Finisaż wystawy Mark Rothko.Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie
W MNW dobiega końca wystawa prac Marka Rothki, jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku. Ekspozycję można zwiedzać jeszcze do 1 września br. Finisaż wystawy przewidziano na 31 sierpnia (sobota) i 1 września (niedziela); ze względu na wyjątkowe zainteresowanie wystawą, Muzeum będzie czynne do godz. 21.00. W programie m.in. warsztaty twórcze dla dzieci, oprowadzania po wystawie, projekcja dokumentalnego filmu o życiu i twórczości artysty oraz wykład reżysera dokumentu, Isy’ego Morgenszterna. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem finisażu.
31 sierpnia / sobota / 12.00–21.00
Warsztaty dla dzieci 4+ z udziałem rodziców
12.30–14.00
„Emocje na płótnie” – prowadzi Emiliana Konopka
Przyglądając się obrazom m.in. Marka Rothki, zastanowimy się jakie budzą w nas emocje. Porozmawiamy także, czy artyści malując chcieli wzbudzić w widzach określone uczucia, czy woleli aby ich dzieła każdy odbierał „po swojemu”. Podczas spotkania stworzymy pełne emocji dzieła, które będziemy mogli zabrać wszędzie
ze sobą.
14.30–16.00
„Kolorowy zawrót głowy” – prowadzi Katarzyna Ampt
Podstawowe, pochodne, ciepłe, zimne, kontrastowe… Jakie jeszcze mogą być barwy? Czy są tylko „ozdobą” obrazu, czy może istotnym fragmentem snutej przez malarza opowieści? Czy kolor może być głównym bohaterem obrazu? Tego wszystkiego dowiemy się oglądając m.in. obrazy Marka Rothki.
16.30–18.00
„Od Rembrandta do Rothki” – prowadzi Monika Miżołębska
Rembrandt van Rijn i Mark Rothko to dwaj wybitni artyści swoich czasów. Dzieli ich ponad dwieście lat, łączy zaś fascynacja światłem. Podążając śladami malarzy różnych epok, odkryjemy sekrety roli światła w sztuce.
Zbiórka w holu głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę
Na zajęcia obowiązują zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00
pod nr tel. +48 22 621 10 31 wew. 246
Warsztaty dla dzieci 6–10 lat
12.00–18.00
Twórcze warsztaty w ramach „SPOTLIGHT KIDS – platformy promocji sztuki współczesnej
dla dzieci”.
W magiczny świat sztuki wprowadzą nas artyści m.in. Lena Szczesna i Róża Litwa. Nie zabraknie również licznych atrakcji dla dzieci i rodziców w dostępnych przez cały dzień: Strefie Działań Twórczych, Strefie Malucha czy w muzealnym Kąciku Czytelnika.
12.00–13.30
„Namalować muzykę” – prowadzi Lena Szczesna
Warsztat ma na celu pokazanie dzieciom, w jaki sposób muzyka wpływa na wyobraźnię i jak przekłada się
to na twórczość. Najpierw uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat muzycznych inspiracji Marka Rothki i stworzą barwne kompozycje z wykorzystaniem suchych pasteli do trzech wybranych utworów. Będą one wyrażały odmienne nastroje: od melancholii przez radość po gniew czy złość, zatem każdy będzie wymagał użycia różnych barw. Będzie to doskonały wstęp do rozmowy o tym, jakie emocje wywołują dźwięki i kolory, a także jak za ich pomocą można oddać samopoczucie. Następnie z pokolorowanych kartek dzieci powycinają różne kształty i poukładają je na wielkich kartonach, tworząc barwne dzieło obrazujące ich nastroje.
14.00–15.30
„Klasowy autoportret” – prowadzi Róża Litwa
Podczas warsztatów dzieci będą pracować nad autoportretem. Pokażemy, iż nie zawsze musi on stanowić realistyczne odzwierciedlenie rysów twarzy. Równie interesujące, może nawet ciekawsze, jest przedstawienie naszych wewnętrznych przeżyć czy myśli. Podejmując ten temat uświadomimy dzieciom, że każde dzieło sztuki – nie tylko klasyczny autoportret – odkrywa przed nami część prawdy o artyście, jego twórcy. Każde dziecko będzie miało do dyspozycji model ludzkiego ciała oraz narzędzia malarskie niezbędne do przygotowania autoportretu. W ten sposób uczestnicy warsztatów przedstawią ekspresyjnego SIEBIE.
16.00–17.30
„Zmruż oczy” – prowadzi Joanna Świerczyńska
Odwiedzając wystawę, poznamy prace artysty Marka Rothki i przyjrzymy się im z pozycji "uczestnictwa poprzez emocje". Kiedy patrzymy przez zmrużone oczy, kontury widzianych w przestrzeni obiektów zamazują się. Dostrzegamy formy nieprzewidywalne, często fantastyczne. Warsztaty pozwolą uchwycić rozmiar płaszczyzn, które widzimy przez zmrużone oczy, a także ich kolor oraz wzajemne oddziaływanie na siebie nie tylko wielkością, lecz także formą. Specjalna scenografia stworzona na potrzeby warsztatów przedstawi dzieciom znane i oswojone obiekty w oszczędnej aranżacji martwych natur. Przeniesiemy nasze wrażenia na papier, rezygnując na chwile z ostrego widzenia, aby móc swobodnie bawić się kolorem i przestrzenią.
