Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego
Skład zbioru
Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego powstał w 1978 r. w wyniku przyjęcia przez Muzeum Narodowe wzorcowni Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Dział ten gromadzi sztukę dekoracyjną, użytkową i wzornictwo, prace projektantów polskich, powstałe po 1918 r. po dzień dzisiejszy. Są to zarówno przedmioty unikatowe, jak i produkowane seryjnie, a także prototypy, modele i projekty. Największą część stanowią prace wykonane w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Szczególnie bogate są działy szkła i ceramiki oraz tkanin. Dobrze reprezentowany jest styl lat 50. i 60. przedstawiony w 2011 r. na głośnej wystawie „Chcemy być nowocześni. Polski design 1959-1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie”. Bardzo cenny jest zbiór wyrobów Spółdzielni Artystów „Ład” (meble, kilimy i tkaniny żakardowe, ceramika) oraz kolekcja przedmiotów z lat 1945-1949.
W Ośrodku znajdują się bogate zespoły archiwaliów (fotografie i dokumenty przekazane przez artystów i ich rodziny).
Obecnie zbiory liczą blisko 25 000 obiektów i są stale powiększane. Składają się na nie: meble; projekty architektury wnętrz; szkło i ceramika; tkaniny i odzież; metaloplastyka i biżuteria; zabawki; przedmioty gospodarstwa domowego; maszyny i urządzenia przemysłowe.