Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Encyklopedia Sztuki w PJM

Secesja

Kierunek w sztuce ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszej dekady XX wieku. W wielu językach europejskich „secesja” znaczy „odejście, oderwanie”, a głównym postulatem artystów stało się zerwanie z akademizmem i historyzmem, sztuką oficjalną, dominującą na wystawach i w budynkach użyteczności publicznej. Artyści odrzucili historyczne formy i ornamenty (architektura), dawną tematykę, zasady kompozycji, formaty (malarstwo), starali się stworzyć własny, nowy język sztuki. Głównym środkiem wyrazu stały się: gięta, ruchliwa linia, płaska plama, subtelna, jasna kolorystyka. Motywy dekoracyjne czerpano ze świata natury: roślin (lilia, powój, oset, róża), zwierząt (paw, łabędź, motyl, ważka). Przedstawiano też stworzenia fantastyczne (chimery, fauny, smoki). Ważną bohaterką epoki i jej sztuki była kobieta – niebezpieczna uwodzicielka, smukła piękność, z długimi najczęściej rudymi włosami.
 

 

 

 

ENCYKLOPEDIA SZTUKI W PJM

Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym to projekt skierowany do osób niesłyszących, posługujących się PJM.

Encyklopedia została zainicjowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w 2014 roku. Tworząc pierwsze definicje uświadomiliśmy sobie, że to projekt na wiele lat i powinny w nim uczestniczyć inne instytucje kultury. Dzięki dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstają kolejne hasła. Pracy nad encyklopedią towarzyszą warsztaty dla niesłyszącej młodzieży, prowadzone przez osobę głuchą – Daniela Kotowskiego. Zapraszamy grupy zorganizowane. Wstęp bezpłatny. Zgłoszenia przyjmujemy m.in. za pośrednictwem Facebooka.

Realizatorem projektu w 2016 roku Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym (PJM) Warsztaty edukacyjne i tworzenie haseł jest Paulina Celińska, we współpracy z Grupą Artystów Głuchych GAG, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym w Warszawie.


Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Dostępna.