WYKŁAD CZWARTKOWY / Z piasku powstałe. O szkle antycznym na przykładzie zabytków z kolekcji MNW
Szkło pojawiło się ok. 4500 lat temu. na terenie Mezopotamii. Ta „magiczna” czerwonawa ciecz, powstała z podgrzania krzemionki i popiołu roślinnego lub natronu, po wystudzeniu zmieniała się w ciało stałe, które nie tylko odbijało, ale także załamywało światło. Szkło początkowo wykorzystywano do produkcji małych naczyń kosmetycznych lub przedmiotów naśladujących te z kamieni półszlachetnych, jak lapis lazuli i turkusy. Dopiero w okresie hellenistyczno-rzymskim z masy szklanej wykonywane były różne formy naczyń, których używano nie tylko jako opakowań kosmetycznych, lecz także jako zastawy stołowej czy do transportu. Muzeum Narodowe w Warszawie może pochwalić się bogatą kolekcją naczyń, z których tylko niewielka część jest prezentowana w Galerii Sztuki Starożytnej.
Sala Kinowa i transmisja na Facebooku / bezpłatne wejściówki na wykład do pobrania w kasie i on-line / ok. 75 min
Marcin Wagner - archeolog, pracownik Zakładu Archeologii Bliskiego Wschodu na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego główne zainteresowania naukowe to archeologia Azji Środkowej, ceramika i technologie ceramiczne oraz szkło archeologiczne i jego historia.
Termin: czwartek, 27 stycznia, godz. 18.00 / Sprawdź terminy kolejnych zajęć
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce: Kino MUZ, Gmach Główny MNW: poziom -1 / trasmisja na Facebooku
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki, dostępne na stronie internetowej MNW i w kasie od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Zobacz pełen program Wykładów czwartkowych
Dodatkowe informacje:
- przed podjęciem decyzji o udziale w zajęciach edukacyjnych bardzo prosimy o zapoznanie się z aktualnymi zasadami sanitarnymi. W razie zmiany sytuacji sanitarnej w związku z pandemią zajęcia mogą zostać odwołane.
________
Ilustracja: Skyfos, III-IV w. n.e., Cesarstwo Rzymskie. Więcej o obiekcie w Cyfrowym MNW.