ROZMOWY O KRAJACH NORDYCKICH / Sisu, sauna i inne opowieści o Finlandii
godz. 18.15
spotkanie na wystawie „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”
Prowadzenie: Hanna Ruszczyńska
Fińską kulturę kształtowały wpływy wschodnie i zachodnie, protestantyzm oraz natura, oddziaływująca na codzienne życie, wierzenia i obyczaje. Język fiński jest uważany za jeden z najtrudniejszych. Muzyka kompozytora Jeana Sibeliusa rozbudza uczucia patriotyczne Finów. Elias Lönnrot, podczas wielu wędrówek po kraju, odkrył i zapisał dziesiątki starych legend, pieśni i wierszy, dzięki czemu powstał fiński epos narodowy Kalevala, przetłumaczony na kilkadziesiąt języków, zaś imieniem Johana Runeberga, twórcy hymnu narodowego Finlandii Maamme, nazwano nordycką bibliotekę cyfrową. O tym wszystkim, a także o kolonii artystów w Tuusuli i Önningeby, Złotym Wieku Sztuki Fińskiej, współczesnej Finlandii oraz czym jest sisu i dlaczego tak ważna jest dla Finów sauna, opowiemy podczas naszego spotkania.
bilety 40 i 25 zł dostępne on-line i w kasie od 21 stycznia
Termin: środa, 22 stycznia, godz. 18.15 / Sprawdź terminy kolejnych oprowadzań
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: zbiórka w Holu Głównym / spotkanie na wystawie
Dla kogo: młodzież i dorośli
Zasady udziału: bilety 40 i 25 zł dostępne on-line i w kasie od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Hanna Ruszczyńska – socjolog, pedagog, autorka opowiadań dla dzieci, dziennikarka. Od dziesięciu lat związaną z Finlandią, o której pisze na łamach podróżniczych magazynów i opowiada w podcaście Finnish Café. Jest członkiem stowarzyszenia Helsingin Suomi–Puola-yhdistys ry:n (HSPY), Fińsko-Polskiego Stowarzyszenia w Helsinkach. Współpracuje z organizacjami polskimi i fińskimi.
Ilustracja: Victor Westerholm, Polowanie na foki, 1900. Gösta Serlachius Fine Arts Foundation