Promocja książki 'Masterpieces of Persian Art from Polish Collections' („Arcydzieła sztuki perskiej ze zbiorów polskich”)
godz. 19.00
spotkanie promocyjne poświęcone książce Masterpieces of Persian Art from Polish Collections
(Arcydzieła sztuki perskiej ze zbiorów polskich)
Muzeum Narodowe w Warszawie i Ambasada Islamskiej Republiki Iranu zapraszają na promocję książki Masterpieces of Persian Art from Polish Collections (Arcydzieła sztuki perskiej ze zbiorów polskich), która odbędzie się w czwartek 4 grudnia 2014 r. w Holu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie o godz. 19.00.
Spotkanie otworzą Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie dr Piotr Rypson i Jego Ekscelencja Ramin Mehmanparast Ambasador Islamskiej Republiki Iranu. Następnie wysłuchamy wystąpień naszych gości wg następującego porządku:
- Alireza Esmaeli, Instytut MATN – „Arcydzieła sztuki perskiej ze zbiorów polskich” – zawartość i znaczenie publikacji
- prof. dr hab. Jolanta Sierakowska-Dyndo, Wydział Orientalistyczny Uniwersytet Warszawski – Siła kultury: Rzeczpospolita Polska i Persja Safawidów
- prof. dr hab. Tadeusz Majda, Muzeum Narodowe w Warszawie – Zbiory sztuki perskiej w Polsce
Na zakończenie uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać koncertu muzyki perskiej w wykonaniu irańskiego muzyka Roozbeha Asadiana.
Masterpieces of Persian Art from Polish Collections (Arcydzieła sztuki perskiej ze zbiorów polskich) to dwutomowa publikacja pod redakcją prof. Tadeusza Majdy, wykładowcy uniwersyteckiego i kuratora Zbiorów Sztuki Orientalnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Pozycja ta ukazała się w 2013 r. nakładem wydawnictwa Irańskiej Akademii Sztuk Pięknych w dwujęzycznej angielsko-perskiej wersji. Opublikowany w Teheranie katalog jest rozszerzonym wydaniem publikacji, która towarzyszyła wystawie o tym samym tytule pokazywanej w Muzeach Narodowych w Warszawie i Krakowie w 2002 r.
Album został uzupełniony m.in. o eseje światowej sławy badaczy sztuki perskiej takich jak: Marie Lukens Swietochowski, Walter B. Denny, Marthe Bernus-Taylor i John Carswell. W stosunku do polskiego wydania, książkę wzbogacono o noty katalogowe oraz dodano pomocny glosariusz. Licząca ponad czterysta obiektów część katalogowa została bogato zilustrowana kolorowymi fotografiami. Prezentują one perskie rękodzieło: tkaniny, broń, ceramikę, rękopisy, monety oraz rysunki, grafiki i mapy. Arcydzieła sztuki perskiej ze zbiorów polskich to pierwsze zakrojone na tak dużą skalę irańsko-polskie przedsięwzięcie wydawnicze w dziedzinie historii sztuki.
Hol Główny / wstęp wolny