Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Teraz w muzeum

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31 01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 01

DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI – 60 minut, 5 obrazów

2013-04-27 / 12:00
godz. 12.00

wstęp wolny, 60 minut, 5 obrazów

Dzień Wolnej Sztuki jest alternatywą dla biernego i powierzchownego zwiedzania muzeów.
W ciągu godziny oglądamy pięć dzieł sztuki, a pomagają w tym profesjonalni edukatorzy.

Więcej o akcji: www.dzienwolnejsztuki.pl


1.Na spotkanie z Portretem kardynała Richelieu namalowanym przez Philippe’a de Champaigne zaprasza Sergiusz Pinkwart.
(Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego)
2. Na spotkanie z obrazem Józefa Simmlera Śmierć Barbary Radziwiłłówny zaprasza Paulina Barysz. (Galeria Sztuki XIX Wieku)
3. Na spotkanie z obrazem Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego zaprasza Marianna Otmianowska. (Galeria Sztuki XIX Wieku)
4. Na spotkanie z obrazem Lipiec–Sierpień i opowieść o barwnym życiu Zofii Stryjeńskiej zaprasza Emiliana Konopka. (Galeria Sztuki XX i XXI Wieku)
5. Na spotkanie z obrazem Kolejka trwa oraz opowieść o jego autorze Andrzeju Wróblewskim zaprasza Bożena Pysiewicz. (Galeria Sztuki XX i XXI Wieku)


   OBRAZ I
   Na spotkanie z Portretem kardynała Richelieu namalowanym przez Philippe’a de Champaigne
   zaprasza Sergiusz Pinkwart.
   Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego

 


Philippe de Champaigne malował kardynała Richelieu wielokrotnie, niemal zawsze w ten sam sposób. Książę kościoła jest prawdziwym księciem, uosobieniem władzy i potęgi XVII-wiecznej Francji. Richelieu, ówczesny pierwszy minister Ludwika XIII (dziś powiedzielibyśmy – premier), miał powody do dumy i skromność nie była jego najmocniejszą stroną. De Champaigne z kolei, choć nosił miano nadwornego malarza, otwarcie wspierał jansenistów – kościelnych reformatorów, których zwalczał kardynał Richelieu. Tych dwóch messieurs nie łączyło nic, prócz sztuki. Formalnie byli wrogami. A jednak Philippe de Champaigne malował portrety dumnego kardynała.

A Richelieu nakazywał te portrety kopiować i wieszać we wszystkich francuskich urzędach. Chronił też malarza i pozwalał żyć według własnych przekonań. Philippe'a de Champaigne usunięto z dworu za sprzyjanie jansenistom dopiero po śmierci kardynała Richelieu, gdy jego miejsce u boku kolejnego z Ludwików (XIV) zajął kardynał Mazarin.
Jak wyglądały sesje pozowania do portretu w dobie baroku? Czy pomiędzy malarzem a modelem (de Champaigne malował portrety najwybitniejszych osobistości Francji, z królem na czele) mogły się nawiązać serdeczne, prywatne kontakty?

Sergiusz Pinkwart
, muzyk, dziennikarz, pisarz, wolontariusz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Przez lata związany z magazynami „Viva!”, „Gala” i „Pani”. Autor książek dla dzieci (m.in. Tata reporter), scenariuszy przedstawień teatralnych (Zaczarowana Wigilia) i powieści dla dorosłych (Cień Kilimandżaro, Klub racjonalistek). W serwisie: natemat.pl prowadzi blog podróżniczy.


  
   OBRAZ II
   Na spotkanie z obrazem Józefa Simmlera Śmierć Barbary Radziwiłłówny 
   zaprasza Paulina Barysz.
   Galeria Sztuki XIX Wieku

 



Obraz, ukazujący śmierć ukochanej żony króla Zygmunta Augusta, jest jednym z najsłynniejszych dzieł w historii polskiego malarstwa. Wyszedł spod pędzla Józefa Simmlera, mistrza gatunku „sztuki złotego środka". To dzieło było dla artysty symbolicznym otwarciem drzwi do świata wielkich wystaw. Scena śmierci Barbary wpisywała się w nurt sentymentalnego malarstwa historycznego doby XIX wieku. Widzowie oglądający obraz na Salonie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie zalewali się łzami... Dlaczego? Czy płótno i olej mogą tak poruszyć? Czy obraz wzrusza i dziś?

Paulina Barysz
, studentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, członek Stowarzyszenia Klub Przyjaciół MNW. Interesuje się sztuką i modą doby Jagiellonów oraz kulturą obyczajową średniowiecza. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i artystycznym stolicy.


