Światowy dzień osób niepełnosprawnych 2015
Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów
3 grudnia 2015, godz. 10.00–18.00
Zapraszamy zorganizowane grupy na zajęcia w galeriach stałych Muzeum. Obowiązują zapisy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie pod nr telefonu 22 621 10 31 wew. 246 lub 22 629 50 60. Udział jest bezpłatny.
Warsztaty / ok. 50 minut
Warsztaty będą składały się z dwóch części. Uczestnicy zostaną wprowadzeni w temat spotkania przy oryginalnych dziełach sztuki eksponowanych w galeriach stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Następnie w części warsztatowej spotkania wykonają własne prace inspirowane omawianym tematem.
Malarskie eksperymenty Aleksandra Gierymskiego
Co może się znajdować w pracowni malarza? Czy obraz można drapać i skrobać? Podczas warsztatów dowiemy się, jak długo Aleksander Gierymski malował swoje obrazy i jakich narzędzi używał. Na koniec wykonamy własne prace inspirowane techniką malarską Aleksandra Gierymskiego.
ZAJĘCIA POLECANE OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ, Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU
Rzeźby nie tylko z kamienia
Spotkanie poświęcone będzie sposobom tworzenia rzeźby. Uczestnicy poznają różne jej formy, jak relief czy popiersie. Na koniec zajęć każdy będzie miał okazję stać się artystą i stworzyć własne dzieło.
ZAJĘCIA POLECANE OSOBOM: Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ, INTELEKTUALNĄ, Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU LUB WZROKU
Hoplici. Odważni, silni, waleczni*
Warsztaty będą poświęcone najsłynniejszej greckiej formacji wojskowej – hoplitom, którzy uczestniczyli m.in. w bitwach pod Maratonem i Termopilami. Omówione zostanie uzbrojenie hoplitów oraz charakterystyczny dla nich szyk bojowy – falanga. W części warsztatowej uczestnicy będą mogli przymierzyć elementy zbroi hoplity oraz wykonać tarczę.
*Ze względu na niewielką przestrzeń ekspozycji liczba uczestników warsztatów nie może przekroczyć 15 osób.
ZAJĘCIA POLECANE OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ, INTELEKTUALNĄ, Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU LUB WZROKU
LEKCJE MUZEALNE / ok. 60 minut
Grupy planujące wizytę w Muzeum w czasie „Światowego dnia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów” mogą skorzystać z wybranej lekcji muzealnej znajdującej się w stałej ofercie edukacyjnej MNW. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum mnw.art.pl/edukacja/lekcje muzealne
UWAGA, WAŻNE!
W związku z wymianą wind dostęp do Galerii Sztuki XIX Wieku, Galerii Sztuki XX i XXI Wieku, Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego oraz na wystawę czasową „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie” możliwy jest wyłącznie schodami.
Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępne są: Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej, wystawa czasowa „Bronisław Krystall. Testament” oraz pokaz specjalny „Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji”.