Malarstwo rodzajowe
Gatunek w malarstwie, rzeźbie lub grafice przedstawiający postacie wykonujące zwykłe czynności. Mogą to być sceny z życia codziennego, towarzyskiego, uprawianie sportu czy tradycje świąteczne. Ukazane postacie są anonimowe, przedstawione realistycznie bez upiększeń i dostojeństwa. Sceny rodzajowe znane były już w sztuce starożytnej. Jako samodzielny gatunek w sztuce nowożytnej malarstwo rodzajowe rozwijało się od końca XVI wieku. Sceny rodzajowe mogą mieć charakter sielankowy, lub nieść ze sobą ukrytą symbolikę i treści moralizatorskie na przykład scena gry w karty (rozpusta, hazard, utrata majątku i upadek moralny)
ENCYKLOPEDIA SZTUKI W PJM
Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym to projekt skierowany do osób niesłyszących, posługujących się PJM.
Encyklopedia została zainicjowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w 2014 roku. Tworząc pierwsze definicje uświadomiliśmy sobie, że to projekt na wiele lat i powinny w nim uczestniczyć inne instytucje kultury. Dzięki dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstają kolejne hasła. Pracy nad encyklopedią towarzyszą warsztaty dla niesłyszącej młodzieży, prowadzone przez osobę głuchą – Daniela Kotowskiego. Zapraszamy grupy zorganizowane. Wstęp bezpłatny. Zgłoszenia przyjmujemy m.in. za pośrednictwem Facebooka.
Realizatorem projektu w 2016 roku Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym (PJM) Warsztaty edukacyjne i tworzenie haseł jest Paulina Celińska, we współpracy z Grupą Artystów Głuchych GAG, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym w Warszawie.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Dostępna.