Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wykłady Czwartkowe

 

W każdy czwartek o godzinie 18.00 zapraszamy na wykłady w Kinie MUZ oraz ich transmisję na muzealnym Facebooku.

Tematy spotkań będą dotyczyły trwających w naszym Muzeum wystaw czasowych, zbiorów prezentowanych w naszych Galeriach stałych i tych przechowywanych w muzealnych magazynach, tak w Gmachu Głównym jak i odziałach, a także ogólnie wybranych zagadnień z historii sztuki i kultury.

 

Termin: czwartek, godz. 18.00
Czas trwania: około 80 minut
Miejsce: Kino MUZ, Gmach Główny MNW; transmisje na muzealnym profilu Facebook
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie lub on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie, transmisja na Facebooku

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM

 

 

4 kwietnia 2024
Teraz każde z nas jest świadkiem. Sztuka współczesna w reakcji na wojnę w Ukrainie / Anna Łazar

Wykład poświęcony będzie działaniom współczesnych artystek i artystów z Europy Środkowo-Wschodniej wobec wojny w Ukrainie – próbom uchwycenia przez ludzi sztuki tragicznego doświadczenia egzystencjalnego, wskazania i obnażenia norm wizualności, które w często niezauważalny sposób dyktują budowanie przekazu. Twórcy sztuki mają nadzieję skutecznie wpłynąć na zmianę przez poszerzenie postrzegania danej sytuacji, a także podejmują refleksję nad własną pozycją.
Wejściówki dostępne od 2 kwietnia.

 

Anna Łazar – kuratorka programu międzynarodowej współpracy artystycznej Wolne Słowo w ramach Gdańsk Miasto Literatury, wykładowczyni na Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki IBL PAN, redaktorka książki o sztuce Aleksandry Kubiak Zrobię serce (2022). Pracowała w MSZ jako wicedyrektorka i p.o. dyrektor w Instytutach Polskich w Kijowie (2008–2014) i w Sankt Petersburgu (2015–2018) oraz jako kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi (2021–2022). Członkini zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN, polskiej sekcji AICA, rady programowej stowarzyszenia Pogoń Ruska. Aktualnie w Galerii Arsenał w Białymstoku można zobaczyć przygotowaną przez nią polsko-ukraińsko-czesko-estońską wystawę „Patrzcie na tę chwilę – jak drga”.

 

 

11 kwietnia 2024
Interesuje mnie to, co nie jest moje. Adriano Pedrosa i sztuka z Ameryki Łacińskiej na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji / Alicja Głuszek

Adriano Pedrosa jest kuratorem tegorocznej wystawy głównej na Biennale Sztuki w Wenecji i dyrektorem artystycznym Museu de Arte de São Paulo. Jego sylwetka będzie pretekstem do odkrywania sztuki latynoamerykańskiej, której Pedrosa jest niestrudzonym propagatorem, a w swoich wystawach zwraca się ku marginalnym, odrzuconym grupom, narracjom i estetykom. Otwiera się na tzw. peryferie, zapraszając do współpracy artystów z Ameryki Łacińskiej, Azji oraz Afryki, bo –jak powiada – „interesuje mnie wszystko, co nie jest moje”. Jego wybór artystów na Biennale jest konsekwencją takiej postawy: w wystawie weźmie udział 112 twórców, w tym wielu z Ameryki Łacińskiej, prezentujących różne media, postawy i style.
Wejściówki dostępne od 9 kwietnia.

 

Alicja Głuszek – producentka i kuratorka wydarzeń kulturalnych i wystaw. Kuratorka programowa krakowskich targów sztuki Nówka Sztuka. Finalistka krajowego konkursu na wystawę w pawilonie polskim podczas Biennale Sztuki w Wenecji (projekt OWN). Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim i sztuki współczesnej na Uniwersytecie im. KEN. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej oraz Tokyo Foundation. Latynoamerykanistka, wykładowczyni i badaczka na UJ i UNAM. Autorka bloga www.thebananas.pl.

 

 

18 kwietnia 2024
„Dar Paderewskiego” – nowa wystawa stała w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddziale MNW / Anna Feliks, Kaja Wyszomirska

W 1930 roku Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) zapisem testamentowym podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie swoją kolekcję dzieł sztuki oraz wiele cennych pamiątek osobistych z domu Paderewskich w Riond-Bosson w Szwajcarii. Od 26 kwietnia 2024 roku w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim będzie można oglądać wybór najcenniejszych przedmiotów – opowiedzą one o życiu tego wybitnego artysty i polityka. Najważniejsze odznaczenia państwowe i medale ukazują go jako męża stanu zaangażowanego w działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Instrumenty muzyczne, w tym fortepian Steinway & Sons, pamiątkowe batuty i puchary z dedykacjami od orkiestr symfonicznych przypominają o muzycznym geniuszu Paderewskiego, a cenna kolekcja porcelany z Chin i Japonii, wysłużone kufry podróżne oraz komplet dekoracyjnych łyżeczek pamiątkowych – o jego zainteresowaniach i podróżach w różne zakątki świata.
Wejściówki dostępne od 16 kwietnia.

 

Anna Feliks – kuratorka Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, muzealniczka. Zajmuje się wnętrzarstwem muzealnym, kolekcjonerstwem, popularyzacją wiedzy o sztuce oraz m.in. badaniami dotyczącymi dziejów rezydencji w Otwocku Wielkim czy historią Daru Paderewskiego dla MNW.

Kaja Wyszomirska – studentka IV roku Zarzadzania Dziedzictwem Kulturowym na UKSW, asystentka merytoryczna w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

 

 

25 kwietnia 2024
Ignacy Jan Paderewski: wirtuoz, dyplomata, kolekcjoner / Karolina Zalewska

Kariera pianistyczna Paderewskiego rozwinęła się w zawrotnym tempie. Po legendarnym debiucie w nowojorskiej Carnegie Hall artysta szybko zyskał sławę i ogromny majątek, które otworzyły mu drzwi najznakomitszych salonów. Znajomość elit politycznych i finansowych pozwalała mu także skutecznie działać na rzecz odbudowy Polski. Obrazy (m.in. Jacka Malczewskiego, Lawrence’a Almy-Tademy, Henryka Siemiradzkiego), a także inne zabytki z daru testamentowego Paderewskiego dla Muzeum Narodowego w Warszawie, ukazują niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie oraz jego późniejszą karierę polityczną, m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej.
Wejściówki dostępne od 23 kwietnia.

 

Karolina Zalewska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach dokumentacji zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych.

 


MINIONE WYDARZENIA

 

Archiwum nagrań wykładów

 

 

Koordynacja: Zuzanna Szor / Dział Edukacji