  
   OBRAZ III
   Na spotkanie z obrazem Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego
   zaprasza Marianna Otmianowska.
   Gościem specjalnym będzie Karina Chabowska, Główny Specjalista Wydziału
   ds. Strat Wojennych w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie
   Kultury i Dziedzictwa Narodowego
   Galeria Sztuki XIX Wieku

 
Obraz Żydówka z pomarańczami należy do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie od 1928 r., jednak dopiero od niespełna roku możemy go podziwiać w naszej galerii. Zrabowany podczas II wojny światowej – uchodził za zaginiony. Kto, gdzie i jak odnalazł dzieło? W jakim było wówczas stanie konserwatorskim? Dlaczego Aleksander Gierymski namalował analogiczny wizerunek kobiety – Żydówkę z cytrynami? Jaki fragment Warszawy ukazał artysta w tle? Jak Aleksander Gierymski postrzegał to miasto?

Marianna Otmianowska, kierownik Działu Edukacji MNW, doktorantka IS PAN, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula, związana także z rynkiem sztuki, zaangażowana w działania trzeciego sektora, warszawianka, matka Leona, żona Mikołaja.


  
   OBRAZ IV
   Na spotkanie z obrazem Lipiec–Sierpień i opowieść o barwnym życiu Zofii Stryjeńskiej
   zaprasza Emiliana Konopka.
   Galeria Sztuki XX i XXI Wieku

 


Księżniczka czy kobieta szalona, niezależna czy uległa? Jaka naprawdę była Zofia Stryjeńska? Czy radosne i pełne energii kompozycje nawiązują do życia artystki? Obraz Lipiec–Sierpień był częścią panneau zaprezentowanego i nagrodzonego na Światowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych w 1925 r. w Paryżu. Prace, które Stryjeńska wykonała na paryską wystawę, przyniosły jej wiele nagród i sławę. Artystka należy do najważniejszych postaci kultury polskiej dwudziestolecia międzywojennego.

Emiliana Konopka
, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, swoją przygodę z Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczęła niedawno, angażując się w wiele projektów wolontariackich i edukacyjnych. Chętnie pisze (na blogu) i mówi (na lekcjach muzealnych) o sztuce. Poza dzieleniem się zainteresowaniem sztuką lubi też odnajdywać nowe pasje, ostatnio działa w Studenckim Klubie Islandzkim.


  
   OBRAZ V
   Na spotkanie z obrazem Kolejka trwa oraz opowieść o jego autorze Andrzeju Wróblewskim
   zaprasza Bożena Pysiewicz.
   Galeria Sztuki XX i XXI Wieku



Kolejka trwa – co oznacza tytuł obrazu powstałego w 1956 r.? Ludzie w kolejce zazwyczaj stoją, przesuwają się, ale nie trwają, nie powinni trwać. Dwudziestodziewięcioletni artysta na rok przed śmiercią namalował obraz, którego sens pozostaje niejednoznaczny. Jego anonimowi bohaterowie intrygują nieprzeniknionymi obliczami, prowokują do stawiania pytań. Temat, świetliste, intensywne barwy i uproszczona forma kompozycji tworzą dzieło, które nie pozostawia miejsca na obojętność.

Bożena Pysiewicz, historyk sztuki, edukator, pracownik Działu Edukacji MNW. Autorka wielu projektów, programów i scenariuszy edukacyjno-artystycznych. Opiekun zespołu wolontariuszy Działu Edukacji, wiceprezes Stowarzyszenia Klub Przyjaciół MNW.
Po spotkaniach ze sztuką, na „pomarańczowy poczęstunek”  zaprasza Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie.
Dodaj do mojego kalendarza google

Pozostałe wydarzenia miesiąca

MNW
2013-04-03 / 17:30

„Jak powstawało Muzeum i jego zbiory” – „Kiedy marzenie staje się...

