Czas na sztukę!
Masz wolny wtorek i ochotę na solidną dawkę wiedzy? Cykl popularyzatorskich wykładów powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Podczas spotkań przyglądamy się bogatej kolekcji MNW z różnych, często zaskakujących perspektyw. Przy wykładem zachęcamy do skorzystania z kart pracy, będących zaproszeniem do samodzielnej interpretacji dzieł sztuki.
Termin: wtorek, godz. 13.00, karta pracy dostępna w Punkcie Informacji od godz. 12.00
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Hol Główny MNW, kino MUZ
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00
HARMONOGRAM
21 stycznia
Kto na nas patrzy, część 2 / Romualda Radwańska
Podczas kolejnego spotkania poświęconego malarstwu portretowemu zobaczymy, że nie tylko przybliża ono wizerunek człowieka, opowiada o epoce, w której dany portret został namalowany, ale wiele mówi o autorze dzieła. Tym razem przyjrzymy się portretowi Ignacego Paderewskiego, popatrzymy na tajemniczą damę z obrazu Anny Bilińskiej, zachwycimy się urodą Julii Stabrowskiej, przemówią do nas portrety malowane przez Piotra Michałowskiego.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
28 stycznia
Diabeł tkwi w szczegółach / Magdalena Kucza-Kuczyńska
Wykład poświęcony będzie wyobrażeniom diabła w malarstwie, na podstawie jego licznych wizerunków z kolekcji MNW. Czy na pewno upostaciowione zło, z rogami, kopytami, ogonem kojarzy nam się wyłącznie z podstępnym kusicielem? A może z kimś innym?
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
4 lutego
Stroje osiemnastowiecznych dam / Ewa Maria Krawczyk
Zaskakujące, olśniewające i pełne uroku: damy i ich moda w XVIII wieku poruszają i przyciągają uwagę. Liczne portrety w galeriach stałych będą punktem wyjścia dla rozmowy o damskiej modzie, czyli krojach sukien i dodatków oraz szerzej – etykiety i obyczajów tamtej epoki. Poza znaczeniami, które niósł ze sobą strój, wspomnimy o technicznych aspektach jego powstawania i użytkowania, patrząc także na obiekty z kolekcji Działu Tkanin MNW.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
11 lutego
Miłości Zeusa w obrazach dawnych mistrzów / Karolina Szymankiewicz
Wśród tematów mitologicznych w sztuce istotne miejsce zajmowały historie związane z najważniejszym z bogów – Zeusem. Jego poczynania, a przede wszystkim historie licznych związków miłosnych, stawały się inspirujące dla malarzy oraz do dzisiaj są intrygujące dla odbiorców. Wykład będzie okazją do poznania losów postaci mitologicznych, które zauroczyły największego z bogów, a także sposobów ich przedstawiania na płótnach dawnych mistrzów.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
18 lutego
Tryptyk z legendą św. Stanisława – od hagiografii do dokumentu życia codziennego / Karolina Zalewska
Tryptyk z legendą św. Stanisława powstał z pewnością dla jednego z krakowskich kościołów, a jego fundator wywodził się z możnego rodu Bonerów. To dzieło można dziś wielorako odczytywać: jako historię jedenastowiecznego świętego, obraz realiów życia w Krakowie na początku XVI wieku, ale także jako zapis zmieniających się gustów na przełomie średniowiecza i renesansu.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
25 lutego
Portrety reprezentacyjne – mistrzostwo autoreklamy / Monika Miżołębska
Przez stulecia reprezentacyjne wizerunki władców, a także możnych świeckich i duchownych nie były wynikiem natchnienia artysty. Portrety stanowiły wielowarstwowe i przemyślane manifestacje pochodzenia, społecznej pozycji, cnót, osiągnięć i aspiracji portretowanej osoby. W jaki sposób interpretować przedstawione na obrazach postaci mitologiczne i atrybuty władzy, zwierzęta i z pozoru tylko zwykłe przedmioty?
