Czy obrazy były w cenie? O wartości malarstwa i innych sztuk w czasach nowożytnych / wykład Grażyny Bastek
19 stycznia 2017
wykład towarzyszący otwarciu nowej Galerii Sztuki Dawnej
Ceny obrazów osiągają obecnie na aukcjach zawrotne sumy, stanowiące równowartość luksusowych nieruchomości czy samochodów. A jak było w przeszłości? O wartości dzieł malarskich w porównaniu z cenami wyrobów sztuki zdobniczej i użytkowej w XV, XVI i XVII wieku opowiedziała dr Grażyna Bastek podczas wykładu w Muzeum Narodowym w Warszawie, który odbył się w ramach cyklu towarzyszącego otwarciu Galerii Sztuki Dawnej.
Na wstępie wystąpienia historyk sztuki przedstawiła słuchaczom najwyższe ceny, jakie osiągały na aukcjach obrazy oraz inne wyroby artystyczne w ostatnich latach. W dalszej części wykładu dr Bastek mówiła, jakie elementy składały się na wycenę obrazu oraz ile kosztowało wykonanie go w epoce nowożytnej. Można się było np. dowiedzieć, jaką cenę miały wykorzystywane barwniki, takie jak ultramaryna czy azuryt oraz złote płatki używane do wykończenia dzieła.
W drugiej części wykładu dr Bastek mówiła o cenach, jakie osiągały obrazy w epoce nowożytnej – głównie we Włoszech. Malarze wielkich cyklów dekoracyjnych o tematyce religijnej, które były najbardziej cenione, byli w stanie zarobić swoją pracą na kupno luksusowych rezydencji. Artyści specjalizujący się w malarstwie pejzaży, martwej natury i scen rodzajowych żyli na dużo niższym poziomie, choć zdarzały się wyjątki od reguły. Na koniec wykładu prelegentka przedstawiła dla porównania ówczesną wartość sztuki zdobniczej i dekoracyjnej.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu wideo spotkania!
Źródło: www.wszechnica.org.pl