Historia Muzeum Plakatu w Wilanowie i jego kolekcjiWykład Marii Kurpik w ramach cyklu wykładów towarzyszących obchodom Roku Jubileuszowego 150-lecia Muzeum Narodowego w...
MNW
2013-04-04 / 17:30

Wykład czwartkowy „Europejscy podróżnicy w Chinach”

godz. 17.30Wykład Sylwii Witkowskiej w ramach cyklu WYKŁADÓW CZWARTKOWYCH, towarzyszących wystawie Za Wielkim Murem. Sztuka chińska ze zbiorów MNW, poświęconych kulturze, sztuce,...
MNW
2013-04-06 / 15:00 - 2013-04-06 / 18:00

Chińskie soboty w MNW

godz. 15.00–18.00 W trakcie trwania wystawy Za Wielkim Murem. Sztuka chińska ze zbiorów MNW, w soboty, animatorzy będą proponować zadania do indywidualnego wykonania: quizy i...
MNW
2013-04-07 / 12:00

Wykład niedzielny – Otwieramy drzwi na „Świat”

godz. 12.00Wykład wprowadzający w tematykę wystawy. Prelekcja przybliży słuchaczom losy tygodnika „Świat” oraz sylwetki Konstantego Jarochowskiego, Jana Kosidowskiego,...
MNW
2013-04-07 / 13:00

Warsztaty familijne – „Kim jest Pędrek Wyrzutek”?

godz. 13.00 WARSZTATY FAMILIJNE – zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat. Kim jest Pędrek Wyrzutek? Pędrek Wyrzutek to wyjątkowa i nietypowa postać. Jedni twierdzą, że jest...
MNW
2013-04-07 / 16:00 - 2013-04-07 / 18:00

SPOTKANIA NA WYSTAWIE – „Ciemnia analogowa, ciemnia cyfrowa”

godz. 16.00–18.00 Oglądając odbitki wykonane w ciemniach analogowej i cyfrowej, porozmawiamy o tym, jak wywoływać fotografie, aby osiągnąć zamierzony efekt. Na pytania odpowiedzą:...
MNW
2013-04-10 / 17:30

„Jak powstawało Muzeum i jego zbiory” – „Po co w muzeum sztuka nowoczesna?..."...

  WYKŁAD ODWOŁANY   godz. 17.30„Po co w muzeum sztuka nowoczesna? Kolekcja Sztuki XX wieku – historia, dzieła, kontekst" Wykład K.Nowakowskiej-Sito w...
MNW
2013-04-11 / 17:30

Wykład czwartkowy – Cztery razy ŚWIAT

godz. 17.30Wykład Danuty Jackiewicz i Anny Masłowskiej  w ramach cyklu WYKŁADÓW CZWARTKOWYCH towarzyszących wystawie.kwiecień, maj / czwartki / 17.30Wystawa Cztery razy ŚWIAT...
MNW
2013-04-11 / 19:00

Czwartkowa Akademia Chińskiej Kaligrafii

godz. 19.00Zajęcia dla młodzieży i dorosłych poprowadzą chińscy wykładowcy: prof. Li Qikun, dyrektor Klasy Konfucjańskiej przy Uniwersytecie Vistula w Warszawie, Bi Wei. Słowo...
MNW
2013-04-13 / 15:00 - 2013-04-13 / 18:00

Chińskie soboty w MNW

godz. 15.00–18.00 W trakcie trwania wystawy Za Wielkim Murem. Sztuka chińska ze zbiorów MNW, w soboty, animatorzy będą proponować zadania do indywidualnego wykonania: quizy i...
MNW
2013-04-14 / 12:00

Wykład niedzielny – Otwieramy drzwi na „Świat”

godz. 12.00Wykład wprowadzający w tematykę wystawy. Prelekcja przybliży słuchaczom losy tygodnika „Świat” oraz sylwetki Konstantego Jarochowskiego, Jana Kosidowskiego,...
MNW
2013-04-14 / 13:00

RODZINA W AKCJI – Rodzina w akcji gra

RODZINA W AKCJI Odkrywa, obserwuje, doświadcza, tworzy… W galeriach muzealnych dzieci wspólnie z rodzicami odkrywają sekrety sztuki, poznają różne techniki plastyczne, przeżywają...
MNW
2013-04-17 / 11:00

„Świat z dawnych lat” – inauguracja nowego cyklu warsztatów dla najmłodszych

godz.  11.00 Wszystkie dzieci w wieku 2–3 lat wraz z opiekunami zapraszamy na nowe zajęcia do Muzeum Narodowego w Warszawie! Czy świat bardzo się zmienił od czasów młodości...
MNW
2013-04-17 / 17:30

„Jak powstawało Muzeum i jego zbiory” – „Skąd się wziął Witkacy w MNW?” –...

