WYKŁAD CZWARTKOWY / Symbole władzy i splendoru. Historia regaliów Augusta III i Marii Józefy w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
godz. 18.00
Prowadzenie: Monika Janisz, Zofia Załęska
Wykład w Kinie MUZ, transmitowany on-line realizowany w ramach cyklu Wykładów Czwartkowych
Wykład poświęcony regaliom koronacyjnym Augusta III i Marii Józefy to wyjątkowa okazja do poznania dziejów tych symboli władzy królewskiej. Wykonane na koronację w 1734 roku, przechowywane w Dreźnie, a następnie zakupione przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 1925 roku, stanowią świadectwo wspólnej historii Polski i Saksonii. Jednocześnie są nieodłącznie związane z losami naszej instytucji i jej zbiorów. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się również o wyzwaniach związanych z konserwacją i prezentacją tak cennych zabytków.
bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasie od 4 marca
Termin: czwartek, 6 marca, godz. 18.00 / Sprawdź terminy kolejnych wykładów
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ, Gmach Główny, wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od środy poprzedzającej spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Monika Janisz – historyk sztuki, kustosz w Kolekcji Tkanin Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się tkaninami europejskimi, szczególnie tapiseriami i haftami z XVI–XVIII wieku. Interesuje się również działalnością polskich manufaktur i pracowni tekstylnych oraz historią kolekcjonerstwa tkanin i ubiorów.
Zofia Załęska – historyczka sztuki, adiuntka w Zbiorach Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie, przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują rzemiosło artystyczne, zwłaszcza złotnictwo kręgu europejskiego oraz późnośredniowieczne rękopisy.
___
Ilustracja: Johannes Köhler, Jabłko króla Augusta III, 1733. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW