Surrealizm. Inne mity
10 maja – 11 sierpnia 2024
Wystawa „Surrealizm. Inne mity ”, zorganizowana w stulecie opublikowania przez André Bretona słynnego Manifestu surrealizmu, porzuca ortodoksyjny sposób myślenia o samym surrealizmie jako o historycznym ruchu mającym określone ramy czasowe i geograficzne na rzecz potraktowania go jako zjawiska globalnego, inkluzywnego i różnorodnego. Historyczną narrację rozpoczną prace z dwudziestolecia międzywojennego, a zakończą dzieła twórców związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem Phases.
Wydarzenie jest okazją do bliższego zapoznania się z pracami ponad sześćdziesięciu artystek i artystów, w tym Marka Włodarskiego (Henryka Strenga), Aleksandra Krzywobłockiego, Marka Piaseckiego, Fortunaty Obrąpalskiej, Jerzego Kujawskiego, Erny Rosenstein, Władysława Hasiora, Zbigniewa Makowskiego, Jerzego Skarżyńskiego, Urszuli Broll i Maxa Ernsta. Ich prace wykonane są w typowych surrealistycznych technikach, takich jak dekalkomania, grataż czy frotaż. Pokażemy także surrealistyczne przedmioty oraz duży wybór fotografii. Poza pracami z kolekcji MNW zaprezentujemy dzieła wypożyczone z innych polskich muzeów, w tym z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz zagranicznych, takich jak Centre Georges Pompidou w Paryżu, mumok – Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien w Wiedniu i kolekcji prywatnych.
Kuratorka: Hanna Doroszuk
Zapraszamy do zapoznania z artykułem o wystawie w Cyfrowym MNW.
Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących.
W muzealnej Księgarni dostępne są publikacje towarzyszące wystawie - katalog oraz przewodnik po wystawie a także Zeszyt surrealistyczny. Ćwiczenia na opak.
Wystawie towarzyszy słuchowisko dla dzieci „Antek i dziura” dostępne również w Polskim Języku Migowym
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mecenasi Muzeum:
PGE Polska Grupa Energetyczna
ORLEN
Partner Strategiczny Muzeum:
PZU