Na zajęcia obowiązują zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00
pod nr tel. +48 22 621 10 31 wew. 246 oraz mailowo pod adresem
13.00, 16.00, 18.00, 19.00, 20.00
Oprowadzanie po wystawie
Po wystawie oprowadzają historycy sztuki współpracujący z Działem Edukacji Muzeum Narodowego
w Warszawie.
zbiórka na wystawie / obowiązuje bilet wstępu na wystawę
14.30
Projekcja dokumentalnego filmu o życiu i twórczości Marka Rothki „Rothko. An Abstract Humanist”
sala kinowa / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 minut
1 września / niedziela / 12.00–21.00
12.00
„Malując emocje kolorem. Mark Rothko”
Wykład wprowadzający w tematykę wystawy. Oprócz życiorysu oraz poszczególnych etapów w twórczości malarza, będzie można poznać kontekst powstania jego dzieł. W jaki sposób na gruncie amerykańskim doszło do połączenia tendencji abstrakcyjnych i ekspresjonizmu? Jakie były inspiracje i zainteresowania Marka Rothki? Jakie jest jego miejsce w rozwoju malarstwa po II wojnie światowej?
sala kinowa / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 minut
13.00
„Mark Rothko – muzyczne interpretacje”
W muzyczną podróż po świecie Marka Rothki zaprasza Sergiusz Pinkwart, skrzypek, altowiolista i pasjonat twórczości amerykańskiego abstrakcjonisty. Na spotkaniu usłyszymy melodie towarzyszące Rothce, który wyruszył z prowincjonalnego Dźwińska do serca Ameryki. Poznamy muzyczny gust malarza i kolejne etapy twórczości, które przybliżały go do ambitnego celu – pełnego zespolenia świata dźwięków i obrazów. Dzięki instrumentom będziemy mogli odczytać muzyczny kod zapisany w jego pracach. Kolorowe płaszczyzny przełożymy na język dźwięków, próbując poznać emocje twórcy.
zbiórka w holu głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / liczba miejsc ograniczona
18.00, 19.00, 20.00
Oprowadzanie po wystawie
Po wystawie oprowadzają historycy sztuki współpracujący z Działem Edukacji Muzeum Narodowego
w Warszawie.
zbiórka na wystawie / obowiązuje bilet wstępu na wystawę
15.00
„Mark Rothko, malarz żydowski” – wykład Isy’ego Morgenszterna
Koniec XIX i pierwsza połowa XX wieku były świadkami narodzin wielu żydowskich artystów, w tym malarzy – m.in. Chagalla, Modiglianiego, Pascina, Soutine’a, Kikoïne’a – w większości pochodzących z terenów Europy Wschodniej. Stwierdzenie, że urodzony na Łotwie w 1903 roku Mark Rothko jest artystą żydowskim, może się zatem wydać banalne. W wypadku Rothki, dla którego nic nie było proste, jest to bowiem informacja myląca. Urodzony w zasymilowanej rosyjskiej rodzinie był on zarazem oświeconym poszukującym Absolutu Żydem, jak i wybitnym znawcą judaizmu – religii stworzonej przez kulturę zasadniczo odcinającą się od tego, co uniwersalne. Pomiędzy tymi dwiema drogami – Żyda egzystującego w świecie lokalnych, lecz zasymilowanych tradycji i życia zanurzonego w judaizmie jako „myśli” czy też sposobie postrzegania świata, a szerzej także „sztuki” – jest olbrzymia przepaść. Rothko, który znał obydwie drogi, wybrał jedną z nich. Twierdzę, że wykorzystywał język codzienny, aby wyrazić to, co judaizm ma do powiedzenia sobie i światu. Takie właśnie jest przesłanie jego twórczości, czyniące ją tak złożoną i tajemniczą.
O autorze
Isy Morgensztern urodził się w Paryżu w rodzinie żydowskiej polsko-litewskiego pochodzenia. W swoim życiu zawodowym był odpowiedzialny za francuskie narodowe teatry w Paryżu i Tuluzie, kanały telewizyjne (FR3, ARTE) i produkcję wielu filmów dokumentalnych. Wyreżyserował kilka filmów o sztuce („Mark Rothko. An Abstract Humanist”), judaizmie („Bible Unearthed” o biblijnej archeologii) i filozofii („Emmanuel Levinas”).
Od ponad trzydziestu lat wykłada również filozofię i historię religii monoteistycznych.
(wykład w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski)
sala kinowa / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 minut