WYKŁAD ODWOŁANY. O nowym terminie poinformujemy wkrótce.Wykład dr Anny Żakiewicz w ramach cyklu wykładów towarzyszących obchodom Roku Jubileuszowego 150-lecia Muzeum Narodowego w...
MNW
2013-04-18 / 17:30

Wykład czwartkowy – „Prawda i fałsz w fotografii wczoraj i dziś.”

godz. 17.30Wykład dr. Piotra Świątka w ramach cyklu WYKŁADÓW CZWARTKOWYCH towarzyszących wystawiekwiecień, maj / czwartki / 17.30Wystawa Cztery razy ŚWIAT przypomina sylwetki...
MNW
2013-04-18 / 19:00

Czwartkowa Akademia Chińskiej Kaligrafii

godz. 19.00Zajęcia dla młodzieży i dorosłych poprowadzą chińscy wykładowcy: prof. Li Qikun, dyrektor Klasy Konfucjańskiej przy Uniwersytecie Vistula w Warszawie, Bi Wei. Słowo...
MNW
2013-04-20 / 14:00

Wykład specjalny – Moda XVIII wieku na obrazach ze zbiorów Muzeum Narodowego w...

godz. 14.00 STOWARZYSZENIE KLUB PRZYJACIÓŁ MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE zaprasza na wykłady związane ze zbiorami stałymi i wystawami czasowymi 20 kwietnia 2013: dr Magdalena...
MNW
2013-04-20 / 15:00 - 2013-04-20 / 18:00

Chińskie soboty w MNW

godz. 15.00–18.00 W trakcie trwania wystawy Za Wielkim Murem. Sztuka chińska ze zbiorów MNW, w soboty, animatorzy będą proponować zadania do indywidualnego wykonania: quizy i...
MNW
2013-04-21 / 12:00

SPOTKANIA NA WYSTAWIE – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Za Wielkim...

godz. 12.00   Cykl spotkań w przestrzeni wystawy czasowej Za Wielkim Murem. Sztuka chińska ze zbiorów MNW z jej kuratorkami –  Joanną Popkowską i Joanną Markiewicz....
MNW
2013-04-21 / 13:00

Warsztaty familijne – „Chińczyk w operze”

godz. 13.00 Kto się chowa pod maską w kształcie smoka? Dlaczego jest tak wiele wizerunków zwierząt na chińskich wazach, strojach i meblach? Czy nefrytowa ryba jest tylko...
MNW
2013-04-24 / 17:30

„Jak powstawało Muzeum i jego zbiory” – „Rysunki i obrazy Bronisława Wojciecha...

WYKŁAD ODWOŁANY w związku z chorobą wykładowczyni. O nowym terminie poinformujemy wkrótce. Wykład Anny Manickiej w ramach cyklu wykładów towarzyszących obchodom Roku...
MNW
2013-04-25 / 17:00

Za Wielkim Murem – seminarium dla osób z dysfunkcją wzroku

godz. 17.00, zbiórka o 16.45 w holu głównymMuzeum Narodowe w Warszawie zaprasza osoby niewidome i niedowidzące wraz z  osobami towarzyszącymi na spotkanie  poświęcone...
MNW
2013-04-25 / 19:00

Czwartkowa Akademia Chińskiej Kaligrafii

godz. 19.00Zajęcia dla młodzieży i dorosłych poprowadzą chińscy wykładowcy: prof. Li Qikun, dyrektor Klasy Konfucjańskiej przy Uniwersytecie Vistula w Warszawie, Bi Wei. Słowo...
MNW
2013-04-27 / 12:00

DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI – 60 minut, 5 obrazów

godz. 12.00wstęp wolny, 60 minut, 5 obrazówDzień Wolnej Sztuki jest alternatywą dla biernego i powierzchownego zwiedzania muzeów.W ciągu godziny oglądamy pięć dzieł sztuki, a...
MNW
2013-04-27 / 15:00 - 2013-04-27 / 18:00

Chińskie soboty w MNW

godz. 15.00–18.00 W trakcie trwania wystawy Za Wielkim Murem. Sztuka chińska ze zbiorów MNW, w soboty, animatorzy będą proponować zadania do indywidualnego wykonania: quizy i...
MNW
2013-04-28 / 12:00

SPOTKANIA NA WYSTAWIE – „Jedwab i tusz. Podróż po chińskich obrazach z kolekcji...

godz. 12.00 Spotkanie w przestrzeni wystawy czasowej Za Wielkim Murem. Przewodnikiem po ekspozycji czasowej będzie dr Marcin Jacoby – sinolog, były pracownik Zbiorów Sztuki...
MNW
2013-04-28 / 13:00

Warsztaty familijne – „Przy dźwiękach chińskiej piszczałki”

godz. 13.00 W dawnych Chinach uważano, że dzięki muzyce można wejść w kontakt z duchami przodków, a niektóre dźwięki łączyły władców z potęgą Niebios. Dowiemy się, z czego...