Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Oprowadzania z audiodeskrypcją

Nina Aleksandrowicz, Kapelusz z kwiatami. Obraz namalowany farbami olejnymi na płótnie ok. 1924 roku. Przedstawia martwą naturę na niebieskim stole.

 
Spotkania przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Dzieła opisujemy słowem. Doświadczenie sztuki wzbogacamy wykorzystując materiały dotykowe oraz muzykę, poezję, a także różne zapachy i smaki.
 

Termin: sobota, godz. 11:00, raz w miesiącu 

Czas trwania: około 75 minut 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie

Dla kogo:  osoby dorosłe z niepełnosprawnością wzroku (niewidome, słabowidzące) wraz z osobami towarzyszącymi

Zasady udziału: wstęp bezpłatny / zapisy pod adresem:  lub nr telefonu + 48 22 629 50 60 / liczba miejsc ograniczona / w przypadku złej pogody wydarzenie nie odbędzie się. O ewentualnym odwołaniu spotkania poinformujemy osoby zapisane. Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o poinformowanie o tym podczas zapisów.
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, audiodeskrypcja na żywo, materiały dotykowe

 

Wypełnij formularz, aby otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

 

 

HARMONOGRAM

 

30 września / sobota / 11.00

Teatr w roli głównej
Anna i Karolina Strauss podbijały niegdyś serca publiczności, występując na deskach Teatru Wielkiego. Ich portret, autorstwa Jana Ksawerego Kaniewskiego można podziwiać w Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie. Nieopodal znajduje się obraz Aktorzy przed Hamletem Władysława Czachórskiego. Wędrując przez galerie muzealne, bez trudu odnajdziemy jeszcze kilka „teatralnych” dzieł, w tym niewielkie Marionetki Jana Piotra Norblina. Są to znakomite przykłady pokazujące, że teatr może wydarzyć się wszędzie i jest dla każdego. Aktorzy występują na scenach profesjonalnych i zaimprowizowanych, w domowym zaciszu i „pod chmurką”. Publiczność jest bardzo różnorodna, znajdziemy wśród niej i władców, i dzieci. „Teatralne” obrazy będą dla nas punktem wyjścia do rozmowy o dawnej i współczesnej roli teatru oraz relacji aktor–widz. Zastanowimy się także, dlaczego tematy związane z teatrem inspirowały malarzy.
wstęp bezpłatny / zapisy od 26 września /  / + 48 22 629 50 60 / liczba miejsc ograniczona

 

28 października / sobota / 11.00
Wszechobecne szkło

Kruche, delikatne, a jednocześnie niebezpieczne. Weźmiemy szkło pod lupę, poznamy techniki jego wytwarzania i zdobienia. Prześledzimy proces, w którym ziarenka piasku z płynnej masy przybierają formę przedmiotów codziennego użytku i dzieł sztuki. Ze szkła robione są naczynia, biżuteria, rzeźby, bajkowe pantofelki i magiczne lustra, a nawet utopijne domy czy przydomowe szklarnie. Poznamy szklane wyroby pochodzące z różnych epok. W naszej opowieści pojawią się ucztujący starożytni Rzymianie, rzemieślnicy z wyspy Murano oraz liczne lasy, w których dawniej budowano huty szkła. Porozmawiamy także o wybitnych dwudziestowiecznych polskich projektantach szkła – Wszewłodzie Czarneckim, Janie Sylwestrze Droście, Eryce Trzewik-Drost i Zbigniewie Horbowym.
wstęp bezpłatny / zapisy od 24 października /  / + 48 22 629 50 60 / liczba miejsc ograniczona

 

 

Zastrzegamy prawo do zmian w harmonogramie i tematyce spotkań. O zmianach informujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej.

 

Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów dla grup zorganizowanych w innym uzgodnionym terminie.

 

Zachęcamy do wysłuchania audiodeskrypcji dzieł ze zbiorów MNW.
Nagrania są także dostępne w audioprzewodnikach.

 

Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o kontakt z Działem Edukacji tel. 22 629 50 60.

 

 

Koordynacja:  / Dział Edukacji