Czas na sztukę!
Masz wolny wtorek i ochotę na solidną dawkę wiedzy? Cykl popularyzatorskich wykładów powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Podczas spotkań przyglądamy się bogatej kolekcji MNW z różnych, często zaskakujących perspektyw. Przy wykładem zachęcamy do skorzystania z kart pracy, będących zaproszeniem do samodzielnej interpretacji dzieł sztuki.
Termin: wtorek, godz. 13.00, karta pracy dostępna w Punkcie Informacji od godz. 12.00
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Hol Główny MNW, kino MUZ
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00
HARMONOGRAM
1 października
Dawni mistrzowie niemieccy i tajemnice ich dzieł / Paweł Bień
Dzieła dawnych mistrzów kryją w sobie wiele tajemnic. Czasem kluczem do ich rozwikłania są wiadomości o pierwotnym miejscu przeznaczenia obrazów lub ich fundatorach, innym razem niezbędna okazuje się na przykład wiedza o literaturze z epoki. W kolekcji malarstwa niemieckiego zgromadzonej w Muzeum Narodowym w Warszawie znajdziemy wiele fascynujących przykładów dzieł o bogatym i niejednoznacznym przekazie. O „ukradzionych łucznikach”, anielskich chórach i niedobranych parach, czyli bujnym życiu obrazów znajdujących się dziś w muzealnym magazynie, opowie Paweł Bień.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
8 października
Jacek Malczewski i Karol Lanckoroński – historia wyjątkowej przyjaźni / Magdalena Kucza-Kuczyńska
Karol Lanckoroński (1848–1933), mecenas i kolekcjoner sztuki, dziedziczny członek Izby Panów w austriackiej Radzie Państwa i Jacek Malczewski, rysownik, malarz okresu Młodej Polski. Poznajmy dzieje niezwykłej przyjaźni, którą dokumentuje 229 rysunków i akwarel – dar Karoliny Lanckorońskiej dla Zamku Królewskiego na Wawelu.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
15 października
Wielkie nazwiska z muzealnej kolekcji / Romualda Radwańska
Czy w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie są dzieła autorstwa wielkich mistrzów europejskich: Ingres'a, Courbeta, Renoira, Serusiera, Signaca czy Rodina? Podczas wykładu dowiemy się, gdzie ich szukać. Poznamy okoliczności powstania tych dzieł oraz opowiemy, jaką drogę przebyły, by trafić do warszawskich zbiorów.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
22 października
Mody dwudziestolecia / Monika Miżołębska
Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to okres różnorodności stylów w architekturze i wyposażeniu wnętrz. Styl dworkowy, modernizm, art déco – tradycyjne i nowoczesne rozwiązania w architekturze i wystroju wnętrz miały zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy upodobania odbiorców i koneserów sztuki pozostają nadal aktualne?
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
29 października
Chorągwie, konkluzje i żałoba, czyli o roli tkanin w staropolskim pogrzebie / Karolina Zalewska
W XVI i XVII wieku w Rzeczypospolitej i innych krajach europejskich istniał zwyczaj wieszania w kościołach ozdobnych chorągwi nagrobnych. Obok nagrobków i epitafiów, była to najbardziej popularna forma upamiętniania ważnej osobistości w miejscu jej pochówku. Pierwotnie „nagrobki tekstylne” umieszczano nad grobami wojskowych, zarówno katolików, jak i ewangelików. Z nielicznych przekazów wiadomo, że z czasem zaczęły one przysługiwać także kobietom szlachciankom i osobom duchownym.
5 listopada
Zapisane w gwiazdach / Lena Lewandowska
Los ludzki od niepamiętnych czasów postrzegano jako sprzęgnięty z Kosmosem - już w starożytności kapłani i wróżki spoglądali w gwiazdy, aby przepowiadać przyszłość. Lecz jak ma się do tego teoria medyczna greckiego lekarza Hipokratesa? Czy średniowieczni uczeni rzeczywiście mogli przewidzieć charakter człowieka w zależności od tego, pod znakiem jakiej planety się urodził? Podczas wykładu prześledzimy, w jaki sposób antyczna teoria humoralna przysłużyła się do zbudowania systemu paranaukowych wierzeń, a także poszukamy jego odzwierciedleń w średniowiecznej i nowożytnej ikonografii.
12 listopada
Wizerunki polskich amazonek / Magdalena Bialic
Polowania i jazda konna były bardzo popularnymi sportami i zabawami wśród polskich dam. Nazywano je amazonkami. Ich portrety we wspaniałych strojach, szytych specjalnie na te okazje, cieszą nasze oczy po dzień dzisiejszy. Poznajmy barwne osobowości oraz ubiory bohaterek tych przedstawień.
19 listopada
Siłaczki polskiej rzeźby – o współczesnych rzeźbiarkach / Rita Twardziak
Zawód rzeźbiarza przez długi czas zdominowany był przez mężczyzn i nie było społecznej akceptacji dla kobiety uprawiającej pracę tak brudną i wymagającą dużej siły fizycznej. Mimo to już w końcu XIX wieku na polskiej scenie artystycznej pojawiały się pierwsze rzeźbiarki. Stworzyły one fundamenty dla kolejnych pokoleń twórczyń, m.in. artystek, których prace obecne są w kolekcji MNW. Podczas wykładu przyjrzymy się dziełom wybranych polskich rzeźbiarek, prześledzimy ich życiorysy, zarysowując przy tym historię rzeźby współczesnej w Polsce.
26 listopada
Z morskiej toni do muzealnej gabloty – dzieła sztuki wykonane z muszli / Karolina Szymankiewicz
Delikatna i połyskliwa powierzchnia wypolerowanej muszli zachwyca i przyciąga wzrok. W podobny sposób oddziaływała na artystów, złotników i jubilerów już od starożytności. W czasie wykładu przedstawione zostaną różne – czasem zaskakujące – sposoby odwzorowywania muszli w dziełach sztuki od antyku po czasy współczesne.
Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych
Koordynacja: Barbara Tichy / Dział Edukacji