„Przestrzeń Marka Rothki. Wieczorne rozmowy” – Nicolas Grospierre i Agnieszka Tarasiuk
Nicolas Grospierre w rozmowie z Agnieszką Tarasiuk (projektantka wystawy Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie)
Nicolas Grospierre – fotograf; portretuje głównie architekturę, detale i pozostałości po okresie komunistycznym w Polsce i Europie Wschodniej
„Dinaburg, Borisoglebsk, Dvinsk, Daugavpils”
To tytuł pracy Nicolasa Grospierre’a, która towarzyszy wystawie obrazów Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie. To także cztery historyczne nazwy leżącego na terenie Łotwy miasta, w którym urodził się Mark Rothko, i które, mając 10 lat, opuścił w 1913 roku, by nigdy tam nie powrócić.
Praca Grospierre’a powstała na podstawie zdjęć, jakie fotograf wykonał w Daugavpils jesienią 2012 roku. Dokumentowanie krajobrazów, a szczególnie architektury północno-wschodniej Europy, jest ważnym motywem w twórczości Nicolasa Grospierre’a. Spotkanie w Muzeum będzie okazją do porozmawiania o jego podróżach po tej części Europy, a także do refleksji na temat postkolonialnej tożsamości terenów, na których odnajdujemy pozostałości po I Rzeczypospolitej, Rosji carskiej i Związku Radzieckim.
Niektórzy w twórczości Marka Rothki dopatrują się reminiscencji nostalgicznego krajobrazu łotewskiego, inni twierdzą, że sztuka słynnego abstrakcjonisty nie ma z miejscem jego urodzenia nic wspólnego. Po ponad czterdziestu latach od śmierci artysty w Daugavpils otwarto centrum artystyczne jego imienia. Co znaczy deklarowany przez organizatorów centrum „powrót Rothki do ojczyzny”?
hol główny / wstęp wolny
Na fotografii: Mark Rothko w swoim studiu przy pięćdziesiątej trzeciej ulicy, fot. Henry Elkin, ok. 1953. Copyright © 2005 Kate Rothko Prizel i Christopher Rothko