Mistrzowie pastelu / wyklad Urszuli Król
Historyczka sztuki i edukatorka Urszula Król podczas swojego wystąpienia omówiła liczne dzieła, które można obejrzeć dzięki wystawie "Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie". Słuchacze mogli zapoznać się przede wszystkim z dziełami artystów polskich bądź tworzących w Polsce, począwszy od złotej epoki pastelu w XVIII w. aż po pierwsze dekady XX w.
Urszula Król, odwołując się do obrazów, które można podziwiać na wystawie "Mistrzowie pastelu", obaliła wiele mitów związanych z malarstwem pastelowym. Zgromadzeni goście mieli możliwość się przekonać, że nie ogranicza się ono tylko do portretów kobiet. Kredkami pastelowymi malowano też duże sceny i doskonałe pejzaże.
Prelegentka opowiedziała również o odkryciach, jakich dokonano podczas prac nad wystawą "Mistrzowie pastelu". Jak bowiem zaznaczyła, każda wystawa to też okazja do badań naukowych. Podczas prac nad tą ostatnią udało się m.in. zidentyfikować portret Marii Mickiewiczówny autorstwa Klementyny Julii Milen (1870-1954), który wcześniej kojarzono z inną postacią.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu!
Źródło: www.wszechnica.org.pl