ROZMOWA PANELOWA / Autoportret – narzędzie samopoznania czy manipulacji?
godz. 18.15
Co autoportret mówi o artyście, a co o nas jako odbiorcach? Czyją tożsamość ujawnia, a może – kształtuje? W sztuce autoportretu granice nie są jasno określone – to jednocześnie zwierciadło i zagadka, zapis tożsamości i jej interpretacja, prawdziwe „ja” i to, kim chcemy być. Zapraszamy na rozmowę poświęconą mechanizmom psychologicznym stojącym za sztuką autoportretu – od postrzegania siebie, po nieświadome treści ukryte w obrazie. Będziemy też zastanawiać się, jakie są granice miedzy kreacją a autentycznością i jak współczesna kultura selfie i media cyfrowe wpływają na postrzeganie siebie i na naszą psychikę.
Wydarzenie realizowane we współpracy z Uniwersytetem SWPS.
Rozmawiać będą:
prof. Igor Borkowski – medioznawca, językoznawca. Dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS. Naukowo zajmuje się badaniami nad praktyką dziennikarstwa (ze szczególnym uwzględnieniem polskiego reportażu prasowego), zjawiskami propagandy politycznej w jej językowym ukształtowaniu, rzecznictwem prasowym, antropologią komunikacji grup zamkniętych oraz tanatologią. Autor publikacji dotyczących zjawisk medialnych i komunikacji. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z obszaru warsztatu dziennikarskiego, publicystyki, creative writing, warsztatu copywritera.
Agnieszka Brzeżańska – studiowała na ASP w Gdańsku i Warszawie w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego oraz na Tokyo National University of Fine Art and Music w ramach Stypendium Rządu Japońskiego. Jej twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, fotografię, film, ceramikę i inne media. Brzeżańska sięga przy tym po różne rejestry wiedzy, od fizyki i filozofii po marginalizowane przez nowoczesną naukę systemy poznania, takie jak alchemia, parapsychologia, ezoteryka, wiedza tubylcza czy tradycje matriarchalne.
prof. Tomasz Grzyb – psycholog społeczny, dziekan Wydziału Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS. W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkich różnymi formami wpływu społecznego ze szczególnym uwzględnieniem posłuszeństwa (i nieposłuszeństwa). Redaktor naczelny „Polish Psychological Bulletin”, prezes Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Autor i współautor książek oraz artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych. Prowadzi zajęcia – m.in. w Polsce, Niemczech, Grecji, Wielkiej Brytanii – kształcące studentów i studentki oraz praktyków i praktyczki w obszarze wpływu społecznego.
Katarzyna Szydłowska-Schiller – historyczka sztuki, kustoszka w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej MNW. Absolwentka studiów kuratorskich w Royal College of Art w Londynie oraz studium kuratorskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Kuratorka wystawy „Cyrk” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (2022).
Moderacja rozmowy:
Orina Krajewska - aktorka, współzałożycielka Fundacji Małgosi Braunek Bądź. Ukończyła aktorstwo w London International School of Performing Arts (LISPA). Jest felietonistką i autorką książek „Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź”, „Siła umysłu, siła emocji. Duchowe ścieżki zdrowia” oraz twórczynią podcastu „Osobiste rozmowy holistyczne”. Propagatorka holistycznego stylu życia oraz integralnego podejścia do zdrowia i rozwoju osobistego.
Termin: czwartek, 29 maja, godz. 18.15
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW, Hol Główny
Czas trwania: ok 80 min.
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie oraz online od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna