WYKŁAD. CZAS NA SZTUKĘ! / Piękno i pobożność – nowożytne dewocjonalia
godz. 13.00
wykład z cyklu Czas na sztukę!
Prowadząca: Karolina Szymankiewicz
Ważnym elementem nowożytnej kultury europejskiej była pobożność. Czy to prywatna i dyskretna, czy związana z ostentacją i autoprezentacją – towarzyszyła codzienności bez względu na warstwę społeczną. Do dzisiaj w różnych kolekcjach muzealnych przetrwały cenne obiekty wykorzystywane w różnych momentach życia – przenośne ołtarzyki, różańce, woskowe agnuski, ryciny to tylko część tego szerokiego asortymentu. Wykład będzie okazją do zaprezentowania przedmiotów, które z jednej strony miały być piękne, a z drugiej służyły praktykowaniu życia religijnego.
wstęp bezpłatny / wejściówki dostępne on-line oraz w kasie w dniu wykładu
Termin: wtorek, 4 marca, wykład godz. 13.00, karta pracy dostępna w punkcie informacji od godz. 12.00 / Sprawdź terminy kolejnych zajęć
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW – Kino MUZ
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne w dniu wykładu od godziny 10.00 on-line i w kasie MNW / ilość miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się w zakładce Muzeum dostępne.
WYKŁADY / CZAS NA SZTUKĘ!
Masz wolny wtorek i ochotę na solidną dawkę wiedzy? Cykl popularyzatorskich wykładów powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Podczas spotkań przyglądamy się bogatej kolekcji MNW z różnych, często zaskakujących perspektyw. Przy wykładem zachęcamy do skorzystania z kart pracy, będących zaproszeniem do samodzielnej interpretacji dzieł sztuki. Sprawdź pełen program cyklu wykładów CZAS NA SZTUKĘ.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi propozycjami MNW dedykowanymi seniorom.
Przed podjęciem decyzji o udziale w zajęciach edukacyjnych bardzo prosimy o zapoznanie się z ich regulaminem. Informujemy, że udział w zajęciach jest równoznaczny z jego akceptacją.
___
Ilustracja: Maarten van Heemskerck, Tryptyk Ecce Homo, na skrzydłach portrety donatorów, 1544. Zobacz obraz w Cyfrowym MNW.