Aktualności i fotogalerie
Wrzesień 2019
Kolekcja Plakatu Polskiego – zespół demonstruje część największego ilościowo zbioru plakatów polskich powstałych do 1939 r., jaki znajduje się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą. W znakomitej większości obejmuje prace artystów wywodzących się z dwóch rywalizujących ze sobą środowisk. Z jednej strony są to absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, z drugiej wychowankowie ówczesnej warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych (ASP). W zespole można odnaleźć bogaty zestaw nazwisk najbardziej uznanych i utytułowanych twórców sztuki polskiej przełomu wieków oraz dwudziestolecia międzywojennego. Znajdują się tu m. in. prace takich artystów, jak: Jan Bukowski, Eugeniusz Dąbrowa-Dąbrowski, Edward Trojanowski, Wojciech Kossak, Bohdan Nowakowski, Kazimierz Sichulski, Bolesław Surałło-Gajduczeni. Różnorodności autorów odpowiada zróżnicowanie tematyczne prac. Zauważalną część stanowią plakaty reklamowe oraz propagujące wydarzenia związane z kulturą i sztuką. Ponadto w wyborze znajdują się plakaty okolicznościowe, upamiętniające istotne rocznice narodowe, dzieła nawołujące do akcji społecznych, prace przywołujące symbole tożsamości narodowej i zawierające deklaracje polityczne oraz obiekty ilustrujące procesy związane z formowaniem się państwowości w II RP. Te wielorakie dziedziny, w których występował plakat, sprawiają, że zespół obiektów stanowi reprezentatywną kolekcję dzieł sztuki, jak również żywy dokument epoki o wyrafinowanych artystycznych walorach. Bardzo różnorodny tematycznie zespół ukazuje głównie zasięg tematów, w obrębie których plakat stanowił medium perswazji i mediacji społecznej oraz wielość rozwiązań formalnych, które już wówczas zaczęły ujawniać się w rozwijającym się dynamicznie projektowaniu graficznym. Zarazem odzwierciedla najważniejsze tendencje i kierunki poszukiwań artystycznych, którym towarzyszyła wola tworzenia odrębności narodowej w tej dyscyplinie i potrzeba artykulacji cech stylu narodowego.
Kolekcja Plakatu Obcego – zespół, aczkolwiek daleko mu do kompletności i pełnej reprezentatywności, obrazuje niektóre aspekty rozwoju sztuki plakatu w Europie w okresie do 1939 r. Niektóre prace występują tylko w kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie. W zespole spotykamy ciekawe przykłady prac stworzonych przez wybitnych autorów związanych z tą dyscypliną, m. in.: Georges Dorignac, Niklaus Roland, Adolf Karpellus, Henry Raleigh, Franz von Stuck, Henri de Tolouse-Lautrec. Różnorodności autorów odpowiada zróżnicowanie tematyczne prac. Zauważalną część stanowią plakaty reklamowe, wśród nich kilka daje się sklasyfikować jako obowiązujący w owym czasie wzorzec doskonałości. Bardzo różnorodny tematycznie zespół ukazuje głównie zasięg tematów, w obrębie których plakat stanowił przede wszystkim medium reklamowe.
Monety ostatnich Jagiellonów. Zygmunt I Stary (1506-1548) – Zygmunt II August (1548-1572) – szeroki zestaw monet stanowiący reprezentatywny przegląd mennictwa dwóch ostatnich władców z dynastii Jagiellonów - Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta. Jest to okres rozkwitu gospodarczego i wzrostu znaczenia Rzeczypospolitej, co przekłada się także na zmiany w systemie pieniężnym, który dostosowany zostaje do potrzeb nowoczesnego rynku. W zbiorze reprezentowane są wszystkie nominały tego czasu, w tym emisje miejskie i lenne. Licznie reprezentowane są talary, a także pierwsze złotówki, czyli półkopki litewskie. Znajdziemy tu również kontrasygnowane półtalary sycylijskie będące częściowym zwrotem tzw. sum neapolitańskich. W omawianej kolekcji reprezentowane są także falsyfikaty z epoki i XIX wieczne, zwłaszcza Józefa Majnerta. Z zespołu wyłączone zostały monety złote (są przedmiotem innego zgłoszonego zespołu).
Wszystkie galerie:
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Lipiec 2019
- Czerwiec 2019
- Maj 2019: Już rok za nami!
- Kwiecień 2019: wiosenne plany digitalizacyjne
- Marzec 2019: nowości digitalizacyjne
- Luty 2019: digitalizacja Kolekcji Sreber i Metali oraz obiektów ze Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych
- Styczeń 2019: nowości digitalizacyjne
- Grudzień 2018: digitalizacja Zbiorów Sztuki Orientalnej
- Listopad 2018: digitalizacja kolekcji szkła z Galerii Sztuki Dawnej
- Październik 2018: pawilon fotograficzny gotowy do użytku
- Wrzesień 2018: przeprowadzka do pawilonu digitalizacyjnego
- Sierpień 2018: monety Republiki Rzymskiej z lat 109-31 przed Chr.
- Lipiec 2018: rozpoczęcie budowy pawilonu fotograficznego
- Czerwiec 2018: podpisanie umowy z Wykonawcą budowy pawilonu fotograficznego
- Maj 2018: materiały do historii I wojny światowej z kolekcji Dominika Witke-Jeżewskiego
- Digitalizacja w Muzeum Narodowym w Warszawie