Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Zadania dofinansowane z budżetu państwa

Dotacja celowa z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji wystawy Polskie uczennice Bourdelle’a

 

 

Zadanie dofinansowane w ramach dotacji celowej ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa

 



Nazwa zadania: dotacja celowa z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji wystawy „Polskie uczennice Bourdelle’a”

 

Wartość dofinansowania: 602 000,00 PLN


Całkowity koszt zadania: 787 700,00 PLN


Opis zadania: Wystawa Polskie uczennice Bourdelle’a  to druga wystawa z cyklu – po ekspozycji Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku – przygotowana w ramach projektu badawczego Polskie rzeźbiarki XIX–XX wieku.

 

Od początku XX wieku w Polsce możemy zaobserwować niezwykłe zainteresowanie rzeźbiarstwem wśród młodych kobiet, dyscypliną, która, z racji wymaganego wysiłku fizycznego, brudu i kurzu, uchodziła wciąż za typowo męską. Przyglądając się karierom wielu rzeźbiarek z początku XX wieku nie sposób nie przeanalizować kwestii związanej z ich wykształceniem. Osobowością rzeźbiarską, która przyciągała wiele polskich artystek był Antoine Bourdelle, profesor Académie de la Grande Chaumière w Paryżu, który od końca XIX wieku pełnił rolę artystycznej stolicy świata. Uczyło się u Bourdelle’a wiele wybitnych polskich artystek, które swoją twórczością i sukcesami, także na arenie międzynarodowej, wpisały się na stałe w historię sztuki m.in.: Jadwiga Bohdanowicz, Janina Broniewska, Luna Drexler, Helena Głogowska, Maria Szczytt-Lednicka, Kazimiera Pajzderska-Małaczyńska, Olga Niewska, Mika Mickun, Zofia Trzcińska-Kamińska. Wystawa będzie ukazywać twórczość wybranych artystek, nie tylko rzeźbiarek, ich związki ze sztuką mistrza, poszukiwania własnej, indywidualnej drogi, różnorodność form, materiałów i tematów.


Kuratorka: Ewa Ziembińska
Współpraca merytoryczna: Alicja Gzowska