Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Sztuka i ruch

Warsztaty artystyczno-ruchowe

 

Podczas warsztatów z cyklu „Sztuka i ruch” odkryjemy fascynujące detale dzieł sztuki europejskiej i azjatyckiej, które nawiązują do żywiołów: ognia, powietrza, ziemi i wody. Aby dobrze poznać i zrozumieć dzieła sztuki zaangażujemy różne zmysły. Ćwicząc multisensoryczność przeniesiemy ją na umiejętność pracy z własnym ciałem oraz na działania artystyczne. Będziemy malować, rzeźbić, rysować. Odbędziemy podróż w głąb samego siebie. Zapraszamy seniorów na aktywne i twórcze spotkania ze sztuką.

 

 

Termin: czwartek, godz. 11.00
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW, Hol Główny
Dla kogo: seniorzy
Zasady udziału: bilet wstępu w cenie 15 zł dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie od godziny 10.00

 

 

Dodatkowe informacje:

  • zalecany jest luźny i wygodny strój, odpowiedni do ćwiczeń; uwaga: podczas pracy twórczej (m.in. z farbami i tuszem) ubranie może się zabrudzić
  • bilety dostępne on-line oraz w kasie MNW od wtorku poprzedzającego zajęcia
  • warsztaty odbywają się w sali edukacyjnej
  • liczba miejsc ograniczona

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM

 

26 stycznia

Barwne ptaki

Zapraszamy na warsztaty, podczas których inspiracją dla nas staną się kolorowe witraże i pełne wdzięku sylwetki ptaków. Przyjrzymy się dziełom z kolekcji muzealnej, nawiązującym do techniki witrażu. Wspólnie poszukamy ptasich motywów. Tworząc własne kompozycje, nauczymy się pracy z nową techniką plastyczną, wykorzystującą przeźroczysty papier ryżowy i kolorowe markery.

bilety dostępne od 24 stycznia

 

16 lutego

Fantastyczne stwory

Duże i małe maszkarony, chimery, gargulce, zamieszkujące grzbiety dachów i zakamarki katedralnych fasad. Podczas naszego spotkania będą one inspiracją do stworzenia ilustracji mini bestiarium rysowanego kolorowymi markerami. Zapraszamy do wspólnego odkrywania przerażających i fascynujących stworzeń z epoki średniowiecza.
bilety dostępne od 14 lutego

 

16 marca

Zapomniana postać

Kreska, linia, kontur – za ich pomocą odtwarzamy kształt postaci, wyodrębniamy jej wizerunek z tła. Czym się różni rysunek karykaturalny od studium postaci? Co sprawia, że na rysunku rozpoznajemy indywidualny charakter danego człowieka? Podczas tego spotkania, naszym zadaniem będzie wykonanie rysunku na czarnej, kartce papieru, rysowany białą kredką, długopisem czy pisakiem.
bilety dostępne od 14 marca

 

20 kwietnia

Portret–autoportret

Pociągła twarz czy pulchna? Zadumana mina czy szczęśliwe oblicze? Jak namalować akwarelą, kilkoma zaledwie plamami farby, portret, który odda i charakter, i nastrój portretowanego? To spotkanie, podczas którego weźmiemy na warsztat akwarele, a naszą inspiracją staną się portrety z galerii muzealnej.
bilety dostępne od 18 kwietnia

 

25 maja

Scena rodzajowa – własny pokój, ogród, kuchnia

Jak jedną, cienką linią, bez odrywania ręki od kartki, narysować martwą naturę albo ogród czy też wnętrze kuchni? Czy to jest w ogóle możliwe? Zapraszamy na warsztat rysunkowy z tematem przewodnim, który jest scena rodzajowa.
bilety dostępne od 23 maja

 

15 czerwca

Pejzaż leśny

Pozytyw czy negatyw – jak narysować, namalować pejzaż przy użyciu dwóch kolorów, białego i czarnego? Czy wtedy możemy opowiedzieć tyle samo, jak przy pomocy kolorów? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak zadziałają kontrastowe zestawienia? Czym równoważymy kompozycję? Na te pytania odpowiemy podczas spotkania, które będzie przygodą z komponowaniem pracy plastycznej.
bilety dostępne od 13 czerwca

 

27 lipca

Fantazyjne kształty natury

Studium natury, kształty, kolory i struktury roślin mogą zostać uwiecznione za pomocą malarskiego albo rysunkowego szkicu. Zapraszamy seniorów do wspólnego oglądania muzealnej kolekcji w poszukiwaniu takich przykładów. Będą one podstawą do poznania techniki malarskiej, jaką jest monotypia.

bilety dostępne od 25 lipca

 

17 sierpnia

Barwne ptaki

Zapraszamy na warsztaty, podczas których inspiracją dla nas staną się kolorowe witraże i pełne wdzięku sylwetki ptaków. Przyjrzymy się dziełom z kolekcji muzealnej, nawiązującym do techniki witrażu. Wspólnie poszukamy ptasich motywów. Tworząc własne kompozycje, nauczymy się pracy z nową techniką plastyczną, wykorzystującą przeźroczysty papier ryżowy i kolorowe markery.

bilety dostępne od 15 sierpnia

 

21 września

Kolaż surrealistyczny

Czy kiedykolwiek próbowałeś wycinać z gazet postacie, przedmioty i zwierzęta, a następnie skomponować z nich obraz? To niesamowita przygoda w odnajdowaniu nowych form i znaczeń. Tym razem inspiracją dla nas i pretekstem do twórczej pracy będą reprodukcje dzieł sztuki z kolekcji MNW. Na bazie zdjęć – dzieł sztuki, nauczymy się techniki kolażu. Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty kolażu surrealistycznego, gdzie to co niemożliwe i dziwaczne jest na porządku dziennym. Podczas warsztatów znajdziemy czas by poćwiczyć zarówno ciało (gimnastyka qigong), jak i wyobraźnię.

bilety dostępne od 19 września

 

 

 

PROWADZĄCA

Marzena Maya Rostkowska – z wykształcenia pedagog, magister sztuki, scenograf, ilustrator, grafik. Pisząca podróżniczka, a z zamiłowania do ruchu instruktorka taiji i qigongu w Fundacji Dantian. Sztuka i ruch to jej pasja, której daje uwagę i czas, którą zamienia na obrazy, książki, zajęcia ruchowe i filmy.

 

 

Koordynacja:  / Dział Edukacji

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych