Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Katalogi i Przewodniki do wystaw

W Muzeum wszystko wolno

W Muzeum wszystko wolno, książka dokumentująca wystawę, bajki i ilustracje: © Kuratorzy, koncepcja książki: Maria Bukowska, Anna Kiełczewska, projekt graficzny i projekt okładki: Maria Bukowska, s. 253, il., Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2016, ISBN 978-83-7100-957-0

 

Książka dokumentuje projekt W Muzeum wszystko wolno, zainicjowany przez Agnieszkę Morawińską, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, i zrealizowany przez Dział Edukacji MNW. Jego wynikiem jest przygotowana przez dzieci główna wystawa czasowa w gmachu głównym Muzeum. Grupa 69 dzieci w wieku 6–14 lat, podzielonych na sześć zespołów kuratorskich, przez sześć miesięcy podczas cotygodniowych, czterogodzinnych spotkań poznawała Muzeum i pracowała nad ekspozycjami. Dokumentująca wystawę książka jest podsumowaniem rozłożonych w czasie działań, które rozpoczęły się w czerwcu 2015 r. i potrwają do końca wystawy.
 
Praktycznie każdy etap prac zmuszał do ciągłego konfrontowania się dzieci z istotnymi ograniczeniami tak przewrotnie sformułowanego tytułu projektu. Wiele pomysłów dotyczących sposobu pokazywania zabytków musiało zostać dostosowanych do ograniczeń konserwatorskich. Nie udało się na przykład powiesić mebli do góry nogami, ale udało się znaleźć rozwiązanie kompromisowe – są one wyeksponowane tak, jakby za chwilę miały się przewrócić. Podobnie rzecz się miała z książką. Na specjalnie zorganizowanych warsztatach dzieci przedstawiły mnóstwo pomysłów na to, jak ma wyglądać. Puściły wodze wyobraźni, postulując, by była zamykana na kłódkę; miała straszyć i zaskakiwać, bo otwierając ją, czytelnik miał uruchomić… fontannę.

Wiele marzeń udało się jednak spełnić. Książka ma twardą okładkę, bo musi przetrwać lata! Ma dokładnie taki sam format jak książka Doroty Masłowskiej „Jak zostałam wiedźmą”, bo to był punkt odniesienia do naprawdę  „fajnej książki dla dzieci”. Ma okładkę, którą dzieci wybrały w głosowaniu spośród kilku projektów. Ta była w ich odbiorze najbardziej energetyczna, wibrująca kolorami. Pokazywała, że wszystko wolno, uwalniając typografię, a jej motywem przewodnim – zgodnie z życzeniem dzieci – stały się kolory ich poszczególnych grup. Wreszcie jest zakładka – dla zrównoważenia bogactwa środków – w neutralnym jasnobeżowym kolorze grzbietu. Miłego oglądania i czytania!
 

Cena: 38 zł

 

Publikacja dostępna w Księgarni Muzeum Narodowego Warszawie, Al. Jerozolimskie 3
tel. +48 669 775 942
e-mail: