marek Płuciniczak – historyk sztuki, edukator muzealny, absolwent Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, kierownik Działu Edukacji w Muzeum Narodowym w Warszawie.
 

 

8 sierpnia

Oslo / Magdalena Szczepańska

Stolica Norwegii znana jest z wyjątkowego połączenia nowoczesnej architektury, powtarzającej formy obserwowane w otaczającej przyrodzie, zabytków, licznych parków wypełnionych rzeźbami oraz spektakularnej natury. To tu znajduje się jeden z najsłynniejszych obrazów na świecie, Krzyk (Skrik) Edvarda Muncha. Podczas prezentacji odwiedzimy twierdzę Akershus, budynek opery będący jednym z symboli miasta, półwysep Bygdøy, a na nim Norweskie Muzeum Ludowe, w którym znajduje się m.in jeden ze średniowiecznych norweskich kościołów słupowych. Poznamy także historię wypraw polarnych, którą wrz z oryginalnym statkiem zbudowanym na zamówienie Fridtjofa Nansena można zwiedzić we Frammuseet.

 

Magdalena Szczepańska - założycielka szkoły języka norweskiego Trolltunga. Z wykształcenia archeolog. Ukończyła Uniwersytet Gdański, a stopień magisterski kontynuowała na Uniwersytecie w Oslo na kierunku Nordic Viking and Medieval Studies. Głównym obszarem jej zainteresowań były norweskie kościoły słupowe (stavkirker). Podczas swojej pięcioletniej emigracji mieszkała głównie w Oslo, poznając to miasto i jego uroki na co dzień. 

 

 

15 sierpnia
ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

 

 

22 sierpnia
Split / Aleksandra Wojtaszek

Ten prężny kilkadziesiąt lat temu ośrodek przemysłowy dziś uzależniony jest od turystów i dobrej pogody. Powojenny modernizm sąsiaduje tu ze starożytnym pałacem, który stał się bijącym sercem miasta, a w lśniących wodach Adriatyku odbijają się pobliskie góry. Split to miasto wielu sprzeczności, a symbolem tych kontrastów są dwa najważniejsze budynki w mieście: Pałac Dioklecjana i Poljud – stadion Hajduka Split, ukochanej przez Dalmatów drużyny piłkarskiej – oraz słynny rzeźbiarz Ivan Meštrović, którego dzieła łączą w sobie dziedzictwo antyczne i bizantyńskie z modernizmem, a także Słowiańszczyznę i Bałkany z cywilizacją śródziemnomorską.

 

dr Aleksandra Wojtaszek – kroatystka, doktorka literaturoznawstwa w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ, tłumaczka. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Herito”. Laureatka międzynarodowego stypendium dla tłumaczy CELA i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Obecnie pracuje nad zbiorem reportaży o współczesnej Chorwacji.

 

 

2 września
Nicea / Sandrine Jacques       

Nicea należy do Francji dopiero od 1860 roku. Ze względu na swój klimat, architekturę, atmosferę pozostaje najbardziej włoskim z miast Lazurowego Wybrzeża. Z drugiej strony jego atrakcyjność była tak duża dla artystów XX wieku, od Picassa do Chagalla przez Matisse’a, że kryje w kilku miejscach jedne z najciekawszych kolekcji sztuki nowoczesnej. To zdecydowanie nowoczesna Nicea, którą wspólnie odkryjemy. 
 
Sandrine Jacques – Francuzka, która przyjechała do Polski 25 lat temu. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej ulubionym okresem w sztuce jest drugą połową XX wieku. Mieszkała  w regionie Nicei przez kilka lat. Jest założycielką szkoły języka francuskiego L’atelier de français, którą prowadzi do dziś.
 

 

5 września
Barcelona / Ewa Grajber

W trakcie spotkania poznamy Barcelonę Gaudiego, Domènecha i Montanera oraz Puiga i Cadafalcha, którzy wraz z innymi architektami uczynili z niej światową stolicę secesji – zakorzenioną w mieście na tyle, że po dziś dzień uznawana jest za sztukę żywą i przeżywaną. Wirtualnie zajrzymy też do najważniejszych muzeów miasta, między innymi Museu Nacional d’Art de Catalunya, Museu d’Art Contemporani de Barcelona, Fundació Joan Miró czy Museu Picasso, a także na festiwale i inne cykliczne wydarzenia  kulturalne związane ze sztuką i designem.

 

Ewa Grajber - archeolog i iberystka. Prowadzi zajęcia edukacyjne i warsztaty plastyczne o tematyce związanej z kulturą Hiszpanii i krajów Ameryki Łacińskiej w szkołach, instytucjach kultury i na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską na temat słowa w twórczości katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego. W pracy naukowej podejmuje tematykę związaną z historią wizualną oraz relacjami pomiędzy architekturą a literaturą, pamięcią kulturową i tożsamością.

 

 

Koordynacja: Sylwia Kot, Maciej Marciniak / Dział Edukacji