Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Zadania dofinansowane z budżetu państwa

Zakup gabloty ekspozycyjnej dla insygniów koronacyjnych króla Augusta III i królowej Marii Józefy

 

 

Zadanie dofinansowane w ramach dotacji celowej na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa

 



Nazwa zadania: Zakup gabloty ekspozycyjnej dla insygniów koronacyjnych króla Augusta III i królowej Marii Józefy

 

Umowa Nr 153/DF-V/AC/2024

 

Wartość dofinansowania: 160 000 PLN


Termin realizacji: do 31 grudnia 2024 r.


Opis zadania: Zakup gabloty ekspozycyjnej dla insygniów koronacyjnych króla Augusta III i królowej Marii Józefy zapewni odpowiednie warunki przechowywania oraz zostaną spełnione najwyższe standardy pod względem bezpieczeństwa zbiorów oraz wytycznych konserwatorskich dla regaliów.

Wspomniane insygnia to jedne z najcenniejszych zabytków znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Korony, jabłka i berła pary królewskiej oraz płaszcz koronacyjny króla należą do niewielkiej grupy zachowanych do dziś regaliów polskich. Jako obiekty o wyjątkowej randze historycznej prezentowane są muzealnej publiczności w Galerii Sztuki Dawnej, stanowiąc jeden z najważniejszych punktów w jej narracji.


Insygnia królewskie wraz z płaszczem zostały wykonane na koronację Augusta III na króla Polski w 1734 roku. Na polecenie króla przewieziono je do Drezna, dzięki czemu uniknęły losu innych polskich regaliów, które w 1795 roku zostały zrabowane ze Skarbca Koronnego na Wawelu. W 1925 roku insygnia i płaszcz zakupiło Muzeum Narodowe w Warszawie. W nowo zbudowanym gmachu Muzeum przy Alei 3 Maja (dzisiejsze Aleje Jerozolimskie) pokazywano je w tak zwanej Sali Saskiej. Wywiezione w czasie II wojny światowej do Niemiec, a następnie do ZSRR, powróciły do Warszawy w 1960 roku.

Regalia Augusta III i Marii Józefy są cennymi pamiątkami narodowymi i zarazem obiektami o bardzo wysokiej wartości artystycznej. Korony królewskie wraz z berłami i jabłkami zostały wykonane przez Johanna Heinricha Köhlera (1669–1736), nadwornego złotnika Augusta II i Augusta III. Choć ozdobione dziś jedynie imitacjami kamieni szlachetnych, pozostają materialnym symbolem królewskiej godności i świadectwem splendoru dworu Wettynów. Podobnie płaszcz koronacyjny Augusta III należy do najwspanialszych przykładów tego rodzaju ubiorów. Uszyty z jedwabnego aksamitu, o efektownej i oryginalnej dekoracji, stanowi znakomity przykład hafciarskiego kunsztu 1. połowy XVIII wieku.