MUZEALNE WTORKI: „Gdy płótno i pędzel przestały wystarczać – w poszukiwaniu nowych mediów”
Spotkanie w ramach cyklu „Zrozumieć polską sztukę współczesną” poprowadzi Jan Przypkowski.
Podczas sześciu spotkań prowadzonych w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku poznamy dzieje sztuki polskiej od I wojny światowej do czasów współczesnych. Będzie to pretekstem do wspólnego zastanowienia się nad wieloma problemami, m.in.: W jaki sposób odzyskana w 1918 r. niepodległość znajdowała odbicie w sztuce? Jak reagowali artyści na wojnę i rzeczywistość PRL? Jakie było miejsce sztuki polskiej w sztuce światowej?
Ponadto spróbujemy wyjaśnić problemy sztuki współczesnej w ogóle i zmierzyć się ze stawianymi jej najczęściej zarzutami. Poszukamy odpowiedzi na pytania: Jak ewoluowała rola artysty w czasach współczesnych? Jak rozszerzyła się paleta środków, którymi dysponuje dzisiejszy artysta? Dlaczego zachwycamy się „mazami”, z których nic nie można odczytać? Cykl przeznaczony jest przede wszystkim dla tych, którzy nie lubią i nie rozumieją sztuki współczesnej.
Spotkanie 4 lutego prowadzi Jan Przypkowski – historyk sztuki, kierownik Zbiorów Fotografii i Rysunków Pomiarowych Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, edukator MNW.
wtorek / wstęp wolny / zbiórka w Holu Głównym / ok. 40 min.