Misja „Olbia”. Czas na podsumowania
Kolejny sezon wykopaliskowy za nami! Podczas misji archeologicznej MNW na Ukrainie w sezonie 2017 udało się poszerzyć teren wykopalisk o dwa kolejne kwadraty (50 mkw.) i w rezultacie odsłonić obszar o łącznej powierzchni 150 mkw.
Odkryto pozostałości konstrukcji architektonicznych z IV wieku lub początków V wieku. Jeśli przyjęte datowanie się potwierdzi, otrzymamy dowód na istnienie w tym czasie w Olbii osady kultury czerniachowskiej.
Podczas wykopalisk odnaleziono niemal 300 zabytków wydzielonych – głównie naczyń ceramicznych i szklanych, terakot, lampek i paciorków oraz zabytków kamiennych (m.in. fragment rzeźby marmurowej) i metalowych (m.in. kilkadziesiąt monet). Zadokumentowano niemal 20 tysięcy zabytków masowych (fragmenty naczyń i innych przedmiotów glinianych) a także prawie 3000 kości zwierzęcych, w tym niespotykane wcześniej w tej okolicy kości bobra.
Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Kijowie w Fundacji Kultury Greckiej w Odessie otwarta została wystawa fotografii ilustrująca prace misji MNW w Olbii w 2016 roku.