Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów
WSTĘP WOLNY
UROCZYSTA INAUGURACJA ORAZ PROGRAM ARTYSTYCZNY
GODZ. 10.30
W PROGRAMIE:
para tańcząca na wózku – Emil Malanowski (wózek), Martyna Busławska
występ wokalny – Darek Bernatek
Teatrzyk Balonik – Z modą przez świat, kierownictwo Wojciech Gębski
GODZ. 10.00–15.00
Spotkania tematyczne w galeriach dla grup zorganizowanych (wymagana rezerwacja)
godz. 10.00, 12.00, 13.00, 14.00, czas ok. 20–40 min
TEMATY SPOTKAŃ
Świat mitów
Opowieści o bogach i herosach to nie tylko element kultur starożytnej Grecji i Rzymu. Mity były także natchnieniem dla twórców w późniejszych epokach. Na zajęciach w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego zajmiemy się różnymi interpretacjami tematów mitologicznych w sztuce.
Biblia w obrazach
W Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego poznamy historie opisane w Starym i Nowym Testamencie. Porozmawiamy także o sposobach przedstawiania ich w sztuce.
Pozując do portretu
Podczas zajęć w Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego zastanowimy się, w jaki sposób artyści malowali portrety. Dowiemy się, co bohaterowie obrazów przekazują swoimi gestami i mimiką.
Usłyszeć pejzaż
Spotkanie odbywa się w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego. Na zajęciach odtworzymy szum morza, śpiew ptaków i szelest drzew. Powstaną w ten sposób dźwiękowe wersje pejzaży, marin i wedut.
Zapachy i smaki martwej natury
Uczestnicy zajęć w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego zastanowią się nad smakami i zapachami martwych natur, używając takich określeń jak: słodki, kwaśny, słony, gorzki, różany i goździkowy. Dzięki prawdziwym kwiatom i owocom stworzą własną martwą naturę.
Przy królewskim stole
W Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego porozmawiamy o ucztach. Dowiemy się, co jadali władcy i czym częstowali swoich gości. Zastanowimy się także, jakie zasady obowiązywały przy królewskim stole.
Zwierzęta prawdziwe i fantastyczne
W Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Dawnego Malarstwa Europejskiego przyjrzymy się obrazom, których bohaterami są zwierzęta, zarówno te prawdziwe, jak i fantastyczne.
Tajemnice konserwacji
Przyglądając się dziełom prezentowanym w Galerii Sztuki XIX Wieku, przybliżymy uczestnikom spotkania pracę muzealnego konserwatora. Dowiemy się, czym są dublaż i retusz oraz jaki wpływ na dzieła ma temperatura i wilgoć.
Jak malowano obrazy?
Czego malarz potrzebuje do pracy? Czym jest talent? Gdzie pracuje artysta? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z warsztatem pracy malarza poznamy w Galerii Sztuki XIX Wieku.
Rezerwacja zajęć: Dział Edukacji, tel. 22 621 10 31 wew. 246 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00)