Laserunek
Przezroczysta, lekko zabarwiona warstwa farby kładziona na powierzchnię obrazu, zmieniająca delikatnie kolorystykę dzieła. Wiele warstw laserunków daje efekt przestrzenności, głębi kolorów, przenikania i załamywania światła na obrazie. Laserunek może też pełnić funkcję „tonującą”, łączącą światła z cieniami, niwelującą kontrasty barwne.
Farby laserunkowe można otrzymywać przez zmianę proporcji składu farby, zwiększenie ilości spoiwa w stosunku do pigmentu, lub stosowanie specjalnych pigmentów.
Mistrzem malarstwa laserunkowego był Rembrandt a w Polsce – Aleksander Gierymski.
ENCYKLOPEDIA SZTUKI W PJM
Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym to projekt skierowany do osób niesłyszących, posługujących się PJM.
Encyklopedia została zainicjowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w 2014 roku. Tworząc pierwsze definicje uświadomiliśmy sobie, że to projekt na wiele lat i powinny w nim uczestniczyć inne instytucje kultury. Dzięki dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstają kolejne hasła. Pracy nad encyklopedią towarzyszą warsztaty dla niesłyszącej młodzieży, prowadzone przez osobę głuchą – Daniela Kotowskiego. Zapraszamy grupy zorganizowane. Wstęp bezpłatny. Zgłoszenia przyjmujemy m.in. za pośrednictwem Facebooka.
Realizatorem projektu w 2016 roku Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym (PJM) Warsztaty edukacyjne i tworzenie haseł jest Paulina Celińska, we współpracy z Grupą Artystów Głuchych GAG, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym w Warszawie.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Dostępna.