ŻYCIE PO SKANDYNAWSKU / Skandynawska rewolucja edukacyjna?
godz. 18.15
warsztaty dla rodziców, towarzyszące wystawie „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”. Wokół Stulecia dziecka Ellen Key.
Prowadzenie: dr hab. Marta Rakoczy
W dobie kryzysów geopolitycznych, zapowiadanej katastrofy klimatycznej i licznych konfliktów zbrojnych, które stają się dla rodziców źródłem lęku o świat, w jakim będą dojrzewać ich dzieci, myśli Ellen Key, szwedzkiej działaczki na rzecz praw dzieci i kobiet, nabierają nowych znaczeń. Podczas warsztatów porozmawiamy o tym, jakie wyzwania wychowawcze stoją przed współczesnymi rodzicami, i w jaki sposób szwedzka pisarka i aktywistka może nam pomóc je zrozumieć. Przedyskutujemy to, co dla nas, rodziców, oznacza dziś szczęśliwe lub dobre dzieciństwo i czy mamy szansę, by wiek XXI stał się stuleciem nie tylko dzieci, ale także zmian, które pozwolą z większą nadzieją patrzeć w przyszłość. Spróbujemy też zrozumieć, które pomysły szwedzkiej aktywistki i pisarki mogą być dziś aktualne, które zaś wymagają uważnego, krytycznego spojrzenia.
bilety 40 i 25 zł dostępne on-line i w kasie od 24 stycznia
Termin: środa, 25 stycznia, godz. 18.15 / Sprawdź terminy kolejnych spotkań
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: zbiórka w Holu Głównym / spotkanie na wystawie
Dla kogo: dorośli
Zasady udziału: bilety 40 i 25 zł dostępne on-line i w kasie od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
dr hab. Marta Rakoczy – kulturoznawczyni, filozofka. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, koordynuje też badania w pracowni naukowej Korczakianum, w Muzeum Warszawy. Zajmuje się antropologią pisma, antropologią edukacji i kulturowymi studiami nad dzieciństwem i młodzieżą. Autorka książek: Słowo – działanie – kontekst. O etnograficznej koncepcji języka Bronisława Malinowskiego (2012), Polityki pisma. Szkice plenerowe z pajdocentrycznej nowoczesności (2018), Władza liter. Polskie procesy modernizacyjne a awangarda (2022) Współredaktorka publikacji: Od aforyzmu do zinu. Gatunki twórczości słownej (2014), Antropologia praktyk językowych (2016), Historia mówiona w praktykach humanistycznych (2019). Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem działającego przy IEiAK UW.
Ilustracja: Carl Larsson, Dzieci cieśli Hellberga, 1906. Gothenburg Museum of Art.