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
4 marca
Piękno i pobożność – nowożytne dewocjonalia / Karolina Szymankiewicz
Ważnym elementem nowożytnej kultury europejskiej była pobożność. Czy to prywatna i dyskretna, czy związana z ostentacją i autoprezentacją – towarzyszyła codzienności bez względu na warstwę społeczną. Do dzisiaj w różnych kolekcjach muzealnych przetrwały cenne obiekty wykorzystywane w różnych momentach życia – przenośne ołtarzyki, różańce, woskowe agnuski, ryciny to tylko część tego szerokiego asortymentu. Wykład będzie okazją do zaprezentowania przedmiotów, które z jednej strony miały być piękne, a z drugiej służyły praktykowaniu życia religijnego.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
11 marca
W stronę dawnej kartografii / Lena Lewandowska
Podczas wykładu wprowadzającego w zagadnienie historycznej kartografii, ruszymy tropem dawnych twórców map. Obejrzymy ich najważniejsze dzieła – od czasów starożytnych do XVII wieku. Przekonamy się, w jaki sposób te niepozorne kawałki papieru kształtowały historię, umożliwiały zorganizowanie przełomowych wypraw czy śmiałych bitew. Zastanowimy się nad tym, jak wyglądały mapy w różnych kręgach kulturowych, jakie informacje mogły przekazywać i w jaki sposób używano ich w celach propagandowych.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
18 marca
Początki druku z ruchomych czcionek w Europie / Marcin Bogusz
Celem wykładu będzie nakreślenie bogatej panoramy zjawisk, które towarzyszyły opracowaniu przez Johannesa Gutenberga technologii druku z ruchomych czcionek. Choć w Europie drukowano na długo przed Gutenbergiem, to właśnie ukończenie Biblii Czterdziestodwuwierszowej uznawane jest za przełom, który pozwolił na szybsze rozprzestrzenianie się idei i informacji. W czasie wykładu zostaną omówione „strategie biznesowe” pierwszych wydawców oraz ich zamierzenia.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
25 marca
Stroje w malarstwie historycznym / Ewa Maria Krawczyk
W XIX wieku od malarzy oczekiwano wierności prawdzie historycznej. Matejko, Simmler, Czachórski poświęcali wiele uwagi kostiumom i elementom wyposażenia wnętrz. Mieli świadomość, że odpowiednie ubiory i akcesoria to kluczowe elementy kreowanych przez nich wizji przeszłości. Zastanowimy się, skąd czerpali wiedzę i z jakich źródeł korzystali. Przyjrzymy się także innym przejawom XIX-wiecznej fascynacji historią, np. w modzie codziennej.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
1 kwietnia
Białe złoto na europejskich dworach. Poszukiwanie sposobu na imitację porcelany w Europie / Karolina Szymankiewicz
Porcelana od wieków zachwycała Europejczyków. Tworzona na Dalekim Wschodzie, już w średniowieczu docierała na Stary Kontynent, gdzie przypisywano jej ogromną wartość i niezwykłe właściwości. Zainteresowanie „białym złotem” wzrosło w Europie w XVII i XVIII wieku, wówczas też rozpoczęto poszukiwania nieznanego tu sposobu wytwarzania cennego i drogiego materiału – tajemnicy pilnie strzeżonej przez dalekowschodnich twórców. W czasie wykładu przedstawione zostaną, niekiedy dramatyczne, wydarzenia towarzyszące tym staraniom.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
8 kwietnia
Stillevens: martwe natury po niderlandzku / Lena Lewandowska
Ontbijten, blommetjes, visstillevens… martwa natura należała do czołowych tematów niderlandzkiego malarstwa złotego wieku. Holendrzy jako pierwsi zaczęli „portretować” przedmioty, stanowiące dotąd jedynie poboczny element scenerii obrazów. To im zawdzięczamy mnogość typów martwych natur. Dlaczego gatunek zyskał autonomię właśnie w Holandii w XVII wieku? Czy eleganckie aranżacje przedmiotów skrywają symboliczne znaczenia? Śledząc genezę i zarysowując historię martwej natury, postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
15 kwietnia
Z pielgrzymką do Ujazdowa – rzecz o nieistniejącej Kalwarii Ujazdowskiej / Karolina Zalewska
Nie wszyscy warszawiacy wiedzą, że w XVIII wieku na przedmieściach stolicy istniała droga kalwaryjska, prowadząca od Placu Trzech Krzyży na wzgórza skarpy wiślanej położone w sąsiedztwie Zamku Ujazdowskiego. Inicjatorem powstania kompleksu, składającego się z 28 stacji, był August II Mocny, a fundację w części sfinansował także jego syn i następca. Założenie zaprojektowane przez królewskiego architekta Joachima Daniela Jaucha nie przetrwało nawet do końca stulecia.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
22 kwietnia
Ikonografia chrześcijańskich świętych / Monika Miżołębska
W średniowieczu święci patroni otaczali opieką klasztory, miasta i cechy, a związane z nimi relikwie były przedmiotem zarówno kultu, jak i grabieży. W epoce nowożytnej ich wizerunkom towarzyszyły portrety potężnych i możnych fundatorów. W wieku XX motywy hagiograficzne zaczęły nabierać nieoczywistego, symbolicznego znaczenia. Jak przez stulecia zmieniała się ikonografia najważniejszych chrześcijańskich świętych?
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
29 kwietnia
Wolne żarty! Praktyki humoru i gry z widzem / Marcin Matuszewski
Wśród wielu dzieł opowiadających o wielkich wydarzeniach, wybitnych wodzach i wpływowych damach, a także historycznych przełomach i zmianach społecznych znajdziemy takie, które wykraczają poza przyjęte konwenanse. Artyści i artystki od wieków puszczają oko w swojej twórczości do widzów i nie zawsze stosują poważne zabiegi. Żart, kpina, niepoważne gesty… niekiedy ukryte, a bywa, że przedstawione wprost. Od czasów starożytnych po dzieła sztuki współczesnej. Razem wybierzemy się w podróż po niepoważnych zachowaniach i frywolnych poczynaniach w poważnym świecie sztuki.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
Przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w zajęciach edukacyjnych bardzo prosimy o zapoznanie się z regulaminem.
Koordynacja: Barbara Tichy / Dział Edukacji