Sztuka jako narzędzie w edukacji polonijnej. Jesień-zima 2020
Serdecznie zapraszamy nauczycieli szkół polonijnych na specjalne warsztaty związane z polskim dziedzictwem kulturowym. Łączymy w nich elementy nauki o literaturze, historii i geografii. Angażujące opowieści budujemy wokół obrazów, rzeźb, plakatów i innych dzieł sztuki. Tematy spotkań powstały w oparciu o podstawę programową szkół polonijnych. Mamy nadzieję, że będą dla Państwa inspiracją do prowadzenia zajęć z uczniami. Warsztaty poprowadzą historycy sztuki i archeolodzy z Muzeum Narodowego w Warszawie, którzy tworzą programy edukacyjne i stale współpracują z nauczycielami.
Warsztaty poprowadzą doświadczeni historycy sztuki i archeolodzy zajmujący się programami edukacyjnymi i współpracą z nauczycielami w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Cykl realizowany w ramach wspólpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
23 września / godz. 21.00 czasu polskiego
Wyprawa w góry, czyli artystyczny zachwyt na urodą Tatr / Anna Knapek, Bożena Pysiewicz
Zapraszamy na wędrówkę po Tatrach! Naszymi przewodnikami będą malarze, rzeźbiarze, fotografowie i poeci. Dlaczego zachwycali się górami i góralami? Omówimy inspiracje dziką przyrodą i nadawanie jej ludzkich cech. W poezji Adama Asnyka, Jana Kasprowicza i innych znajdziemy opisy górskich pejzaży i góralską gwarę. W malarstwie, rzeźbie, rzemiośle artystycznym i architekturze wytropimy elementy zaczerpnięte ze sztuki ludowej.
Zagadnienia i kręgi tematyczne: sztuka ludowa, geografia, podróże i turystyka, pogoda, krajobraz górski, poezja, malarstwo, rzeźba, architektura, rzemiosło i wzornictwo.
7 października / godz. 21.00 czasu polskiego
Z Sudanu do Warszawy, czyli o sukcesie polskich archeologów / Anna Knapek, Edyta Rybka Kostyra
Polscy archeolodzy pracują we wszystkich zakątkach świata. W 1961 roku misja profesora Kazimierza Michałowskiego odkryła w Sudanie chrześcijańską katedrę. Ściany budowli pokrywała ponad setka malowideł. Mówiono, że to najważniejsze odkrycie od czasów znalezienia grobowca Tutenchamona. Praca w Faras była niezwykłą przygodą i wkładem Polaków w zapisywanie białych kart historii świata.
Zagadnienia i kręgi tematyczne: znani Polacy, terminy historyczne i geograficzne, odkrycia, podróże.
21 października / godz. 21.00 czasu polskiego
Kompozytor niepodległości, czyli rozmowa o Ignacym Janie Paderewskim / Anna Knapek, Bożena Pysiewicz
Od Ameryki po Australię. Wyruszymy w podróż śladami Ignacego Jana Paderewskiego i jego żony Heleny. Dowiemy się na ilu kontynentach muzyk koncertował i w jaki sposób przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Poznamy też historię ufundowanego przez niego Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. Monument odsłonięto w 500. rocznicę bitwy z Zakonem Krzyżackim.
Zagadnienia i kręgi tematyczne: podróże, historia, wielcy Polacy, rzeźba, pomnik, rocznice historyczne.
28 października / godz. 21.00 czasu polskiego
Warszawa – stolica Polski, stolica sztuki / Bożena Pysiewicz
Zaprezentujemy Warszawę uwiecznioną na obrazach Bernarda Bellotta zwanego Canaletto, Marcina Zaleskiego, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Edwarda Dwurnika. Wędrując w czasie od końca XVIII wieku do współczesności porozmawiamy, jak stolica zmieniała się przez wieki, czym zajmowali się jej mieszkańcy i jak kiedyś wyglądały miejsca, w których dziś stoją wieżowce. Warszawa to również miasto, z którym związane są liczne legendy, wiersze i bohaterowie powieści. Zapraszamy do naszej stolicy pełnej sztuki.
Zagadnienia i kręgi tematyczne: podróże, historia, wielcy Polacy, rzeźba, pomnik, rocznice historyczne.
