WYKŁAD CZWARTKOWY / Stanisław Przybyszewski i Edvard Munch – przyjaźń i inspiracje
godz. 18.00
wydarzenie w ramach programu towarzyszącego wystawie Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910
Prowadzenie: prof. dr hab. Gabriela Matuszek-Stec
Podczas wykładu przedstawione zostaną związki Stanisława Przybyszewskiego i Edvarda Muncha, którzy przyjaźnili się w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, w czasach berlińsko-skandynawskiego okresu twórczości „genialnego Polaka”. Przybyszewski był jednym z pierwszych interpretatorów, który rozpoznał w Munchu preekspresjonistę (nazywając jego sztukę „psychicznym naturalizmem”), promował jego twórczość i inspirował. Postać Muncha pojawia się w eseistyce i twórczości Przybyszewskiego, m.in. w poemacie Z cyklu Wigilii, w pierwszej części trylogii Homo sapiens – Na rozstaju oraz w powieści Krzyk, nawiązującej do jego malarstwa. Podczas wykładu przywołane zostaną interesujące fakty biograficzne, zaprezentowane zostaną interpretacje obrazów Muncha autorstwa Przybyszewskiego oraz pokazana obecność sztuki skandynawskiego artysty w twórczości berlińskiego „króla bohemy” i przywódcy polskiego modernizmu.
bezpłatne wejściówki do pobrania on-line i w kasie od 10 stycznia
Termin: czwartek, 12 stycznia 2023, godz. 18.00 / Sprawdź kolejne terminy wykładów
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ, wydarzenie transmitowane na Facebooku
Dla kogo: młodzież i dorośli
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki do pobrania on-line i w kasie od 10 stycznia / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Gabriela Matuszek-Stec – profesor tytularny na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest założycielką pierwszej w Polsce Szkoły Pisarzy, działającej na UJ – Studiów Literacko-Artystycznych, którymi kierowała ponad ćwierć wieku. Przez dwie kadencje była prezeską Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autorka ponad stu rozpraw i wielu książek, w tym poświęconych twórczości Stanisława Przybyszewskiego, wydawanych w Polsce i Niemczech. Pod jej redakcją naukową ukazuje się od 2022 roku jedenastotomowa krytyczna edycja dzieł literackich Przybyszewskiego. Odznaczona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi.
WYKŁADY CZWARTKOWE
W każdy czwartek o godzinie 18.00 zapraszamy na wykłady w Kinie MUZ
Tematy spotkań będą dotyczyły trwających w naszym Muzeum wystaw czasowych, zbiorów prezentowanych w naszych Galeriach stałych i tych przechowywanych w muzealnych magazynach, tak w Gmachu Głównym jak i odziałach, a także ogólnie wybranych zagadnień z historii sztuki i kultury.
___
Ilustracja: Edvard Munch, Melancholia, 1900-1901. Munchmuseet, Oslo
Partner Strategiczny wystawy:
• Fundusze Norweskie i EOG w Polsce
• Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej