„Mark Rothko – muzyczne interpretacje” – wieczorne oprowadzania po wystawie
Interaktywne spotkanie ze światem barw i dźwięków artysty, który pragnął, by jego dzieła, podobnie jak muzyka, przemawiały do widzów wyłącznie za sprawą emocji.
Zostałem malarzem, bo chciałem wznieść malarstwo na poziom oddziaływania muzyki i poezji. – odpowiadał Mark Rothko, gdy pytano go o źródła inspiracji i życiowe credo.
Muzyka towarzyszyła artyście w czasie procesu tworzenia. W pracowni malarskiej słuchał swojej kolekcji płyt z muzyką klasyczną. Był melomanem najwyższej próby i lubił, a także potrafił, doskonale o muzyce mówić. We wspomnieniach syna malarza, Christophera Rothko zapisały się pełne pasji opowieści ojca o Mozarcie, Beethovenie i Schubercie. O życiu i swoich wspomnieniach z dzieciństwa spędzonego w żydowskim chederze mówił niewiele, o malarstwie z synem nie rozmawiał w ogóle, za to muzyka była tematem codziennych dyskusji, sporów i interpretacji. Nieustannie powtarzał, że pragnie, by jego obrazy przemawiały wprost do emocji widza w sposób, w jaki słuchacz odbiera muzykę podczas koncertu w filharmonii. Zaklinał dźwięki i melodie, które rodziły się w jego umyśle w kolorowe płaszczyzny, które precyzyjnie nanosił na płótno. Christopher Rothko z pełnym przekonaniem mówi dziś, że gdyby ojciec odebrał odpowiednie wykształcenie, z pewnością byłby wirtuozem.
W muzyczną podróż po świecie Marka Rothki zaprasza Sergiusz Pinkwart, skrzypek, altowiolista i pasjonat twórczości amerykańskiego abstrakcjonisty. Wraz z przewodnikiem będziemy mogli usłyszeć melodie, które towarzyszyły Rothce, który wyruszył z prowincjonalnego Dźwińska do serca Ameryki. Poznamy muzyczny gust malarza i kolejne etapy jego twórczości, które przybliżały go do ambitnego celu – pełnego zespolenia świata dźwięków i obrazów. Dzięki instrumentom sami będziemy mogli odcyfrować muzyczny kod zapisany w obrazach Marka Rothki. Kolorowe płaszczyzny przełożymy na język dźwięków i dzięki temu poznamy emocje malarza–kompozytora. Przeżyjemy w niezwykły sposób wystawę prac artysty, którego sztuka w XX wieku była fenomenem, a w XXI wieku osiągnęła na aukcjach astronomiczne kwoty. To niepowtarzalna okazja na jedyny w swoim rodzaju, intymny kontakt ze sztuką Marka Rothki, którego obrazy wystawiane są w Polsce po raz pierwszy w historii.
zbiórka w holu głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę
Na ilustracji: Mark Rothko, Mell Rothko i Cliord Still, 1949, fotograf nieznany, Copyright © 2005 Kate Rothko Prizel i Christopher Rothko