4 listopada / godz. 21.00 czasu polskiego
Znani Polacy na obrazach, plakatach i w rzeźbach / Anna Knapek, Bożena Pysiewicz
Przyjrzymy się wizerunkom bohaterów polskiej historii, literatury, nauki i polityki. Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski i Lech Wałęsa – jak widzieli ich artyści? Zobaczymy portrety Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida. Swoje miejsce w sztuce ma też Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak w kosmosie. Czym zasłynął Antoine Cierplikowski? Jak przedstawiano polskich noblistów? Fryderyk Chopin z dredami to przykład, jak z biegiem lat zmieniał się sposób pokazywania sławnych postaci. Zastanowimy się, co czyni jednostkę nieśmiertelną ikoną polskości i jaką rolę odgrywa w tym procesie sztuka? Porozmawiamy o tym, jak wizerunki sławnych Polaków wykorzystywać na lekcjach.
Zagadnienia i kręgi tematyczne: historia, obraz, rzeźba, pomnik, plakat, portret, twórcy kultury i sztuki, znani Polacy.
18 listopada / godz. 21.00 czasu polskiego
Rejs po Wiśle, czyli artystyczna wyprawa po polskich miejscowościach
Wisła to królowa polskich rzek. Podczas warsztatów odbędziemy podróż od jej źródła do ujścia. Dzięki artystom i ich dziełom poznamy wybrane miasta leżące nad Wisłą. Pejzaże, widoki architektury i zabytków uzupełnimy opowieściami i legendami związanymi z tymi miejscami.
Zagadnienia i kręgi tematyczne: podróże i turystyka, zabytki, krajobraz, opowieści i legendy, malarstwo.
25 listopada / godz. 21.00 czasu polskiego
Prawdziwa historia świętego Mikołaja i tradycje świąt Bożego Narodzenia
Kim naprawdę był święty Mikołaj? Gdzie się urodził i kiedy żył? W jaki sposób kiedyś obchodzono Boże Narodzenie? Które z kultywowanych dziś zwyczajów pochodzą sprzed wieków, a które przyjęły się niedawno? Podczas spotkania porozmawiamy o polskich tradycjach świątecznych, takich jak wyjątkowo uroczyście obchodzony Wieczór wigilijny. Tego dnia według starych wierzeń otwiera się wnętrze ziemi, woda w potokach zamienia się w wino i miód lub płynne złoto a zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Przypatrując się zabytkom z różnych epok, porozmawiamy o genezie świąt. Porównamy polskie tradycje ze zwyczajami z innych krajów.
Zagadnienia i kręgi tematyczne: tradycje świąteczne w Polsce i innych krajach.
2 grudnia / godz. 21.00 czasu polskiego
Codzienność w sztuce, sztuka w codzienności
Jak zmieniło się życie rodzin w ciągu ostatnich trzystu lat? Jak się ubierano, co jedzono, jak pracowano i jak spędzano wolny czas? Czym różnił się dworek szlachecki od mieszkania w bloku z wielkiej płyty? Kontusz, żupan, guzy, kreza, kałamarz czy wirydarz to tylko niektóre słowa związane ze staropolską kulturą. Ich znaczenie przypomnimy na zajęciach. Poznamy również staropolskie przysłowia i powiedzenia. Dawne wyroby rzemiosła artystycznego zestawimy z XX-wiecznymi przedmiotami wzornictwa przemysłowego i porozmawiamy o życiu codziennym staropolskiej szlachty. Tradycje sarmatyzmu, nawiązania do architektury dworkowej czy mit dawnej szlacheckiej świetności opisany w powieściach Sienkiewicza przedstawimy jako aktualny temat do refleksji i dyskusji.
Zagadnienia i kręgi tematyczne: dom i otoczenie, życie codzienne, historia, rodzina, edukacja, moda, posiłki, czas wolny, etapy życia, styl życia, przysłowia.
16 grudnia / godz. 21.00 czasu polskiego
Pomysł na plakat, czyli jak sztuka mówi językiem ulicy / Bożena Pysiewicz
Plakat to sztuka obecna w przestrzeni miasta. Popularne medium, które posługuje się obrazem. Polskie miasta, zabytki, wybitne postaci, czy ważne rocznice na plakatach stają się graficznymi definicjami dziedzictwa. Ich analiza pokazuje jak rozumiano polskość i z czym ją kojarzono. Ujawnia także nawiązania do literatury, sytuacji społecznej i polityki. W plakatach widzimy często treści propagandowe, kulturalne i reklamowe. Powstają na zamówienie i przekazują treści wskazane przez zlecającego. Stawia to pytanie o funkcję tego medium. Plakaty można oglądać na ulicach jak i w muzeach. Czy miejsce ekspozycji wpływa na odbiór pracy?
Zagadnienia i kręgi tematyczne: plakat, projektowanie graficzne, reklama, rozrywka, kultura, zdrowie, bezpieczeństwo, twórcy kultury.